Domov Zdravie Stravou proti najčastejším ženským problémom

Stravou proti najčastejším ženským problémom

0
0

V ideálnom svete by každá žena mala po celý život krásnu a mlado vyzerajúcu pleť, zdravé a pevné vlasy, pravidelnú a bezbolestnú menštruáciu a nikdy by sa nestretla s migrénou. Práve to sú problémy, s ktorými sa stretne každá žena. Hoci sa im nedá celkom zabrániť, na zmiernenie týchto problémov je potrebné dopriať telu dostatočné množstvo vitamínov.

Počas života ženy dochádza k veľkým hormonálnym zmenám. K nim sa pridruží stres a nedostatok času pre seba samú. Telo nám potom rôznymi prejavmi dáva vedieť, že mu niečo chýba.

Pozrime sa na najčastejšie problémy, ktoré sa týkajú nežnejšieho pohlavia a tiež na spôsoby, ktorými proti nim možno bojovať.

Kolagénom proti starnutiu pokožky

Proti pribúdajúcemu veku neexistuje žiadny liek. Proces starnutia je prirodzenou súčasťou života u žien, aj u mužov. Práve ženy však ťažšie znášajú každú vrásku, ktorá pribudne na ich tvári.

Tie sa následne snažia riešiť rôznymi kozmetickými prípravkami či procedúrami, ktoré ich vyhladia. Správna starostlivosť o pleť by ale mala začať zvnútra. Potrebné je dopriať organizmu dostatočné množstvo kolagénu.

Práve ten pomáha pokožke udržať mladistvý vzhľad. Ide o proteín, ktorý si síce telo dokáže vyprodukovať, avšak postupne sa jeho hladina v tele znižuje.

Zvýšiť ju môžete zaradením niektorých potravín do jedálnička, ktoré sú jeho zdrojom. Najbohatším zdrojom kolagénu sú jedlá živočíšneho pôvodu. Odporúča sa konzumovať kuracie a hovädzie mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky a citrusové plody bohaté na vitamín C.

Hoci sa zelenina nejaví ako najúčinnejší bojovník proti vráskam, brokolica je výnimkou. Tá obsahuje vitamín C, meď a zinok, ktoré pomáhajú telu produkovať kolagén.

Opomenúť by sme nemali ani vlašské orechy, ktoré vďaka vysokému obsahu zinku napomáhajú zachovať pokožku pružnejšiu a mladšiu.

Jedálniček pre zdravšie vlasy

Hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy. To ale neplatí v prípade, že sú suché, slabé, polámané a stále viac a viac redšie. Zdravie vlasov podporujú najmä vitamíny skupiny B, vitamíny C a D a tiež železo a zinok.

Tie sa prirodzene nachádzajú v mnohých potravinách, ktoré by ste určite mali konzumovať častejšie, ak vaše vlasy strácajú život. Odporúča sa najmä listová zelenina, losos, strukoviny, vajcia, hrozienka, ovocie s vysokým obsahom vitamínu C, ale aj chudšie tmavé mäso, ktoré je bohatým zdrojom železa.

Obmedziť by ste naopak mali cukor, mastné jedlá, bielu múku a cestoviny z nej a samozrejme alkohol. Práve ten z tela doslova zinok vytláča a dehydratuje nielen vlasy, ale aj celý organizmus.

Bolestivú menštruáciu vylieči železo

Menštruácia je pre organizmus náročným obdobím. Tým si spolu s ním prechádzajú aj samotné ženy, u ktorých sa vyskytujú bolestivé kŕče, bolesti hlavy, nevoľnosti a únava.

To všetko je dôsledkom toho, že telo prichádza o dôležité vitamíny a minerály. Tie je potrebné doplniť konzumáciou správnych potravín. Železo je jednou z najdôležitejších látok, ktoré je potrebné počas menštruácie doplniť, keďže sa z tela vyplavuje.

Jeho prirodzeným a bohatým zdrojom je brokolica, ktorá nielen, že ho dopĺňa, ale zároveň napomáha uvoľňovaniu svalov, čím dochádza k zmierneniu menštruačných kŕčov.

Spomedzi ďalších druhov zeleniny sa pri menštruácii odporúča špenát, kapusta a kel. Neoddeliteľnou súčasťou menštruácie je chuť na sladké. Klasickými sladkosťami si ale pomôžete len pocitovo.

Ak ale siahnete po horkej čokoláde, tá vám okrem zlepšenia nálady pomôže uvoľniť cievy a zlepšiť prietok krvi. Ďalšími skvelými pomocníkmi proti bolestiam sú zázvor, citrusové plody či losos.

Jednoduchým liekom sú aj banány, ktoré vďaka obsahu vitamínu B6 a draslíka podporujú správne fungovanie pohybov v brušnej dutine. Hoci je ťažké sa počas menštruácie vzdať jedla, na ktoré máte práve chuť, existujú potraviny, ktoré by ste si mali odoprieť.

Medzi také patria najmä potraviny s vysokým obsahom cukru, ktoré je najlepšie z jedálnička vyradiť tesne pred menštruáciou a počas nej. Ďalšou nevhodnou potravinou je aj mlieko a výrobky z neho.

Fytoestrogén – liek proti menopauze

V období menopauzy čelí organizmus ženy veľkým hormonálnym zmenám. Tie sa navonok prejavujú návalmi tepla, zmenami nálady, depresiami, priberaním či dokonca osteoporózou a zvýšeným rizikom vzniku rakoviny.

To spôsobuje nízka hladina estrogénu, ktorý začína klesať už po dvadsiatom piatom roku života. Preto ho je potrebné doplniť konzumáciou jedál obsahujúcich fytoestrogén.

Ide o prírodné látky, ktoré majú podobný účinok, ako samotný estrogén. Fytoestrogény podporujú zdravé fungovanie srdcovo-cievneho systému, znižujú krvný tlak, riziko vzniku osteoporózy a niektorých druhov rakoviny.

Najbohatším zdrojom fytoestrogénov je sója, ktorá obsahuje izoflavóny. Práve tie výraznou mierou pomáhajú predchádzať nepríjemným príznakom menopauzy. Ani ďalšie strukoviny ako šošovica, hrach či fazuľa veľmi nezaostávajú.

Ďalšia potravina, ktorá sa pravdepodobne ale nenachádza na vašom zozname tých používaných sú ľanové semienka. Ich dôležitou zložkou sú lignány, ktoré preukázateľne znižujú riziko vzniku rakoviny prsníka.

Dôležitou zložkou jedálnička sú ryby. Obzvlášť to platí pri menopauze, kedy sa odporúčajú najmä mastné ryby ako losos, makrela, sardinky a sleď. Je o nich známe že ryby napomáhajú správnej činnosti srdca.

Majú významný vplyv aj v boji proti osteoporóze, keďže zlepšujú hybnosť kĺbov. Tieto ryby celkovo udržiavajú v rovnováhe hladinu hormónov v tele.

Potraviny zmierňujúce migrénu

Migréna je silná bolesť hlavy, ktorá často prichádza znenazdajky a dokáže dať poriadne zabrať. Presný spúšťač migrény je len veľmi ťažko definovať. Výskumy ale určili potraviny, ktoré sa odporúčajú konzumovať v prípade, že jej chcete predísť, prípadne sa jej čím skôr zbaviť.

Ide najmä o lososa, ktorý skracuje trvanie migrény, banány, ktoré vďaka horčíku pomáhajú v boji proti nej, avokádo, obsahujúce množstvo vitamínov a omega 3-mastných kyselín, či sladké zemiaky s protizápalovým účinkom.

Na opačnom póle stoja potraviny ako údeniny, syry či sladkosti, ktoré patria medzi spúšťače migrény.

Hoci sa nie každý problém v ľudskom tele dá vyliečiť stravou, toto sú tie, ktoré vám dokáže správny výber potravín aspoň zmierniť. Telo je však potrebné počúvať a v prvom rade mu dopriať dôležité látky zvnútra, a nie len riešiť problém navonok.

puma, foto: shutterstock, depositphotosNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…