Domov Zaujímavosti 10 zaujímavých faktov o dvojčatách

10 zaujímavých faktov o dvojčatách

0
0

Svet a život dvojičiek je aj napriek pokročilej vede aj dnes tajomný. Vedci však už prišli na viacero zaujímavostí, ktoré robia svet dvojčiat magickejším a zaujímavejším.

Dlhší život dvojčiat a ich matiek

Vedci z Washingtonskej univerzity sa rozhodli porovnať dĺžku života u dvojičiek a u normálnej populácie. Ich zistenie je šokujúce. Prišli totiž na to, že dvojičky sa dožívajú viac rokov.

Podľa nich na to vplývajú tri dôležité faktory, ktoré predlžujú ich život. Prvým je to, že sú akési spriaznené duše, a preto si dokážu vyjadriť podporu v najťažších chvíľach.

Takisto je u nich znížená pravdepodobnosť, že budú konať riskantne a ohrozovať svoj život. Najmä mužské dvojičky majú tendenciu ochraňovať sa navzájom pred riskovaním života.

Tiež si dokážu poskytovať cenné rady o zdraví a životnom štýle, vďaka čomu sa môžu dožiť viac rokov. Narodenie dvojčiat však priaznivo pôsobí aj na mamičky. Aj im vraj ich narodenie dokáže zabezpečiť dlhší život.

Oddelený život, rovnaké zvyky

Vo svete existuje viacero takých prípadov, že dvojičky boli ihneď po narodení oddelené. Vyrastali v rozdielnych podmienkach, v iných adoptívnych rodinách.

Avšak zistilo sa, že napriek tomu majú sklon k rovnakým zvykom. Ide napríklad o rovnaké chute, alebo sa im môžu páčiť rovnaké veci. Ich správanie viac podmieňujú podmienky a ich rovnaké gény to môže prekryť.

Rozoznáte ich podľa pupku

Hoci sa môže stať, že sú jednovaječné dvojičky navlas rovnaké, nie je to celkom tak. Existujú dve veci, v ktorých medzi nimi existuje rozdiel. Prvým je tvar pupku.

Ten totiž nepodmieňujú gény, ale to akým spôsobom je odstrihnutá pupočná šnúra. Ďalším rozdielnym znakom sú odtlačky prstov. V nich totiž žiadny človek nemá svoju dvojičku a to ani v prípade, že spolu vyrastali už v maternici.

Dvojičky Olsenové.

Matka je vždy istá

Ďalšia zaujímavosť sa týka dvojvaječných dvojičiek. Je normálne, že takéto dvojčatá sa nemusia vôbec podobať. Zvláštnosťou je však to, že nemusia pochádzať dokonca ani od rovnakého otca.

Splodené totiž mohli byť v úplne inom čase. Zriedkavo sa deje to, že dvojvaječné dvojičky môžu mať inú farbu pleti, vlasov a celkovo môžu byť inej rasy.

Zrkadlový obraz

Medzi jednovaječnými aj dvojvaječnými dvojičkami sa objavuje tá možnosť, že dvojčatá sú si navzájom akýmsi zrkadlom. Stáva sa totiž, že ak je jeden z dvojčiat pravák, u druhého je dominantná presne druhá ruka.

Ak má jeden znamienko na pravej strane, druhý ho má presne na tom istom mieste, ale na strane opačnej. Ide o akýsi tretí druh dvojičiek, ktoré dostali pomenovanie zrkadlové dvojičky.

Oni si rozumejú, my nemusíme

Dvojičky medzi sebou začínajú komunikovať ešte v maternici. Toto puto si zachovávajú aj po tom, ako prídu na svet. Vedci totiž zistili, že až 40 % dvojičiek si medzi sebou vytvárajú slová, ktorým rozumejú iba oni.

Dokázané je však aj to, že na to, aby sa dorozumeli nepotrebujú vždy používať slová. Podľa názorov mnohých si medzi sebou dokážu čítať myšlienky a komunikovať telepaticky.

Najznámejšie slovenské dvojičky – Daniela a Veronika Nízlové.

Častejšie sú ľaváci

Jedna zo štúdií hovorí aj o tom, že u dvojičiek je väčšia pravdepodobnosť, že budú ľaváci ako u normálnej populácie. To, že sa u dieťaťa v budúcnosti prejaví ľavá ruka ako dominantnejšia je pravdepodobnosť 10 %. U dvojčiat sa však táto pravdepodobnosť zvyšuje na 20 %.

Najviac v Afrike, najmenej v Ázii

Za zvýšenú pôrodnosť dvojčiat môže podĺa odborníkov pokroková medicína, a to najmä hormonálna liečba či umelé oplodnenie. Preto je prekvapivé, že najviac dvojičiek nájdete v Afrike, najmä v Nigéri. Najmenej sa ich rodí v Ázii a to hlavne v Číne.

Ich matky sú staršie a vyššie

Vedci sa snažia prísť aj na to, ktoré ďalšie faktory vplývajú na narodenie dvojičiek. Podľa nich je zvýšená pravdepodobnosť ich narodenia u matiek, ktoré rodia vo vyššom veku. Tá sa zvyšuje od 30 rokov. Ďalším zaujímavým zistením je aj to, že matky dvojičiek sú v priemere o 3 centimetre vyššie.

Známe hokejové dvojičky – Henrik a Daniel Sedinovci.

Pes dvojičky rozozná

Zvláštnosťou je aj to, že na rozdiel od nás pes nemá problém rozoznať hoci aj na vlas rovnaké dvojičky. Napriek tomu, že vyrastajú v rovnakých podmienkach a ich vôňa môže byť rovnaká, pes dobre vie, s ktorým z nich práve trávi čas.

puma, foto: depositphotos, SITA, instagramNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…