Domov História Prvý plyšový medvedík vznikol na počesť Theodora Roosevelta

Prvý plyšový medvedík vznikol na počesť Theodora Roosevelta

0
0

Plyšové medvedíky boli neoddeliteľnou súčasťou detstva každého z nás. Ich história siaha do roku 1903, kedy bol presne 15. februára vyrobený vôbec prvý plyšový medvedík, ktorý dostal meno Teddy Bear. Meno mu bolo vybraté podľa 26. amerického prezidenta Theodora Roosevelta.

Často sme boli v histórii svedkami toho, že veľké veci vznikajú náhodou. To sa týka dôležitých historických míľnikov, ale tiež rôznych vynálezov. Príkladom toho je aj vyrobenie prvého plyšového medvedíka na svete.

Prvý kus zaznamenal taký úspech, že hračka sa čoskoro rozšírila do celého sveta a až dodnes sa nachádza v detskej izbe takmer každého dieťaťa.

Prezident sa ako poľovník neosvedčil

Príbeh prvého plyšového medvedíka sa začal písať 14. novembra 1902. V tento deň sa vtedajší americký prezident Theodore Roosevelt zúčastnil poľovačky, na ktorú ho pozval guvernér Mississippi Andrew H. Longino.

Každý z účastníkov poľovačky našiel aspoň jedného medveďa, zatiaľ čo prezident toľko šťastia nemal. Preto sa ostatní účastníci poľovačky poza chrbát prezidenta dohodli, že medveďa pre neho chytia.

Keď tak spravili, priviazali ho o strom a zavolali prezidenta, aby ho zastrelil. Roosevelt však odmietol na medveďa vystreliť, čo odôvodnil tým, že by bolo nešportové zabiť takéto bezbranné zviera.

Tento incident neostal tajomstvom a postupne sa začal medzi ľuďmi šíriť. Už 16. novembra sa v novinách Washington Post objavila karikatúra Clifforda Berrymana.

Tá satiricky zobrazovala prezidenta Roosevelta s puškou, ktorý stojí chrbtom o d medveďa a odmieta na neho vystreliť. Tak sa z prezidenta poľovníka stal milovník zvierat a o jeho najdôležitejšej poľovačke v živote vedela celá krajina.

Karikatúra ako inšpirácia

Nie každý sa nad karikatúrou len zasmial a prevrátil stranu. Keď sa k nej dostal Morris Michtom, majiteľ jednej brooklynskej cukrárne, dostal skvelý nápad.

Keďže sa spolu so svojou manželkou Rose venovali vypchávaniu plyšových zvierat, rozhodol sa na tomto základe vyrobiť aj plyšového medveďa. Prvý vyrobený plyšový medvedík dostal meno Teddy Bear, práve po Theodorovi Rooseveltovi.

V nasledujúci deň ho vystavil vo výklade svojho obchodu. Priestor pred ním sa veľmi rýchlo začal zapĺňať. Preto sa Michtomovci rozhodli, že by vyrobili viac kusov takýchto medveďov.

Na to, aby mohli dostať meno po prezidentovi, museli najskôr získať jeho povolenie. Prezident im udelil povolenie na používanie jeho mena pre plyšovú hračku a tak sa mohlo začať s ich výrobou.

Keďže o medvedíkov záujem stále narastal, Michtom sa rozhodol založiť spoločnosť Ideal Toy Company, ktorá začala medvedíky vyrábať vo veľkom.

Medvedík v celom svete

Plyšový medvedík sa čoskoro rozšíril do celých Spojených štátov. Následne zavítal aj do Európy, kde ale v rovnakom čase ako Michtomova spoločnosť začala podobné hračky vyrábať aj nemecká spoločnosť Steiff.

Údajne však ani jedna zo spoločností nevedela o tom, že plyšový medveď sa vyrába aj na druhej strane Atlantiku. Nie je teda celkom jasné, ktorá z týchto dvoch spoločností začala s výrobou plyšových medvedíkov ako prvá.

Isté však je, že medvedík menom Teddy jednoznačne pochádza spoza veľkej mláky. Neskôr sa výrobou plyšového medvedíka začali zaoberať aj spoločnosti v Číne, Indonézii či Veľkej Británii.

Počet vyrobených a predaných kusov rýchlo stúpal. Popularite sa tešia už 117 rokov a vzhľadom k ich rôznym podobám a vynovenému dizajnu budú pravdepodobne súčasťou detstva aj ďalších generácií.

puma, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …