Domov Ekonomika Slovensko kritizuje projekt Nord Stream 2

Slovensko kritizuje projekt Nord Stream 2

0
0

Ruská spoločnosť Gazprom chce začať s výstavbou plynovodu Nordstream 2 čo najskôr. Na jeho stavbu už získala povolenie od Nemecka i Fínska, no chýba ešte napríklad povolenie z Dánska či Švédska. Slovenské ministerstvo hospodárstva projekt kritizuje.

Slovenské ministerstvo hospodárstva považuje projekt ruského plynovodu za projekt, ktorý nie je v súlade s cieľmi Európskej únie a vznikajúcej Energetickej únie.

Tie by podľa hovorcu ministra hospodárstva Maroša Stana „mali prispievať k zvyšovaniu energetickej bezpečnosti, plne diverzifikovať zdroje a prepravné trasy a zachovávať súlad s legislatívou Európske únie.“

Ovplyvní to Slovensko?

Vybudovanie Nord Streamu 2 zvýši možnosť prepravy plynu do Európy práve týmto koridorom, čím pôjde do ústrania existujúca trasa vedúca cez slovenské územie.

Avšak slovenské ministerstvo očakáva, že pokiaľ ide o dodávky plynu z Ruska do krajín juhovýchodnej Európy, bude aj naďalej potrebná existujúca plynárenská infraštruktúra.

„Z pohľadu Slovenska je absolútnou prioritou zaistenie energetickej bezpečnosti krajiny a celého regiónu, čoho kľúčovým predpokladom je zachovanie ukrajinskej prepravnej trasy.

Preto je pre Slovensko prioritou čo najvyššie využívanie prepravných trás, ktoré idú cez naše územie,“ konštatoval Stano.

Nord Stream 2

V septembri 2015 Gazprom vytvoril konzorcium so spoločnosťami E.ON, BASF/Wintershall, OMV, ENGIE a Royal Dutch Shell s cieľom vybudovať plynovod Nord Stream 2, ktorý by umožnil Rusku do konca roka 2019 úplne obísť Ukrajinu a tým pádom aj Slovensko.

Práve koncom roka 2019 končí platnosť rusko‑ukrajinskej zmluvy o preprave plynu cez Ukrajinu do západnej Európy. Trasa Nord Stream 2 by kapacitu plynovodu zdvojnásobila na 110 miliárd kubických metrov ročne.

ano, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
  • HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

    Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…
  • Duda mení pôsobisko

    Ondrej Duda sa po viac než troch rokoch strávených v nemeckej Bundeslige sťahuje na Britsk…
  • Počet dôchodcov rastie

    Počet dôchodcov na Slovensku z roka na rok stúpa. Ku koncu minulého roka evidovala Sociáln…
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…