Domov Ekonomika Za 10 rokov sa objem úverov zvýšil o 20 miliárd

Za 10 rokov sa objem úverov zvýšil o 20 miliárd

0
0

Napriek tomu, že sa od minulého roka sprísňujú podmienky pre získanie úverov na bývanie, ich objem neustále rastie. V júni tohto roka zaznamenal medziročný nárast o 10 %, a stav úverov na Slovensku je podľa dát Národnej banky Slovenska ku koncu tohto mesiaca na úrovni 28,852 miliárd.

Ešte v roku 2009 nedosahoval objem úverov na bývanie ani 10 miliárd, dnes je to o 20 miliárd viac.

Dlhy rastú rýchlejšie ako mzdy

Za rýchlym zadlžovaním vidia odborníci najmä ekonomický vývoj v posledných rokoch, stúpajúce mzdy a nízke úrokové sadzby. Odborníci však upozorňujú, že naše dlhy rastú rýchlejšie ako naše mzdy.

Zadlženosť slovenských domácností však zvyšuje ich citlivosť na prípadný negatívny vývoj domácej ekonomiky.

Kvôli rýchlemu zadlžovaniu slovenských domácností pristúpila Národná banka Slovenska od minulého roka k sprísneniu podmienok poskytovania úverov, čím sa snaží dotlačiť žiadateľov o úver k nižším úverom a vyššiemu spolufinancovaniu vlastného bývania.

Zadlžovanie sa nebojíme

Hoci sa predpokladá stagnácia ekonomického rastu, slovenské domácnosti sa naďalej neboja zadlžovať. Podľa NBS k tomu prispieva aktivita finančných sprostredkovateľov ale aj konkurencia medzi bankami, ktorá je vyššia ako v iných krajinách eurozóny.

Dokonca sa očakáva, že miera úrokových sadzieb úverov na bývanie, ktorá už dnes patrí k najnižším v eurozóne, bude od septembra ešte viac klesať.

Úvery na bývanie dnes poskytuje na Slovensku 17 bánk. Najvyšší podiel na úveroch má Slovenská sporiteľňa, nasleduje VÚB banka, Tatra banka a ČSOB. Podiel ostatných bánk nepresahuje 10 %.

Slováci sa extrémne zadlžujú

Okrem úverov na bývanie zaťažujú naše bankové kontá aj spotrebiteľské úvery. Tie tvoria takmer 29 % nášho úverového zaťaženia.

Finančné záväzky našincov dosiahli na konci prvého kvartálu tohto roka 36,6 miliárd eur a odborníci konštatujú, že slovenské domácnosti sa zadlžujú najrýchlejším tempom v rámci celej Európskej únie. Priemerný Slovák dlhuje približne 8 250 eur.

ano, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…