Domov Slovensko Za obedy zadarmo sa bude platiť

Za obedy zadarmo sa bude platiť

0
0

Robert Fico, líder Smeru-SD, predstavil obedy zadarmo ako veľkolepý návrh, ktorý má znížiť náklady rodičov. Pri zavádzaní tohto milodaru sa však objavilo niekoľko komplikácií, ktoré s vysokou pravdepodobnosťou spôsobia, že obedy zadarmo, úplne zadarmo nebudú.

Ako sa ukazuje, avizované opatrenie, ktoré malo byť pre rodičov zdarma, ich môže stáť dokonca aj viac ako predtým.

Keď obed zadarmo stojí aj viac

Portál tvnoviny.sk informoval aj o prípade, kedy bude rodičov stáť obed zadarmo pre ich dve dcéry viac ako platili doteraz. Obe dcéry totiž študujú na osemročnom gymnáziu, no príspevok na obed dostane len tá na druhom stupni.

Dcéra na treťom stupni bude v dôsledku zvýšených nákladov školy platiť za obedy viac ako doteraz. A suma sumárum?

„Namiesto mesačných cca 26 eur za mladšiu, resp. 28,20 eura za staršiu (spolu 54,20 eura) budem po dotácii platiť za mladšiu 17,85 na mesiac a za staršiu 45,36 eura (spolu 63,21 eura).

Teda každý mesiac ma celý ten skvelý obedový plán bude stáť o vyše 9 eur viac,“ napísala portálu rozhnevaná mamička.

Pompézne sociálne opatrenie

Sociálnymi balíčkami je Smer-SD známy. O to viac, ak je pár mesiacov pred voľbami. Návrh zákona o obedoch zadarmo, ktorý mal odľahčiť peňaženky rodičov, ale nevychádza podľa predstáv a vie to už aj samotná strana.

Štát má podľa nového zákona prispieť na obed každého žiaka, ktorý sa zúčastní vyučovania a je prihlásený na školské stravovanie, sumou 1,20 €. Kde je problém?

Táto suma s veľkou pravdepodobnosťou nepokryje ani čiastku potrebnú na nákup surovín. Nehovoriac o nákladoch spojených s prípravou a podávaním jedla.

V materských školách obedy zadarmo fungujú od začiatku roka. Tu príspevok náklady vo väčšine prípadov pokryl. Pri základných školách to stačiť s určitosťou nebude.

Niekto to zaplatiť musí

V novom zákone bude vytvorený sadzobník súm, ktorý bude určovať, za akú sumu budú školy suroviny nakupovať. Štát určil tri cenové pásma a už z nich vyplýva, že v regiónoch, kde sú ceny potravín vyššie, nebude štátna dotácia postačovať.

Smer rozmýšľa o zvýšení dotácie, či sa tak stane, isté ešte nie je. No aj napriek tomu, ani zvýšená dotácia nepokryje výdavky spojené s energiami, vybavením jedální či platmi personálu. Rodičia si tak budú musieť peňaženky pripraviť aj tak.

Žiadne obedy zadarmo

Na zvýšenie dotácie je potrebná zmena zákona, no i napriek tomu je potrebné vyriešiť otázku, kto bude hradiť režijné náklady. Tie budú s najväčšou pravdepodobnosťou musieť pokryť rodičia.

Jedná sa o režijné náklady, ktoré súvisia s prípravou a podávaním jedla. Suma za tieto náklady môže byť rôzna. Samosprávy s dobrým finančným rozpočtom by mohli sumu režijných nákladov dorovnať z vlastného, no tak to určite nepôjde v každom regióne.

Žilinská samospráva uvádza, že aktuálne by rodičia za jeden obed na prvom stupni doplácali päť centov a na druhom stupni trinásť centov.

Situácia okolo školských obedov zadarmo je tak nejasná a predkladateľ zákona Erik Tomáš spolu so svojimi spolustraníkmi ani zďaleka nemysleli na všetko.

Denis Ruščák, ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Český minister zdravotníctva pre koronavírus odstúpil

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch v pondelok nečakane odstúpil z funkcie. Rozhodol…