Domov Zahraničie V Nórsku prebieha najväčšie vojenské cvičenie NATO od konca studenej vojny

V Nórsku prebieha najväčšie vojenské cvičenie NATO od konca studenej vojny

0
0

Minulý týždeň sa začalo v Nórsku vojenské cvičenie Severoatlantickej aliancie (NATO), ktoré je najväčšie od konca studenej vojny. Nazvané je Trident Juncture 18 a bude trvať od 25. októbra do 7. novembra, pričom sa ho zúčastní približne 50 tisíc vojakov z 29 členských štátov NATO plus Švédsko a Fínsko.

Najväčšie vojenské cvičenie NATO od konca studenej vojny je obrovským prejavom sily, pričom cvičenie sa odohráva na území Nórska najmä v strednej a východnej časti krajiny, v severnom Atlantiku a Baltskom mori a vo fínskom a nórskom vzdušnom priestore.

Vojaci nasadení do vojenského cvičenia NATO

Na vojenskom cvičení NATO sa zúčastňuje okolo 20 tisíc vojakov, 24 tisíc námorníkov, 3 500 letcov a k tomu asi 1 000 logistických špecialistov a 1 300 ľudí z národných veliteľstiev NATO. Slovensko je na cvičení zastúpené iba 15 vojakmi, ktorých vyslanie schválila Bezpečnostná rada SR.

Podstata vojenského cvičenia

Hlavným veliteľom celého cvičenia je admirál James Foggo. Napriek tomu, že podľa oficiálnej verzie sa cvičenie nezameriava na žiadneho nepriateľa, je všeobecne známe, že je nasmerované najmä voči tomu štátu, ktorý posledné roky výrazným spôsobom posilňuje svoje vojenské kapacity, teda krajine na východnej hranici Aliancie.

Nórska premiérka Erna Solberg.

Význam cvičenia z geopolitického hľadiska

Aj NATO sa snaží prostredníctvom tohto vojenského cvičenia predstaviť svoju vlastnú vojenskú zdatnosť a silu. Ak berieme do úvahy zvýšené napätie medzi Severoatlantickou alianciou a Ruskom po anexii Krymu na Ukrajine v roku 2014, je viac ako opodstatnené nasadenie vojenského cvičenia takéhoto rozsahu.

Tiež je dané cvičenie aj odpoveďou na najväčšie ruské vojenské cvičenie Vostok 2018, ktoré sa odohralo počas tohto roka práve v blízkosti hraníc Aliancie.

Účasť Nórska nie je náhodná

Ani účasť Nórska na tomto cvičení by nemala zostať bez povšimnutia, práve hostiteľská krajina tým signalizuje záväzok prevziať vplyvnejšiu úlohu v rámci NATO. Nórsko významne mení vojenskú rovnováhu v oblasti, ktorá má strategický význam pre NATO a aj pre Rusko.

Práve Nórsko využíva svoju strategickú geografickú pozíciu a jeho účasť na cvičeniach NATO ilustruje, ako môže malá krajina privolať pomoc od mocnejších spojencov, aby tak odradila väčšieho suseda. Tak, ako to robia aj pobaltské štáty na východnej hranici Aliancie.

Nasadená technika počas vojenského cvičenia NATO

Na vojenskom cvičení NATO sa zúčastňuje okolo 10 tisíc vozidiel, približne 250 lietadiel a 60 lodí vrátane americkej lietadlovej lode USS Harry S. Truman, ktorá nesie aj jadrové zbrane.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Neuveriteľný pouličný umelec!

Toto ste ešte nevideli. Tento chlapík ovláda vskutku netradičné umenie. Portréty svojich k…