Domov Cestovanie Unikáty medzi fontánami

Unikáty medzi fontánami

0
0

Skrotenie živlu, akým je voda, vôbec nie je jednoduché. Keď sa to však podarí, vzniknúť môže úplne neobyčajná fontána, ktorá sa stane skutočným skvostom. Týchto 10 fontán je toho priamym dôkazom.

Apolónova fontána, Versailles

Zámok Versailles a jeho okolie patrí k najromantickejším miestam na našej planéte. V jeho blízkosti sa nachádza park, ktorý zdobí hneď niekoľko fontán.

Tou najkrajšou z nich je Apolónova fontána zobrazujúca Apolóna na slnečnom voze. Jej história siaha do roku 1636, kedy na sa na tomto mieste, za vlády Ľudovíta XIII., nachádzalo jazero labutí.

Neskôr Ľudovít XIV. do jazera pridal pozlátenú sochu Apolla a vznikla jedna z najkrajších fontán, ktorá dodnes teší oko každého turistu.

Fontána Bellagio, Las Vegas

S mestom Las Vegas sa neodmysliteľne hazard a všetko to, čo je v inom meste tabu. Hoci väčšinou pri návšteve tohto mesta nevyjde čas na návštevu mesta a jeho dominánt, fontánu Bellagio, ktorá zdobí hlavný bulvár, zaručene neprehliadne ani ten najvášnivejší hráč.

Táto tancujúca fontána bola otvorená v októbri 1998 a pomenovaná bola podľa rovnomenného hotela, ktorý sa nachádza v jej blízkosti.

Fontánu robí unikátnou 1200 trysiek a 4 a pol tisíc svetiel, ktoré s hudobným doprovodom vytvárajú úžasnú show, ktorá púta pozornosť návštevníkov mesta hriechu.

Fontána Di Trevi, Rím

Rím je mesto plný pompéznych stavieb, ktoré odzrkadľujú jeho bohatú históriu. Príznačné talianske uličky priam dýchajú tou pravou atmosférou a chytia za srdce každého turistu.

V jednej z nich, na Piazza di Trevi, sa nachádza svetoznáma Fontána di Trevi, ktorá bola vybudovaná v rokoch 1732 až 1762 na žiadosť pápeža Klementa XII.

Očarujúci pohľad na ňu dotvára jej spojenie s palácom Poli, ktorý akoby z nej vyrastal. Fontána sa preslávila vďaka scéne z filmu Sladký život, kedy zaľúbená dvojica vojde do fontány.

To sa však neodporúča napodobňovať, keďže polícia fontánu pozorne stráži. Zaujímavosťou tejto, už aj tak, zaujímavej fontány je, že čistenie od mincí prebieha každé ráno, kedy sa z fontány priemerne vytiahne 1600 €, ktoré sú odovzdané charitatívnej organizácii.

Kohútiková fontána

Možno nie najkrajšia, ale určite najpodivnejšia fontána je kohútiková fontána, ktorú možno nájsť hneď na niekoľkých miestach. Ide o ilúziu, ktorá pozostáva z vodovodného kohútika vznášajúceho sa vo vzduchu, z ktorého vyteká voda.

Celá finta je v tom, že uprostred kohútika sa nachádza nepriehľadná trubica, ktorá vymieňa vodu medzi fontánou a kohútikom. Tento nápad si vyslúžil taký obdiv, že ho napodobnili na viacerých miestach v Španielsku, ale tiež v Belgicku, Kanade či USA.

Fontána Burj Khalifa, Dubaj

Už sme si zvykli, že v takmer každom rebríčku svetových naj sa nachádza niečo dubajské. Výnimkou nie je ani rebríček fontán, v ktorom sa právom ocitla fontána Burj Khalifa, ktorá je najväčšou tancujúcou fontánou na svete.

Nachádza sa pri vchode do obchodného centra Dubai Mall a do najluxusnejšieho hotela Burj Khalifa. Zárukou skutočnej pompéznosti je, že aj táto fontána je projektom dizajnérov fontány Bellagio v Las Vegas.

Jej rozloha sa rovná veľkosti dvoch futbalových ihrísk a voda z nej tryská do výšky až 150 metrov, čo je porovnateľné s výškou 45 poschodovej budovy.

Slávnostné otvorenie fontány prebehlo 8. mája 2009, odkedy svetelná a hudobná show baví každého návštevníka tohto veľkolepého mesta.

Fontána Buckingham, Chicago

Buckinghamská fontána v Chicagu je od roku 1927 jednou z najväčších fontán na svete. Je postavená v rokokovom štýle a predstavuje jazero Michigan so štyrmi morskými koníkmi, ktoré reprezentujú štyri štáty, ktoré jazero obkolesujú.

Inšpirovaná je fontánou Latona z Versailles, ktorej je prakticky zväčšenou kópiou. Fontána sa v pravidelných intervaloch rozsvieti a rozozvučí, aby tak ponúkla tú najlepšiu svetelnú show v širokom okolí.

Magická fontána, Barcelona

Nádherné divadlo svetiel, hudby a vody ponúka aj Barcelona. V tomto krásnom španielskom meste nájdete Magickú fontánu, ktorá vznikla už v roku 1929.

Pôvodne mala slúžiť len počas Svetovej výstavy, no napokon sa rozhodlo, že bude Barcelonu zdobiť aj naďalej. Počas občianskej vojny bola však poškodená.

K jej obnoveniu došlo pri príležitosti Olympijských hier v roku 1992, vďaka ktorým získala opäť zašlú slávu.

Striekajúca voda do hudby pripomína tanec, ktorý si môžu jej návštevníci vychutnať každú polhodinu, pričom tie najkrajšie show sa konajú v letných mesiacoch vo večerných hodinách.

Fontána Jet D´Eau, Ženeva

Ďalšou fontánou, ktorá jednoznačne stojí za zmienku a tiež za návštevu, je ženevská fontána Jet d´Eau. Nachádza sa na mieste, kde sa rieka Rhôna vlieva do Ženevského jazera.

Fontána je jednou z najznámejších a najobľúbenejších atrakcií v Ženeve. Hovorí sa o nej ako o jednej z najvyšších fontán, o čom svedčí fakt, že dokáže vodu vystreknúť do výšky 140 metrov rýchlosťou 200 km/h.

Za jednu sekundu tak fontána vystrelí až 500 litrov vody. Zaujímavosťou tejto fontány je, že pôvodne vôbec nemalo ísť o žiadnu atrakciu. Išlo totiž o poistný ventil vodovodného potrubia, ktorý mal vyrovnávať tlak vo vodnej elektrárni.

Od roku 1891 je však jedným zo symbolov mesta, pričom v roku 1951 podstúpila rekonštrukciu, ktorou sa stala výkonnejšou.

Fontána Bohatstva, Singapur

Aj mesto leva má v rebríčku najkrajších fontán svojho zástupcu. Fontána bohatstva nachádzajúca sa v podzemí singapurského obchodného komplexu Suntec City sa preslávila ako najväčšia fontána na svete.

Veď kde inde ako v najdrahšom meste sveta by sme takýto unikát mohli hľadať? O pompéznosti mesta svedčí aj samotná fontána vyrobená z bronzu a rozkladá sa na ploche s rozlohou 1683 metrov štvorcových.

Jej výška je 13,8 metrov, pričom voda z fontány vystrekuje do výšky 30 metrov. Fontána zobrazuje päť vežiakov, ktoré majú pripomínať prsty a palec na ľavej ruky.

Symbolizovať má jednotu ducha a harmóniu medzi štyrmi rasami, ktoré spolunažívajú v Singapure. Počas dňa býva fontána vypnutá a ľudia môžu popod ňu prechádzať.

Fontána priateľstva národov, Moskva

Jedným z najväčších moskovských pokladov je Fontána priateľstva národov. Zdobí ju 16 bronzových a pozlátených sôch žien, ktoré sú oblečené v národných krojoch krajín, ktoré boli súčasťou Sovietskeho zväzu.

Práve táto fontána mala symbolizovať jednotu a priateľstvo týchto štátov. Fontána bola postavená v 50-tych rokoch 20. storočia a na tú dobu dosiahla až neuveriteľné rozmery.

Stojí na ploche s rozlohou 370 metrov štvorcových a je v nej nainštalovaných celkovo 800 trysiek, vďaka ktorým je voda vystrekovaná do výšky 24 metrov.

Pre skutočný zážitok odporúčame navštíviť fontánu večer, kedy ju osvetľuje 4 a pol tisíc lámp a projektorov.

Bonus: Fontána Swarovski, Innsbruck

Neďaleko rakúskeho mesta Innsbruck sa nachádza nevídaná fontána, ktorú prevádzkuje známa spoločnosť Swarovski špecializujúca sa na luxusné šperky.

Na rozdiel od predchádzajúcich, táto fontána skvele zapasovala do okolitej prírody. Zobrazuje obrovskú hlavu pokrytú machom, ktorá sa pozerá očami z krištáľov z trávnatého kopca a z úst vystrekuje vodu. Tomu sa povie skutočne originálny nápad.

puma, foto: depositphotos, shutterstock, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Domáca akupresúra vám uľaví od zdravotných problémov

Akupresúra je známa liečebná metóda pochádzajúca z Číny. Ide o alternatívnu metódu, ktorá …