Domov Zahraničie Celosvetové očkovanie je najväčšou skúškou morálky našich čias

Celosvetové očkovanie je najväčšou skúškou morálky našich čias

0
0

Kritika ohľadom prerozdeľovania vakcín sa neozýva len v Európskej únii. Minulý týždeň skritizoval „očkovací nacionalizmus a hromadenie vakcín“ bohatšími krajinami aj generálny tajomník OSN António Guterres.

Guterres uviedol, že svet čelil v priebehu vlaňajška „cunami utrpenia“, a aj keď očkovanie prináša určité svetlo v tuneli, „je hlboko znepokojený nerovnomernými príležitosťami dostať sa k vakcínam“.

„Vidíme mnoho príkladov vakcínového nacionalizmu a hromadenia vakcín v bohatších krajinách – ako aj neustále uzatváranie vedľajších zmlúv s výrobcami, čo zhoršuje dostupnosť očkovacích látok pre všetkých,“ napísal vo vyhlásení šéf OSN.

„Celosvetový program očkovania predstavuje najväčšiu morálnu skúšku našich čias,“ dodal. Ako ďalej upozornil, mnoho nízkopríjmových krajín ešte nedostalo ani jedinú dávku vakcíny, pričom niektoré bohatšie štáty už smerujú tomu, že vakcínu bude mať celé ich obyvateľstvo.

Hrozí šírenie mutácií

Ku kritike sa pridáva aj šéf Svetovej zdravotníckej organiczácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, ktorý taktiež vyjadril znepokojenie nad nerovnomernosťou v distribúcii vakcín a už viackrát upozornil, že ak sa koronavírus v niektorých častiach sveta bude nekontrolovateľne šíriť, mutácie a varianty budú hrozbou všade.

COVAX

COVAX je spoločný mechanizmus WHO a nadácie CEPI, ktorý vznikol pre rovnoprávne očkovanie – má zaručiť rozdelenie približne dvoch miliárd dávok vakcín medzi rozvojové krajiny do konca roka 2021. Zatiaľ doručili cez COVAX do 22 krajín 14,7 milióna dávok, informoval vo štvrtok na Twitteri výkonný šéf Globálnej aliancie pre vakcíny a očkovanie (GAVI).

red, TASR, foto: TASR/APNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Uzatvárame kvartál, aké sú vyhliadky?

Pozitívne je, že lockdown sa takmer nedotkol priemyslu. Gastro, hotely a maloobchody sú v …