Domov Zaujímavosti Vedeli ste, že…?

Vedeli ste, že…?

0
0

Možno vás tieto fakty nikdy nezaujímali, ale je to zrejme iba výsledok toho, že ste o nich nikdy ani nepočuli. Skutočne je niekedy obdivuhodné načo všetko postupom času človek prichádza.

Niekedy v tom má prsty príroda, inokedy zasa ľudská kreativita alebo naša (ne)schopnosť. Prečítajte si top desať faktov, o ktorých ste možno nikdy nepočuli.

Úsmev je dar

Človek je jeden z troch tvorov na zemi, ktorý je schopný skutočného smiechu. Ďalšími tvormi, respektíve živočíchmi sú šimpanzy a prekvapujúco potkany. Dokonca ani psí „úsmev“ ako ho poznáme nie je prejavom smiechu, ale iba jav, ktorým pes púta pozornosť.

Neverte tomu, to nie je úsmev.

Čo to bolo za zvuk?

Ľudský sluch je skutočne zázračný. Hoci počujeme asi 15 tisíc násobne menej intenzívne ako hlodavce, naše sluchové orgány dokážu rozlíšiť zvuk teplej a studenej vody. Neveríte? Tak schválne.

Malé, menšie, najmenšie

Najmenšia vec, ktorá bola kedy na fotografii zachytená, je tieň a teraz pozor, tieň atómu. Na fotografiu bol použitý mikroskopický objektív.

Rodinná láska

Albert Einstein bol ženatý s jeho vzdialenou sesternicou Elsou Einstein.

Albert a Elsa Einstein

Život je krutý

Každú minútu zomrie na AIDS približne päť ľudí. V Afrike sa vírusom HIV nakazí 1 400 novorodencov priamo po pôrode alebo pri kojení. Riešenie pritom nie je vôbec zložité. Stačilo by dodržiavať pravidelnú hygienu a zabezpečiť bežné očkovacie látky.

Živočíšnosť

Teraz niečo trochu intímnejšie. Samica hyeny má najväčší klitoris spomedzi všetkých tvorov na Zemi.

Planéta na planéte

Rusko ako krajina pokrýva plochu väčšiu ako planéta Pluto. Meria 17 098 322 km2, zatiaľ čo planéta Pluto je zhruba o milión km štvorcových menšia.

Nie vždy za vlasť

Hitlerov synovec Patrick William Hitler, neskôr sa premenoval na William Patrick Stuart‑Houston, pretože meno Hitler mu robilo problémy, sa počas druhej svetovej vojny snažil pripojiť k britskej armáde, kde bol odmietnutý. V roku 1944 sa tak pripojil k americkej armáde.

William Patrick

Energetická kríza je zažehnaná

Za šesť hodín sa na svetových púšťach vyprodukuje viac solárnej energie ako ľudia spotrebujú v priebehu celého roka.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Začíname sa zadlžovať až po uši

Revolúcia po holandsky

Najväčší politický škandál? Na zahryznutie! V roku 1672 bol holandský predseda vlády po svojom príhovore zjedený priamo v centre Amsterdamu. Áno, dnes je to považované za kanibalizmus.

Denis Ruščák, foto: shutterstock, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…