Domov Šport Zlatý hetrik Petra Sagana

Zlatý hetrik Petra Sagana

0
0

Slovenský reprezentant Peter Sagan sa stal v nórskom Bergene po tretí raz majstrom sveta a zabezpečil si tým miesto v cyklistickej histórii. Sagan triumfoval v pretekoch s hromadným štartom na 267,5 km a tretíkrat po sebe sa stal svetovým šampiónom.

Stal sa historicky piatym cyklistom s troma titulmi, ale prvým, ktorý ich získal tri roky po sebe v neprerušenej sérii. Saganov víťazný hetrik sa skladá z triumfov v Richmonde 2015, Dauhe 2016 a aktuálneho v Bergene 2017.

Sagan v záverečnom špurte zdolal Nóra Alexandra Kristoffa, čas víťaza bol 6:28:11 h. S menším odstupom skončil tretí austrálsky favorit Michael Matthews. Slovenský rýchlik z tímu Bora‑ Hansgrohe dosiahol 101. triumf svojej profesionálnej kariéry, stovku dovŕšil nedávno v kanadskom Québec City.

Víťazstvo sa nerodilo ľahko

„V posledných piatich kilometroch som si povedal, že je to passé, keď som videl viacero jazdcov, že odskočili. Bol som prekvapený, že som sa vôbec dostal do záverečného šprintu.

Nečakal som, že to môže vyjsť, nič sa nedalo predvídať v tom závere. Toto víťazstvo venujem talianskemu kamarátovi Michelemu Scarponimu, ktorý tento rok tragicky zahynul.

Samozrejme, aj mojej manželke, ktorá očakáva narodenie nášho prvého potomka. Ďakujem všetkým fanúšikom, ktorí zasa raz spôsobili ošiaľ, aj svojmu tímu. Neviem, či sa týmto mojím víťazstvom niečo zmení vo svete, ale pre mňa to veľa znamená.

Boli to pre mňa zrejme najťažšie majstrovstvá sveta z tých troch, ktoré som vyhral,“ povedal Peter Sagan v prvých dvoch televíznych rozhovorov pre RTVS.

Výnimočný titul

Sagan sa pokúsil krátko zosumarizovať všetky tri tituly majstra sveta, ktoré dosiahol na troch rôznych kontinentoch počas troch rokov. „Každý z nich je čímsi výnimočný.

Prvý bol najmä nečakaný, druhý sa už možno aj očakával, ale nerodil sa ľahko. Tento aktuálny bol asi najťažší, lebo sa nedalo predvídať, ako to dopadne. V takomto type pretekov máte len jeden výstrel, aby ste zasiahli cieľ a musíte to správne načasovať.

Na 267,5 km príde len jedna možnosť na útok a musíte sa správne rozhodnúť pre únik alebo záverečný šprint. Až do posledného kilometra sme nevedeli, že pôjdeme do šprintu. Preto je tento titul výnimočný,“ vysvetlil Sagan.

Bude sa venovať manželke

Sagan potvrdil, že v roku 2017 už súťažne dojazdil. Pre zvyšok sezóny si stanovil iné – rodinné priority. Jeho manželka je v ôsmom mesiaci tehotenstva a on by chcel byť pri tom, keď sa im narodí prvé dieťa.

Na druhej strane slovenský fenomén odmietol špekulácie, že po zisku tretieho titulu majstra sveta a narodení potomka ho prejde hlad po ďalších víťazstvách.

„Aj na budúci rok sa budem snažiť vyhrávať, ale zaručiť tie víťazstvá nemôžem. V športe je to v jeden deň tak a na druhý už inak. Neviete, čo sa stane zajtra,“ uzavrel Sagan.

Ohlasy na tretí titul Petra Sagana

Ohlasy osobností slovenskej cyklistiky na tretí titul Petra Sagana v pretekoch s hromadným štartom v nórskom Bergene (zdroje SITA a RTVS):

Peter Privara (prezident SZC):

„Peter Sagan prepísal históriu svetovej cyklistiky aj slovenského športu, dnes môžeme povedať, že už je najúspešnejší. Nemohli sme sa dostať priamo na mieste z cieľa do mixzóny, toľko gratulantov sme mali.

Medzi nimi bol šéf svetovej cyklistiky, generálny sekretár, aj prezidenti cyklistických zväzov iných krajín. Pevne som veril, že keď sa zapne televízny signál, ktorý pred koncom pretekov zmizol, bude skupina favoritov spolu a Peťo jej súčasťou.

Keď som v poslednej zákrute videl, že už je na zadnom kolese Kristoffa, tušil som, že medzi nimi sa rozhodne o titule. Je to úžasné, že z malej krajiny prišiel takýto skvelý pretekár, ktorý mení históriu.“

Peter Velits (bývalý cyklistický profesionál, trojnásobný majster sveta v tímovej časovke):

„Je úžasné, čo Peter Sagan dokázal. On splní už aj tie najväčšie očakávania ľudí, lebo iné ako víťazstvo sa už od neho ani nečaká. Hocičo iné by pomaly bolo sklamanie.

Potvrdiť to, že je jednotka a dokázať to niekoľkokrát za sebou, to je možno ešte ťažšie na tom celom. Opäť to dokázal a to len odzrkadľuje to, aký skvelý pretekár je.“

Anton Tkáč (trojnásobný majster sveta v dráhovej cyklistike a olympijský víťaz z roku 1976):

„Peter Sagan predviedol obdivuhodný výkon. Jeho špurt bol dnes neprekonateľný. Či som veril, že by to mohol dnes dokázať? V kútiku duše určite áno. Treba si však uvedomiť, že cyklistika je ťažký a nevyspytateľný šport.

Mohlo sa stať všeličo. K cyklistike patria pády, defekty, kolízie. Preto som už dávnejšie hovoril, že ak sa nič neočakávané na trati nestane, Peter má na to, aby získal tretíkrát za sebou titul. Aj v Bergene potvrdil, že je momentálne najlepší cyklista na svete.“

val, SITA, foto: BORA-hansgrohe / Stiehl Photography