Domov Zahraničie Svetové ekonomické fórum bez svetovej politickej špičky

Svetové ekonomické fórum bez svetovej politickej špičky

0
0

Svetové ekonomické fórum vo švajčiarskom Davose otvorilo sériu tohtoročných veľkých konferencií. Síce bez zvučných mien politikov, ale s obrovským entuziazmom mladých ľudí.

Každoročné stretnutie lídrov sveta v švajčiarskom Davose prinieslo niekoľko zásadných okamihov: tradiční elitní politici chýbali, niektoré diskusie neprinášali vytúžené odpovede a hviezdou sa stala mladá environmentálna aktivistka Greta Thunbergová.

Kto je Greta Thunbergová

Greta Thunbergová sa narodila v roku 2003 v rodine umelcov, otec je herec a matka operná speváčka, no jej predok získal Nobelovu cenu za chémiu, práve pre výpočet efektu skleníkových plynov.

Známou sa stala najmä pre svoj študentský štrajk pred švédskym parlamentom, ktorým sa snaží zdôrazniť potrebu boja proti klimatickým zmenám. Minulý rok už vystúpila aj na environmentálnej konferencii COP24 v poľských Katoviciach.

Ako správne bojovať proti klimatickým zmenám?

Zamerala pozornosť na formu a spôsob boja proti klimatickým zmenám, ktoré považuje za kľúčové. Ako hovorí nemá zmysel študovať, keď nebude mať kde žiť, a preto protestuje za to, aby politici prijali opatrenia v boji proti klimatickým zmenám.

Ako jeden z príkladov jej vlastného boja, bol aj príchod na konferenciu. Po 32 hodinovej ceste vlakom poznamenala, že je veľmi šialené a divné, že ľudia sem prichádzajú v súkromných lietadlách, aby diskutovali o klimatických zmenách.

Pričom práve lietadlá prispievajú k zvyšovaniu emisií vo vzduchu, a teda aj prispievajú ku klimatickým zmenám.

Environmentálna aktivistka Greta Thunbergová

Chýbali svetové politické špičky

Konferencia sa po dlhej dobe uskutočnila bez politických špičiek, ako amerického prezidenta Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina, či čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga.

Naopak prišli niektorí noví lídri, ako napríklad brazílsky prezident Jair Bolsonaro, ktorý mal svoj veľký debut na konferencii takejto úrovne.

Davos však každoročne spája zástupcov vlád, významných medzinárodných spoločností, ako aj mimovládnych organizácií, aby spoločne diskutovali o kľúčových svetových problémoch.

Aj slovenská účasť na fóre v Davose

Aj Slovensko malo na ekonomickom fóre svoje zastúpenie a to v podobe premiéra Petra Pellegriniho, ktorý počas svojho vystúpenia hovoril najmä o vplyve štvrtej priemyselnej revolúcie na globálnu ekonomiku, ako aj o vplyve robotizácie na ekonomiku.

Sprevádzal ho minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ktorý sa počas fóra zúčastnil štyroch okrúhlych stolov a uskutočnilo sa aj niekoľko bilaterálnych stretnutí.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Pre pobavenie publika

Hovorí sa, že škodoradosť je najlepšia radosť. My sa však nechceme nikomu vysmievať, len v…