Domov Ekonomika SaS zaútočilo na Finančnú správu, tá sa bráni

SaS zaútočilo na Finančnú správu, tá sa bráni

0
0

Minulý týždeň sa do slovnej prestrelky dostali členovia strany SaS a Finančná správa SR. Podľa politikov zo zavedenia projektu eKasa profituje firma prepojená na ľudí z finančnej správy, podľa daniarov zas liberáli obhajujú daňové podvody, proti ktorým má eKasa bojovať.

Poslanec SaS Jozef Rajtár minulý týždeň informoval, že na pripájaní registračných pokladníc na servery finančnej správy môže zarobiť neznáma firma s prepojeniami na ľudí z finančnej správy.

Finančná správa však tieto tvrdenia odmieta s tým, že podobné útoky na projekt pripájania registračných pokladníc na servery finančnej správy vníma ako obhajovanie daňových podvodov.

Cieľom tohto projektu je totiž podľa nej práve eliminácia daňových únikov, ktoré na dani z pridanej hodnoty v sektore hotelov, kaviarní, reštaurácií a služieb vyčíslili na viac ako 490 miliónov eur.

Prepojenie na daniarov a Kaliňáka

Rajtár informoval, že prvou firmou, ktorá dostala certifikáciu na eKasu, bola firma CHDU, s. r. o., s nulovým obratom.

Firma CHDU je pritom, podľa poslanca cez svojho majiteľa a konateľa Branislava Slováka prepojená, s advokátskou kanceláriou Malata, Pružinský, Hegedus (MPH), napríklad cez firmu DM Technology, kde je táto kancelária takzvanou oprávnenou osobou konať za firmu.

„MPH je advokátska kancelária, ktorá mala za Roberta Kaliňáka bohaté zákazky na ministerstve vnútra. Je to advokátska kancelária, ku ktorej má veľmi blízko Ľudovít Makó, šéf kriminálneho úradu finančnej správy a bývalý šéf finančnej správy František Imrecze.

Majú k sebe tak blízko, že s konateľmi dokonca chodia na spoločné dovolenky súkromným lietadlom,“ povedal Rajtár. Finančná správa tieto obvinenia rázne odmietla

Ako uviedol šéf sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík finančnej správy Ladislav Hanniker, spomínaná firma dokonca žiadnu certifikáciu nikdy nedostala, ani o ňu nepožiadala.

CHDU je podľa neho iba dodávateľom chráneného dátového úložiska a je na výrobcoch riešení pre eKasu, akého dodávateľa tohto úložiska si vyberú.

Ako dodal, na trhu je ďalších desať dodávateľov chráneného dátového úložiska. Finančná správa pritom certifikuje iba komplexné riešenia eKasy, vrátane spomínaného úložiska.

„Nemáme na to žiadny vplyv, ktorý výrobca si ktoré dátové úložisko zahrnie do svojho systému,“ tvrdí Hanniker.

Šibeničné termíny

Liberálom tiež prekážajú podľa nich šibeničné termíny, kedy bude podľa nich matematicky nereálne, aby stihli dodávatelia do 1. júla realizovať technologické úpravy na pokladniciach

všetkých podnikateľov.

Práve odvtedy majú byť všetky registračné pokladnice povinne, na servery finančnej správy, pripojené. Finančná správa však oponuje, že jej infraštruktúra je na zavedenie eKasy od 1. júla pripravená.

Zároveň však tvrdí, že situáciu pozoruje a pripravuje aj alternatívy postupov voči užívateľom, ktorým dodávatelia nestihnú riešenia pre eKasu dodať načas.

Ohradili sa aj právnici

Voči tvrdeniam poslancov za SaS sa ohradili aj právnici z kancelárie Malata, Pružinský, Hegedüš & Partners. Vo svojom stanovisku totiž tvrdia, že nemajú žiadne majetkové prepojenie na spoločnosť CHDU, ktorá je iba ich klientom.

K službe oprávnenej osoby pre firmu DM Technology dodávajú, že ide o štandardné služby, ktoré v medziach zákona vykonávajú nezávisle pre viac ako 40 spoločností.

Rovnako tak odmietajú aj Rajtárove vyhlásenia o údajných zákazkách advokátskej kancelárie na Ministerstve vnútra SR, či o blízkych vzťahoch s bývalým šéfom finančnej správy a súčasným šéfom jej kriminálneho úradu.

„V minulosti a ani v súčasnosti advokátska kancelária neposkytovala uvedenému ministerstvu právne služby. Nepravdivou je aj informácia o blízkom vzťahu a spoločných dovolenkách s Františkom Imreczem a Ľudovítom Makóom,“ píše v reakcii advokátska kancelária.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…