Domov Slovensko Slovenskí štátnici si uctili výročie porážky fašizmu každý po svojom

Slovenskí štátnici si uctili výročie porážky fašizmu každý po svojom

0
0

Slovenskí ústavní činitelia si 8. mája spolu s celou Európou pripomenuli Deň víťazstva nad fašizmom. Uplynulo už 74. rokov od ukončenia druhej svetovej vojny.

Práve tento deň má symbolizovať zomknutosť národov a zároveň to je deň, ktorý má pripomenúť, že podobné chyby sa nesmú zopakovať.

Najvyšší ústavní činitelia Slovenska však príliš zomknuto nepôsobia a ani pri oslavách tohto významného historického okamihu ich nebolo možné vidieť bok po boku tak, ako to býva zvykom.

Kiska na Slavíne i vo Zvolene

Deň víťazstva nad fašizmom si pripomenul prezident SR Andrej Kiska najskôr položením venca na bratislavskom Slavíne, pamätníku venovanom ruským obetiam.

Následne spoločne s premiérom Petrom Pellegrinim a ministrom obrany Petrom Gajdošom položili vence aj na zvolenskom cintoríne za padlých vojakov sovietskej a rumunskej armády.

Tejto spomienky sa zúčastnili i predstavitelia štátnej správy a samosprávy. „Nesmieme zabudnúť, zvlášť dnes, pri náraste extrémizmu vo svete, ale aj u nás na Slovensku, na to, že na začiatku tejto katastrofy, ktorá v ľudských dejinách nemá obdoby, bolo slovo.

Šírenie nenávisti voči ľuďom iného náboženstva, národnosti či inej farby pleti,“ povedal vo svojom príhovore prezident.

Pellegriniho teší mier

Premiér Peter Pellegrini si obete 2. svetovej vojny uctil najskôr na Slavíne, avšak hodinu predtým, ako tam zavítal prezident Kiska. Predseda vlády povedal, že je rád, že už 74. rokov Európa žije v mieri.

Zároveň je nutné si uvedomiť, že svet čelí veľkému nebezpečenstvu a nemali by sa opakovať chyby, ktoré si slušní ľudia nevšímali a boli voči nim ľahostajní.

„Chcem vyzvať všetkých dobrých a slušných ľudí, Slovenky a Slovákov, aby dnes nielen oslavovali a pripomínali si naše víťazstvo.

Ale aby sa každý zamyslel a vo svojom srdci si povedal, či je ochotný aj dnes urobiť všetko pre to, aby sa takíto ľudia, ktorí vtedy priviedli svet k takým hrôzam, nikdy nedostali k moci,“ zdôraznil predseda vlády.

Danko si privstal

Predstavitelia SNS si spolu s predsedom parlamentu Andrejom Dankom uctili Deň víťazstva nad fašizmom už o 8:00 ráno v bratislavskom Líščom údolí pri pamätníku v Parku SNP.

Dôvodom skorého spomienkového podujatia bola následná cesta do Ruska, kde Danko odcestoval na oslavy víťazstva nad fašizmom, ktoré sa konali na Červenom námestí v Moskve.

„Dnes je jeden z najvýznamnejších dní, keď si každý slušný človek musí pripomínať udalosť toho, že sme sa zbavili fašizmu a Slovensko bolo oslobodené.

Chcel som sa pokloniť pri takom neznámejšom pamätníku a ticho si pripomenúť históriu,“ uviedol líder národniarov Andrej Danko.

Denis Ručšák, ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Odborníci preskúmali potopenú nemeckú ponorku z prvej svetovej vojny

Odborníkom sa podarilo po prvý raz preskúmať nemeckú ponorku, ktorú počas prvej svetovej v…