Domov Komentáre VISKUPIČ: Korona – náš partner pre život

VISKUPIČ: Korona – náš partner pre život

1
0

Slovensko už niekoľko mesiacov čelí prítomnosti korona vírusu. Od začiatku tvrdím, že s koronou sa musíme naučiť žiť. Žiť tak, aby sme ju zvládali s najmenšími zdravotnými následkami a zároveň s nízkym negatívnym vplyvom na ekonomiku a na život. Potrebujeme chirurgicky presné opatrenia, s čo najväčším vplyvom na vírus, a s čo najmenšími vedľajšími následkami.

Úlohou dňa je počúvať odborníkov, úlohou dňa je zmeniť náš prístup z plošného na regionálny, vytvoriť semafory. Čím bližšie budú opatrenia k ohniskám, tým budú efektívnejšie…a aj lacnejšie.

Myslime globálne, ale konajme lokálne. Otvorme zelené okresy. A naopak, ak je potrebné, sprísnime opatrenia v najviac zasiahnutých miestach. Už na samom začiatku pandémie bolo Slovensko priekopníkom dôležitých a časom osvedčených opatrení – ako prví sme začali nosiť rúška, pohotovo bola všade inštalovaná dezinfekcia.

Klasické R-O-R a zodpovednosť občanov je veľmi silná zbraň. Po lete vieme, že najviac ľudí sa nakazilo na svadbách či oslavách. So spoločenským životom teda počkajme a ŽIME AKO ZODPOVEDNÍ OBČANIA.

Prosím veľmi opatrne a zodpovedne pristúpme k aktuálnemu plošnému uvoľneniu kín, divadiel či kostolov, keďže situácia v jednotlivých regiónoch je veľmi odlišná.

Myslím však, že úplne prvým krokom malo byť otvorenie škôl. Vzdelanie je univerzálna a najcennejšia hodnota. Bez problémov nám chodia do škôlok 3 ročníky. Bez problémov celý 1. stupeň ZŠ – 350 000 detí, plus učitelia a ďalší zamestnanci. Musíme už do škôl poslať aj ostatné deti. Nevyhnutne to potrebujú nielen deti, ale aj učitelia a rodičia.

Dáta nepotvrdzujú, že gastroprevádzky sú ohniskami nákazy. Otvorme ich aspoň v zelených okresoch. Lockdown reštaurácií na mesiac, bude pre gastro (a pre nás všetkých) lockdownom na dlhé mesiace.

Sme zodpovedný a pracovitý národ – zvládneme všetko. Musíme však mať možnosť pracovať a žiť. Pretože len fungujúca ekonomika dokáže generovať zdroje aj na zdravotný boj s koronavírusom.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Jeden komentár

  1. Ivo Vacek

    20. novembra 2020 at 15:52

    Pán Viskupič, „Dáta nepotvrdzujú, že gastroprevádzky sú ohniskami nákazy.“ Nebolo by korektnejšie napísať, že takéto dáta, ani tie ktoré by to potvrdzovali, ani tie ktoré by to vyvracali, na slovensku neexistujú? Neexistujú ani dáta ktoré by potvrdzovali že ohniskami nákazy sú svadby, alebo akákoľvek iná kolektívna aktivita. Neexistujú na Slovensku. Existuje ale mnoho štúdií po celom svete, ktoré to potvrdzujú.

    Tie dáta o ktoré by sa dalo exaktne oprieť neexistujú z jediného dôvodu. Celý systém trasovania je už dlhodobo takmer nefunkčný, pretože jeho možnosti dosiahli svoje hranice už pri niekoľkých desiatkach prípadov za deň, ešte niekedy koncom leta. Akékoľvek uvoľnenie, čohokoľvek, situáciu môže len zhoršiť. Zlepšiť ju perspektívne môžeme len tým, že trasovanie vrátime do stavu, keď bude aspoň ako tak fungovať a denné prírastky sa podarí dlhodobo udržať na prijateľnej miere. To sa inak, ako plošnými opatreniami dosiahnuť nedá. Jediné plošné opatrenie, ktoré sa vo výsledku neprejaví plošne je plošné testovanie. Pri plošnom testovaní nie je nutné žiadne trasovanie, pretože aj všetky kontakty pozitívne testovaných sú pretestované. Iste by bolo lepšie to urobiť PCR testami, lenže to nie je fyzicky možné. Výsledkom plošného testovania je izolácia infekčných a voľný pohyb a teda pokračujúca ekonomická aktivita negatívne testovaných. Je to ekvivalent cieleného najtvrdšieho lockdownu (izolácie od zbytku populácie), ktorý sa týka len pozitívne testovaných. Tých je v celej populácii relatívne malý počet, preto aj dôsledok na ekonomické aktivity je len minimálny. Plošné testovanie sa dopredu spochybňovalo najmä s poukazovaním na nevhodnosť AG testov pre tento účel, lenže výsledky z polšného testovania jednoznačne potvrdzujú presný opak. Neexistuje dnes žiaden efektívnejší nástroj, ktorý by sme vedeli použiť.

    Regionálny prístupu na Slovensku nemôže fungovať, pokiaľ zároveň tie regióny nebudeme vzájomne izolovať. Toto všetko je možné dnes (vzhľadom na to, že máme dosť štatistických dát z celého sveta), pomerne presne aj matematicky modelovať. Ak chcete naozaj dostať deti čo najskôr do škôl, ak chcete naozaj vrátiť aspoň časť stravníkov do reštaurácií, potom podporte každú snahu o čo najrýchlejšie splnenie tých parametrov, ktoré si vláda dala za cieľ, a pripojte k tomu ešte jednu nutnú podmienku, že trasovať sa bude dostatočne efektívne, tak aby miera pozitivity testovania indikovaného na základe trasovania sa vrátila na úroveň, akú mala na začiatku leta, teda menej než 2,5%. Pretože ani tých doporučených 4% (WHO) na Slovensku naše trasovanie evidentne nezvládalo a dôsledok je že to dnes zvládajú naše nemocnice len s obrovskými problémami a ani to dlhodobo nebude stačiť. Len kombinácia efektívneho trasovania s inými plošnými opatreniami (akými, to už je na zváženie, ale dnešný stav sa dá považovať asi za nutné minimum) pomôže zabrániť tomu, aby sa situácia z druhej polovice Septembra, keď sa situácia totálne vymkla spod akejkoľvek kontroly) opäť neopakovala.

    Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…