Domov Slovensko Sťahovanie SaSkárov: „Demokratické jadro“ odchádza

Sťahovanie SaSkárov: „Demokratické jadro“ odchádza

0
0

Strana Sloboda a Solidarita zažíva revolúciu. A vôbec nejde o silné slovo. Po šiestich rokoch strana prechádza výraznými zmenami. Demokratické jadro strany, ktorého osobnosťami sú Ľubomír Galko, Jozef Rajtár, Jana Kiššová, Natália Blahová či Miroslav Ivan, definitívne opúšťa stranu.

História sa opakuje

V roku 2013 sa udialo v SaS niečo podobné. Vtedy stranu opustil Jozef Kollár a ďalších približne 75 členov. Dnes ide odhadom o približne 30 ľudí z tábora tzv. demokratického jadra strany.

Na Facebooku odídenci oznámili, že po Jane Kiššovej zo strany odchádzajú aj Ľubomír Galko, Jozef Rajtár, Miroslav Ivan, Vladimír Sloboda, Renáta Kaščáková, Radoslav Pavelka, Pavol Kubiš a ešte počas minulotýždňového kongresu vylúčili zo strany aj Natáliu Blahovú.

Veľa sa zmenilo

Sťahovanie SaSkárov zapríčinil zrejme mocenský boj. Richard Sulík je dlhoročným lídrom strany a podľa mnohých členov bol čas na zmenu. Zdá sa však, že pozícia Sulíka bola neoblomná.

Zhruba pred dvoma mesiacmi zvolal Richard Sulík mimoriadny kongres. Na ňom si chcel utvrdiť, že to bude on, kto povedie SaS do parlamentných volieb.

Na kongres neprišlo viacero členov, ktorým sa tento postup nepozdával a ktorí sami seba nazvali Demokratické jadro SaS. Kongres Sulíka za lídra zvolil. To sa nepáčilo Galkovi a spol.

Tí chceli, aby bol predsedom len rok, no Sulík sa obhajoval stanovami strany, ktoré hovoria o štyroch rokoch. „Strana SaS sa totiž zmenila. Stratila morálny kompas.

Nedokázali sme tomu zabrániť, pretože ešte neprecitol dostatočný počet členov. Je nám to veľmi ľúto,“ uviedli na svojom Facebooku členovia demokratického jadra strany.

Galko intrigoval

Richard Sulík v rozhovore pre Aktuality hovoril o tom, že predovšetkým Ľubomír Galko bol tým človekom, ktorý celú spoluprácu v strane naštrbil. „Celé roky nebol problém, boli sme veľmi silný tandem.

Jedného dňa si však Ľubomír Galko prestal myslieť, že tento tandem je dobré riešenie – a začal si myslieť, že on to dokáže lepšie,“ povedal Sulík.

Doplnil, že Galko spravil mnoho drobných krokov, ktoré boli nekorektné.  Podobne hovoril i o Natálii Blahovej, dnes už bývalej predsedníčke klubu SaS, ktorá mala drzo urážať aj ďalších straníkov.

„Na sociálnej sieti opakovane kopala do SaS, vynášala do médií interné veci a poskytovala rozhovory, ktoré vôbec neboli pekné. Masívne urážala aj niektorých členov strany,“ povedal pre Aktuality Sulík.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Českí policajti spustili výzvu

Nielen zdravotnícky personál ale aj policajné zložky v týchto neľahkých časoch boja proti …