Domov Slovensko VIDEO: Zdravotníci vyzývajú na očkovanie

VIDEO: Zdravotníci vyzývajú na očkovanie

0
0

Viac ako 1300 zdravotníkov z nemocníc sa postavilo za verejnú výzvu obyvateľom krajiny na podporu očkovania proti ochoreniu COVID-19.

Zdravotníci v liste verejnosti zdôrazňujú, že do nemocníc sa dostávajú čoraz mladší pacienti a nemocnice musia pristupovať k obmedzovaniu takzvanej bielej medicíny.

„Situácia s pandémiou nie je dobrá. Verím, že výzva, ktorú kolegovia spísali, bude mať vo verejnosti odozvu,“ uviedol na margo listu v pondelok minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Odvrátiteľné úmrtia

Lekári, sestry, farmaceuti či fyzioterapeuti v ňom zdôrazňujú neustály nárast nakazených pacientov a vyčerpanosť zdravotníkov. „Lôžka, na ktorých ešte pred pár týždňami ležali pacienti s inými ochoreniami, obsadzujú pacienti s COVID-19.

Aj keď sa veľmi snažíme, starostlivosť o pacientov s iným ochorením sa čoraz viac obmedzuje. Pribúdajú oddelenia a nemocnice, ktoré sú nútené odkladať plánované a odkladné zákroky. Je nás málo, pacientov je čoraz viac a my už prestávame vládať,“ poukázali zdravotníci.

Pripomínajú, že väčšina úmrtí na COVID-19 patrí do skupiny odvrátiteľných úmrtí, keďže sa im očkovaním dalo zabrániť. „Očkovania a vedľajších účinkov sa netreba obávať. Vakcíny sú bezpečné a overené,“ uviedli zdravotníci s tým, že očakávajú ďalšie zhoršovanie situácie v nemocniciach.

Verejnosť musí pomôcť

Na Úrade vlády SR zároveň od pondelka podľa Lengvarského pokračujú rokovania o odporúčaniach konzília odborníkov. „Určite budem trvať na tom, čo odporučilo konzílium.

Verím tomu, že odporúčania budú zavedené,“ dodal minister s tým, že bude podporovať aj zavedenie lokálneho núdzového stavu. Podľa riaditeľa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Rolanda Schallera sa nemocnica na nárast nakazených pacientov zodpovedne pripravila.

„Lekári urobili, čo mohli, teraz je aj na verejnosti, aby nám bola oporou a dala sa zaočkovať,“ vyzval Schaller.

red, TASR, foto: TASR/Pavel Neubauer, video: facebookNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…