Domov Zahraničie Vojna na Ukrajine mení bezpečnostnú realitu vo východnom krídle NATO

Vojna na Ukrajine mení bezpečnostnú realitu vo východnom krídle NATO

0
0

Na Ukrajine sa dnes bojuje aj za hodnoty, ktoré v rámci Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO) zdieľajú Slovensko a Bulharsko. Oba štáty chcú preto vytrvať v podpore vojnou zmietanej Ukrajiny.

Žiadosť vlády v Kyjeve o členstvo v EÚ zároveň chápu ako vyjadrenie jej presvedčenia o najlepšej ceste pre budúcnosť krajiny. Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus, ktorý koncom marca navštívil svojich rezortných partnerov v Sofii.

„Som rád, že Slovensko a Bulharsko sú pripravené urobiť všetko preto, aby na európskej pôde prispeli k úspešnej realizácii tejto túžby Ukrajincov.

To isté platí aj pre západný Balkán a jeho integráciu do EÚ, preto som si od našich bulharských partnerov počas návštevy Sofie veľmi pozorne vypočul aj informácie o pozitívnom napredovaní uvoľnenia prístupových rokovaní medzi nimi a Severným Macedónskom a súčasne som ich podporil v tomto úsilí,“ uviedol Martin Klus.

O vojne na Ukrajine aj budúcnosti Európy

Prvej bilaterálnej návšteve slovenského predstaviteľa od nástupu novej bulharskej vlády dominovali aj otázky boja proti hybridným hrozbám a dezinformáciám či téma budúcnosti Európy a pokroku v integračnom procese EÚ.

Slovensko a Bulharsko ako krajiny na východnom krídle NATO spája tiež zhoda na potrebe posilniť obranné spôsobilosti týchto krajín. „Členstvo v NATO je pre obe naše krajiny najlepšou zárukou bezpečnosti.

Som rád, že za Slovensko som bulharských partnerov mohol informovať o súhlase vlády a parlamentu s rozmiestnením do 2 100 vojakov zo šiestich spojeneckých krajín, ktorí v týchto zložitých časoch výrazne posilnia našu obranyschopnosť,“ uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie SR M. Klus.

Počas série rokovaní v Sofii taktiež vyjadril záujem o ďalší rozvoj vzájomnej spolupráce a posilnenie bilaterálnych vzťahov, keďže záujmy Slovenska a Bulharska sú veľmi podobné v mnohých oblastiach.

V súvislosti s ústupom pandémie COVID-19 vyjadril nádej na skoré obnovenie tradičnej živej turistickej výmeny medzi oboma krajinami.

V diskusii o európskych témach tiež potvrdil dlhodobú politickú podporu pre integračné ambície Bulharska do Schengenu a eurozóny, pričom prezentoval príklady dobrej praxe a ponúkol možnosť zdieľania slovenských skúseností z týchto procesov.

Agresia režimu v Rusku zvýrazňuje potrebu súdržnosti medzi spojencami.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ

md, foto: archív MK  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…