Domov Ekonomika Zúfalá predvolebná korupcia vlády: Pellegrini riskuje bankrot krajiny

Zúfalá predvolebná korupcia vlády: Pellegrini riskuje bankrot krajiny

0
0

Ak sme pred časom na tomto mieste v súvislosti s balíčkami vlády písali, že nik nám nemôže dať toľko, koľko nám strana Smer môže sľúbiť, tak dnes to platí mnohonásobne viac. Ficova strana sa za asistencie predsedu vlády Petra Pellegriniho a koaličnej SNS Andreja Danka zrejme rozhodla, že urobí čo sa len dá pre zničenie verejných financií.

Iba niekoľko dní pred voľbami si Smeráci povedali, že o ľudí sa treba „postarať“, lebo sa boja, čo by urobila s krajinou opozícia, keby sa dostala k moci.

Preto navrhli zvýšiť rodinné prídavky na dvojnásobok z dnešných zhruba 25 eur na 50 eur mesačne. A dôchodcom návrhli trinásty dôchodok.

Ročné náklady na tieto opatrenia sa môžu postupne vyšplhať až na 800 miliónov eur. Vyplýva to z materiálov, o ktorých minulý týždeň rokovala vláda SR.

Obrovská diera v rozpočte

Tieto dve opatrenia by teda rozpočtu zhltli zhruba 5 % zo všetkých výdavkov a zvýšili by celkový očakávaný deficit v tomto roku na hrozivých 2,3 miliardy eur, čo je skoro 13 % v pomere k tomu, čo vláda plánuje minúť tento rok.

Znamená to, že na bežný  chod štátu si vláda znova bude musieť požičať, inak by boli ochromené niektoré jeho funkcie v školstve, zdravotníctve či vyplácanie dôchodkov alebo výstavba diaľnic či fungovanie železníc.

Pre porovnanie, je to ako keby rodina mala mesačný príjem 870 eur, ale míňala by každý mesiac až tisíc eur. Okrem bežných výdavkov na mlieko, rožky, energie, bývanie, cestovanie, by si jej členovia chceli kúpiť napríklad aj nové telefóny či televízor.

Aby im to vyšlo, tak by si každý mesiac museli požičať 130 eur, čo je za celý rok viac ako 1 500 eur. Poškuľovali by aj po dovolenke v zahraničí, hoci im to nevychádza, tak by si požičali ďalších 1 500 eur.

Aj priemerný stredoškolák vie, že skôr či neskôr by sa pred dverami takejto domácnosti objavil exekútor a zopár cenných vecí by im „zhabal“, predal pod cenu a peniaze použil na splatenie úverov a trovy pre seba.

Z dlhov by sa len tak ľahko nevykrútili. Priemerný stredoškolák vie, že týmto štýlom sa žiť nedá. Ale presne takto si počína vládna koalícia, na čele ktorej stoja populisti typu Fico, Pellegrini či Danko.

Ten posledný sa v šoku z toho, že Smeráci chcú na predvolebnú korupciu (inak sa ich minulotýždňové ťaženie ani nazvať nedá) použiť stovky miliónov eur, rozhodol „sekundovať“ návrhom, že on zas chce zrušiť ročné diaľničné známky pre osobné vozidlá, čo verejné financie oberie o ďalších necelých 50 miliónov eur.

Grécka cesta a pokuta

Situácia už začína byť vážna. Celkový deficit verejných financií (popri štátnom rozpočte sem patria aj rozpočty Sociálnej poisťovne, zdravotných poisťovní, miest, obcí a vyšších územných celkov) by sa mohol v budúcom roku dostať ku kritickej hranici.

„Nové vládne výdavkové opatrenia by deficit rozpočtu verejnej správy prehĺbili o dodatočných takmer 0,5 % HDP v roku 2020 a 0,8 % HDP v ďalších rokoch, čím by sa v roku 2021 deficit priblížil k hranici 3 % HDP.

K prekročeniu tejto hranice by bez kompenzačných opatrení mohlo dôjsť v roku 2022, kedy hrozí deficit 3,2 % HDP,“ varuje šéf Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko.

To, či je deficit v pohode, posudzujú aj rozpočtové pravidlá únie v takzvanom Pakte stability a rastu. „Prekročenie trojpercentnej hranice môže viesť k uloženiu finančnej pokuty.

Takýto negatívny vývoj by tiež viedol k pretrvávajúcemu neplneniu národných pravidiel o vyrovnanom rozpočte a pravdepodobne aj k udržaniu úrovne dlhu v sankčných pásmach dlhovej brzdy v ďalších rokoch,“ vysvetľuje Šramko.

Na hulváta: bez prepočtov a analýz

Zároveň je nepochopiteľné, že opatrenia s obrovským dopadom na verejný rozpočet prijíma vláda len tak „od buka do buka“ bez akýchkoľvek analýz, či to rozpočet zvládne a či práve tieto opatrenia sú tie najdôležitejšie.

Zároveň tým porušuje základné ústavné pravidlá o tom, ako sa majú prijímať zákony. „Avizované opatrenia sa prijímajú narýchlo, bez riadnej diskusie o nevyhnutnosti týchto krokov, bez štandardného legislatívneho procesu a bez predstavenia kompenzačných opatrení, čo je potrebné hodnotiť negatívne,“ kritizuje Šramko.

Návrhy Smeru prišli len niekoľko mesiacov po tom, čo vládna koalícia v parlamente spolu s niektorými opozičnými stranami (SME Rodina a Kotlebova ĽSNS) presadila zavedenia stropu pre vek odchodu do dôchodku na 64 rokov a zvýšenie minimálneho dôchodku.

Na prvý pohľad veľmi ľúbivé opatrenia. Realita je však taká, že v horizonte do roku 2060 tieto opatrenia vytvoria permanentnú dieru v rozpočte v priemere takmer o 3 % HDP, čo v súčasných cenách znamená približne tri miliardy eur.

Dokopy to s čerstvými  návrhmi – zvýšenie prídavkov na deti, trinásty dôchodok a zrušenie diaľničnej známky pre osobné autá – môže zásadne stúpnuť. To by už hrozil postupný rozvrat verejných financií a bankrot ekonomiky.

Ján Bystriansky, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…