Domov Slovensko Slovensko príjme 10 sýrskych detí

Slovensko príjme 10 sýrskych detí

0
0

Téma migračnej krízy je stále aktuálna. Mnohokrát je však verejnosťou prijímaná s negatívnymi postojmi. To, že Slovensko rázne odmieta povinné utečenecké kvóty nariadené Európskou úniou, ale neznamená, že nemôžeme byť solidárnym štátom.

Aj preto Ministerstvo zahraničných vecí SR na čele s Miroslavom Lajčákom uvažuje prijať 10 sýrskych detí z utečeneckých táborov v Grécku.

Žiadne nariadenia

Slovenská vláda sa v tomto prípade neriadi žiadnym predpisom. Prijatie desiatich detí má byť dobrovoľnou iniciatívou. Minister zahraničných vecí Lajčák potvrdil, že prijatie sýrskych detí je v súlade s postojom Slovenska v oblasti migračnej krízy.

„Je to naša dobrovoľná iniciatíva, my rozhodujeme o tom, kto k nám príde, my si tých desať maloletých detí vyberieme. Máme zariadenia na východnom Slovensku, kde ich môžeme prichýliť,“ uviedol minister.

Tieto deti by mali byť umiestnené do detského domova v Medzilaborciach, kde majú pre ne vytvorené podmienky. Aj keď Slovensko odmietlo povinné kvóty, nemôže sa tváriť, že migrácia nie je problémom.

S postojom ministra Lajčáka súhlasí i premiér Peter Pellegrini, ktorý potvrdil, že Slovensko je schopné sa postarať o sýrske siroty.

Škriepky v opozícii

Predseda strany Sme rodina Boris Kollár nie je takým optimistom. Avizoval, že z desiatich detí môže byť zrazu omnoho väčší počet. Na druhej strane poslankyňa NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová zhodnotila prístup poslanca Kollára svojsky.

„Hodnotím to ako absolútnu úbohosť a citovú absolútnu vyprázdnenosť.“ Minister Lajčák reagoval slovami: „Desať znamená desať.“ Či nakoniec deti z utečeneckých táborov Slovensko prijme, by malo byť jasné v najbližšej dobe.

Slovensku nie sú utečenci ukradnutí

Slovensko sa v rámci migračnej krízy angažuje a hoci sú postoje našej vlády jasné, ukazujeme, že problém máme záujem riešiť. Za posledných 10 rokov Slovensko prijalo až 6 veľkých skupín migrantov, ktorí boli umiestnení na našom území.

Najrozsiahlejšia komunita azylantov sa nachádza v azylovom dome v Humennom. Títo utečenci však na našom území pobudnú určitý čas a následne idú do krajiny, kde pôvodne smerovali. Známe sú aj rôzne iné projekty prijímania utečencov.

Jedným z úspešných je aj prijatie irackých utečencov v Nitre. Iba malá časť utečencov však chce reálne na Slovensku aj ostať. Sýrske deti by tu však mohli ostať natrvalo. Ide totiž o deti, ktoré sú v záchytných táboroch bez rodičov.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…