Domov Zaujímavosti Biely dom vo Washingtone toho ukrýva viac, ako by ste si možno mysleli

Biely dom vo Washingtone toho ukrýva viac, ako by ste si možno mysleli

0
0

Budova Bieleho domu vo Washingtone je považovaná za jednu z najvýznamnejších budov sveta, ktorú nájdete na adrese 1600 Pennsylvania Avenue vo Washingtone, D.C.

Predstavuje sídlo amerických prezidentov a ich rodín a ide o jednu z najviac strážených budov sveta. Pozreli sme sa na to, čo všetko tento dom ukrýva a bežný človek o tom ani len netuší.

História Bieleho domu

S výstavbou Bieleho domu sa začalo v roku 1791, kedy francúzsky architekt Pierre Charles L’Enfant v urbanistickom pláne hlavného mesta Washington vyhradil územie s rozlohou 82 akrov pre „prezidentský park“.

Samotná výstavba začala o rok neskôr, pod dohľadom vtedajšieho prezidenta Georga Washingtona. Zaujímavosťou je to, že sa nakoniec nedožil dokončenia, ktoré bolo v roku 1800.

Oficiálne prvými obyvateľmi prezidentského paláca sa stali až prezident John Adams spolu s jeho manželkou Abigail. V tom čase sa ešte nazýval Prezidentský palác alebo Prezidentský dom.

Prví obyvatelia Bieleho domu – John a Abigail Adams.

Prečo práve biela farba?

V roku 1814 sa podarilo Britom vo vojne proti svojej bývalej kolónii mesto Washington vypáliť. A práve táto udalosť mala za následok, že manželka vtedajšieho prezidenta Ameriky, Dolly Madisonová, dala začiernenú budovu vyfarbiť na bielo.

A odvtedy nesie táto budova aj pomenovanie Biely dom. V oficiálnych dokumentoch sa tento názov však začal používať až v roku 1901, a to v listoch vtedajšieho prezidenta Theodora Roosevelta, Jr.

Najvýraznejšia oprava Bieleho domu

Po tom, ako sa stal Biely dom jednou z najdôležitejších budov Ameriky, sa v roku 1961 Jacqueline Kennedyová postarala o jeho reprezentatívnosť a nakúpila viaceré historické a nové bytové zariadenia, ktoré podčiarkli význam a dôležitosť tejto budovy.

Ovalná pracovňa ako najdôležitejšia miestnosť

Jednou z najdôležitejších častí budovy Biely dom je práve Ovalná pracovňa, teda oficiálny úrad prezidenta. Táto pracovňa je súčasťou komplexu kancelárií, ktoré tvoria západné krídlo Bieleho domu. Z médií sú známe aj celkom časté zábery z veliteľského centra amerických prezidentov.

Vynovená oválna pracovňa.

Duch Bieleho domu

Áno, je to tak. Aj Biely dom má svojho ducha. Duch 16. prezidenta Spojených štátov Abrahama Lincolna sa už vraj niekoľkokrát objavil v Bielom dome, a to napriek tomu, že bol zavraždený ešte v roku 1865.

Prvýkrát ho v roku 1920 videla prvá dáma a manželka 30. amerického prezidenta Calvina Coolidga Grace ako vraj hľadí z okna von. Šokovaná bola aj holandská kráľovná Wilhelmina, keď počas svojej návštevy v Bielom dome počula klopanie na dvere a keď ich otvorila, zjavil sa pred ňou niekdajší prezident Lincoln.

S bývalým americkým prezidentom sa údajne stretol aj britský premiér Winston Churchil, a to dokonca vo vani. Ako s nadnesením komentujú americkí publicisti, ani toto „nahé stretnutie“ nevyplašilo prezidenta Lincolna, pretože odvtedy sa obyvateľom Bieleho domu zjavil ešte niekoľkokrát.

Biely dom obýva vraj aj duch Abrahama Lincolna.

Svadba u prezidenta

Ak ste si mysleli, že pre svoju svadbu si môžete rezervovať Biely dom, sklameme vás. Jedine, že by ste boli napríklad dcéra amerického prezidenta. V roku 1972 tu svoje áno povedala svojmu snúbencovi, Tricia Nixon.

Nebola to však prvá svadba. Ešte v roku 1886 priamo v Bielom dome do stavu manželského vstúpil aj vtedajší prezident Stephen Groove Cleveland.

Biely dom literárnou či filmovou kulisou

To, že ide naozaj o významnú budovu, dokazujú aj desiatky filmov, ktoré prinášajú rozličné fiktívne príbehy zo života niektorých prezidentov. Dokonca sa tento dom stal aj dejiskom príbehu populárneho románu Stratený symbol, ktorého autorom je spisovateľ Dan Brown.

Ženy určite poznajú príjemnú romantiku s názvom Americký president, tí akčnejší nemohli vynechať filmy ako Pád Bieleho domu, či Útok na Biely dom. Zo seriálov spomenieme politickú drámu House of Cards.

Tajné tunely

Vo filmoch absolútne bežná súčasť prezidentského domova, avšak existujú skutočne? Je potvrdené, že protiraketový kryt pod Bielym domom vybudoval v roku 1942 Franklin Delano Roosevelt.

Potvrdený je tiež 232 metrov dlhý tunel, ktorý spája Biely dom s Treasury Building. Tak isto sa stále polemizuje o rozsiahlom bunkri, ktorý by mal byť pod Bielym domom. Údajne jeden z vchodov do neho sa nachádza priamo pri Oválnej pracovni.

Je či nie je pod Bielym domom rozsiahli bunker

Biely dom v číslach

Biely dom má dohromady až 132 izieb, 412 dverí, 147 okien, 35 kúpeľní, 28 krbov, 8 schodíšť, 12 komínov a 3 výťahy. Jeho súčasťou je aj kino, bowlingová dráha, plaváreň, či tenisové kurty. Okolo Bieleho domu sa rozprestiera veľká záhrada, kde je vysadených viac ako 300 druhov rastlín a vyše 680 kvetín.

Akú má hodnotu?

Ak by ste ho videli na nejakom realitnom portáli, pravdepodobne by vedľa neho svietil nápis „nepredajný“. V čase, keď bol dokončený, bola jeho hodnota 232 372 dolárov, čo je v hodnote dnešných peňazí asi 100 miliónov dolárov.

Podľa odhadov by sa dnes cena tejto prominentnej nehnuteľnosti mohla vyšplhať aj na úroveň 250 miliónov dolárov. Po pripočítaní všetkých vzácností a historických predmetov by to mohlo byť až 390 miliónov dolárov.

Radoslav Hoppej, ano, foto: shutterstock, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Neuveriteľný pouličný umelec!

Toto ste ešte nevideli. Tento chlapík ovláda vskutku netradičné umenie. Portréty svojich k…