Domov Zahraničie V Hongkongu bola nasadená čínska armáda

V Hongkongu bola nasadená čínska armáda

0
0

Počas uplynulého týždňa bola na odstránenie barikád a vyčistenie Hongkongu nasadená čínska armáda, trvalo umiestnená v provincii.

Po mesiacoch nepokojov sa protesty premiestňujú do blízkostí univerzít, kde sú budované barikády na strety medzi protestujúcimi a políciou.

Počas minulého týždňa, po jednom z najnásilnejších protestov, ktoré mesto zažilo, boli na upratovanie nasadení aj členovia čínskej armády.

Čínski vojaci umiestnení v Hongkongu sa pripojili k obyvateľom Hongkongu, aby im pomohli vyčistiť mesto od barikád a neporiadku, ktoré blokovali ulice mesta.

Ich nasadenie však vyvolalo obavy medzi obyvateľmi provincie zo snahy o zasahovanie Pekingu do vnútorných záležitostí.

Jedna krajina, dva systémy

Aj keď je Hongkong súčasťou Číny, samotná provincia Hongkongu sa riadi osobitnými zákonmi. Tento koncept je známy ako princíp jedna krajina, dva systémy, kedy Hongkong má svoju vlastnú ústavu, ktorá zaručuje slobody, ktoré pre zvyšok Číny nie sú samozrejmé.

Podľa tohto zákona sú vojaci čínskej armády umiestnení v kasárňach priamo v provincii, ale nezasahujú do miestnych záležitostí, hongkonská administratíva ich však môže požiadať o pomoc pri katastrofách, ako tomu bolo v roku 2018 pri odstraňovaní následkov tajfúnu.

Vysvetlenie neuspokojilo

Podľa rôznych zdrojov pomáhali ulice čistiť muži v zelených tričkách s čínskymi vlajkami na pleciach. Hongkonská vláda následne uviedla, že títo muži prišli dobrovoľne a vláda jednotky priamo nežiadala o pomoc.

Niektorí hongkonskí poslanci vyhlásili, že ich takéto vysvetlenie neuspokojilo, keďže armáda takto ignoruje obmedzenia uložené priamo ústavou.

Poukazujú na to, že je to len zastierací manéver, aby si obyvatelia zvykli na prítomnosť armády v uliciach, ktorú neskôr môžu použiť proti protestujúcim a v konečnom dôsledku aj proti demokratickému zriadeniu krajiny.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koronakríza znižuje počet cudzincov pracujúcich na Slovensku

Koronakríza znižuje počet cudzincov, ktorí na Slovensku pracujú. Kým ku koncu februára toh…