Domov Zahraničie Turecko obnovilo prístup na Wikipediu

Turecko obnovilo prístup na Wikipediu

0
0

Po takmer troch rokoch turecký súd rozhodol, že prístup na Wikipediu bude znova pre Turkov bez obmedzení.

Turecká vláda ešte v apríli 2017 zakázala prístup na Wikipediu, po tom, čo Wikipedia odmietla odstrániť obsah, ktorý tvrdí, že turecká vláda poskytla podporu teroristickým a militantným skupinám.

Turecko obvinilo Wikipédiu z toho, že sa stala súčasťou kampane proti krajine, keď odmietli odstrániť obsah, ktorý vykresľoval Turecko ako podporovateľa takzvaného Islamského štátu.

Čo je to Wikipedia?

Wikipedia je otvorená internetová encyklopédia, ktorú môže ktokoľvek slobodne upravovať a dopĺňať informáciami.

Zo začiatku existencie obsahovala aj rôzne nepravdy alebo zavádzajúci obsah, no v priebehu svojej existencie jej správcovia vypracovali proces, ktorým sa snažia tieto informácie overovať a nepravdivé informácie opraviť. Stále sa však môže stať, že niektoré kontroverzné alebo aktuálne témy niekto úmyselne prepisuje alebo uvádza nepresné údaje.

Stránka má aj svoje jazykové mutácie, ktorých je takmer 300.

Prísnejšie obmedzenie ako v Číne

Technicky obmedzili prístup na Wikipediu, tak, že nebolo možné sa z tureckých počítačov prihlásiť na túto web stránku. Toto obmedzenie bolo považované za jedno z najprísnejších, aj taká Čína, ktorá limituje prístup na Wikipediu blokuje len jej čínsku jazykovú verziu, ostatné jazykové mutiácie sú dostupné.

Turecko pristupuje k obmedzeniu aj niektorých iných stránok, napríklad mikroblogovaciu sieť Twitter, databázu videí YouTube, či sociálne siete ako Facebook alebo Instagram sú v Turecku často zakázané a nedá sa na ich web stránky dostať.

Napríklad bežne býva obmedzený Twitter, raz bol prístup na YouTube obmedzený na dva mesiace.

Spor skončil na ústavnom súde

Podanie na turecký ústavný súd prišlo zo strany Wikipédie, ktorá argumentovala snahou chrániť základné právo každého na prístup k informáciám.

Kritici najskôr skepticky pristupovalo k sporu, keďže očakávali, že rozhodnutie bude v prospech Turecka.

No nakoniec muselo Turecko ustúpiť a obnoviť prístup k online encyklopédii Wikipedia po tom, ako prišlo k rozhodnutiu tureckého ústavného súdu, podľa ktorého bolo toto blokovanie porušením slobody prejavu, a teda, že bolo protiústavné.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …