Domov Slovensko Uberá sa Slovensko podľa obyvateľov správnym alebo nesprávnym smerom?

Uberá sa Slovensko podľa obyvateľov správnym alebo nesprávnym smerom?

0
0

Aký majú obyvatelia Slovenska aktuálne pocit z celkového vývoja spoločnosti? Myslia si, že slovenská spoločnosť sa vyvíja správnym smerom, alebo vyjadrujú obavy z nesprávneho smerovania spoločnosti? Túto otázku sme v priebehu júna položili reprezentatívnej vzorke obyvateľov Slovenska.

Celkovo štvrtina (25 %) obyvateľov Slovenska sa vyjadrila, že slovenská spoločnosť sa uberá celkovo správnym smerom. Pritom úplne správnym smerom ide len podľa 2 % a skôr správnym smerom podľa 23 % obyvateľov.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: PRIESKUM: Čo nám koronakríza vzala

Opačný názor, teda že slovenská spoločnosť sa celkovo vyvíja nesprávnym smerom, vyjadrilo až 7 z 10 obyvateľov (71 %). Pritom úplne nesprávnym smerom ide podľa 29 % a skôr nesprávnym smerom podľa 42 % obyvateľov. Len 4 % opýtaných sa k otázke nevedelo vyjadriť.

Voliči koaličných strán sú optimistickejší

Z hľadiska straníckych preferencií sú len dva elektoráty, v ktorých si viac ako polovica aktuálnych voličov myslí, že slovenská spoločnosť sa vyvíja správnym smerom. Sú to voliči strán OĽaNO (68 %) a SaS (56 %).

V prípade ďalších dvoch koaličných partnerov je to síce stále nadpriemerný počet voličov (oproti celej populácii, kde je to len 25 %), ale sú v menšine oproti tým, ktorí si myslia, že slovenská spoločnosť sa vyvíja zlým smerom. V prípade Sme Rodina je tento pomer 42 % ku 58 % a v prípade Za ľudí 42 % ku 54 %.

Naopak najvyšší podiel voličov, ktorí si myslia, že slovenská spoločnosť sa uberá nesprávnym smerom, je v elektorátoch opozičných strán SMER-SD (94 %), Republika (87 %), či HLAS-SD (86 %).

Nadpriemerný podiel takýchto voličov nachádzame aj medzi voličmi SNS (81 %), Kotlebovcami (79 %), ale aj medzi maďarskými voličmi Aliancie (87 %). Vysoký podiel obyvateľov, ktorí si myslia, že slovenská spoločnosť sa uberá nesprávnym smerom je aj medzi nevoličmi (81 %).

Od mája 2020 máme väčšie obavy

Rovnakú otázku kladieme slovenskej spoločnosti už dlhodobo. Vývojový graf ukazuje, že oproti máju 2020 významne narástol podiel respondentov, ktorí vyjadrili obavu zo smerovania spoločnosti, ktoré považujú za nesprávne.

Zatiaľ čo v máji 2020 bola približne polovica obyvateľov (48 %) nespokojná so smerovaním spoločnosti, tak v aktuálnom prieskume ich podiel narástol až na 71 %. V rovnakom čase klesol podiel obyvateľov s pozitívnym názorom na smerovanie slovenskej spoločnosti zo 47 % na 26 %.

Treba ešte upozorniť, že od roku 1998 ide o jeden z najvyšších podielov obyvateľov, ktorí vidia budúcnosť smerovania slovenskej spoločnosti pesimisticky.

Najvyšší podiel nespokojných obyvateľov so smerovaním spoločnosti za posledných viac ako 20 rokov sme zaznamenali v decembri 2011 po páde vlády I. Radičovej po tom, čo nezískala dôveru pri hlasovaní v parlamente.

Martin Slosiarik, zdroj: FOCUS, foto: shutterstock  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NAĎ: Ďalší IDEB úspešne za nami

Bratislava minulý týždeň uvítala už 9. ročník medzinárodného obranného veľtrhu IDEB 2022. …