Domov Slovensko Sputnik sme odpredali späť Rusom

Sputnik sme odpredali späť Rusom

0
0

Ruská federácia kúpila od Ministerstva zdravotníctva SR 160 000 dávok nevyužitej vakcíny Sputnik V. Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová potvrdila, že ruská strana ich kúpila za identickú cenu, za ktorú ich nakupovalo Slovensko – 9,95 dolára za dávku.

Slovensko nakúpilo vakcíny Sputnik V v marci. Na Slovensko vtedy prišlo 200 tisíc dávok vakcíny a podľa zmluvy mali v najbližších mesiacoch prísť až dva milióny dávok. Z prvých dávok, ktoré dostali povolenie na použitie, sa začalo očkovať 7. júna.

Na základe rapídneho zníženia záujmu o očkovanie tou­to vakcínou oproti predchádzajúcim prieskumom a dohadom však nielen, že naša krajina neodkúpi zvyšné vakcíny, avšak nedokáže spotrebovať ani väčšinu z tých, ktoré už boli na Slovensko dovezené.

Ministerstvo zdravotníctva preto už skôr avizovalo, že zvyšné vakcíny odpredá alebo daruje. Pôvodne sa hovorilo najmä o záujme krajín západného Balkánu, ale aj z južnej Ameriky. Napokon ich odkúpili naspäť Rusi.

Predané vakcíny sú tak už mimo Slovenska. „Zostali nám tie, ktoré sú určené občanom prihláseným na očkovanie,“ informovala Eliášová.

Zaočkovaných je vyše 10 tisíc ľudí

Vakcínou Sputnik V je podľa jej informácií zaočkovaných prvou dávkou približne 10 500 ľudí.

„Na očkovanie je zaregistrovaných v čakárni cirka 8000 ľudí, termín na očkovanie už má približne 1500,“ povedala hovorkyňa a dodala, že v zmysle zmluvy je dohodnutá splatnosť kúpnej ceny v lehote 20 pracovných dní odo dňa dodania.

red, TASR, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…