Domov Zahraničie Český minister zdravotníctva pre koronavírus odstúpil

Český minister zdravotníctva pre koronavírus odstúpil

0
0

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch v pondelok nečakane odstúpil z funkcie. Rozhodol sa takto vyvodiť zodpovednosť za aktuálne výrazne sa zhoršujúcu situáciu v krajine v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Jeho miesto nahradil Roman Prymula.

V Českej republike v ostatnom období evidujú silný nárast prípadov koronavírusu. Minulý štvrtok to bolo dokonca rekordných 3 130 prípadov za jediný deň.

Vojtěcha vyvodil zodpovednosť

Zodpovednosť za to sa rozhodol vyvodiť šéf rezortu zdravotníctva.

„Po dôkladnom zvážení aktuálnej situácie som sa rozhodol, že odstúpim z funkcie ministra zdravotníctva. Pánovi premiérovi som už odovzdal svoju rezignáciu,“ oznámil Vojtěch a dodal, že tým chce „vytvoriť priestor na riešenie epidémie koronavírusu, ktorá nás ešte určite nejaký čas bude sprevádzať“.

Odchádzajúci minister si ponechá poslanecký mandát a ďalej sa bude venovať zdravotníctvu.

„Prišiel som na ministerstvo zdravotníctva s úlohou, aby som presadil systémové zmeny. Epidémia koronavírusu mi ich však neumožňuje dokončiť,“ skonštatoval.„Myslím si, že som pre zdravotníctvo pracoval na maximum. Snažil som sa skutočne urobiť všetko, aby sa české zdravotníctvo posunulo dopredu. Prácu ministra som vykonával srdcom a zo všetkých síl, samozrejme, spoločne s kolegami na ministerstve.

Za necelé tri roky sa podaril celý rad zmien, niektoré veci sú dokončené, iné naštartované.

Spustili sme elektronický recept, napísali sme historický zákon o elektronizácii zdravotníctva,“ zhodnotil Vojtěch svoje pôsobenie na čele rezortu, pričom tiež doplnil, že sa podľa neho podarilo zastaviť úbytok sestier v nemocniciach, znížiť administratívu alebo motivovať študentov k štúdiu zdravotníckych odborov.

Novým ministrom Prymula

Nový minister, odchádzajúci minister a český premiér.

Za pôsobenie na poste Vojtěchovi poďakoval premiér Andrej Babiš, podľa ktorého „urobil na ministerstve viac práce ako väčšina jeho predchodcov“ a neuveriteľne zvládol boj s prvou vlnou vírusu.

„Chápem, že už toho na neho muselo byť veľa, že bol znechutený politikou a médiami a rozhodol sa odísť,“ napísal Babiš na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Už v utorok ráno uviedol Babiš do tejto funkcie Romana Prymulu.

„Nedokážem si predstaviť nikoho kompetentnejšieho, kto by stál na čele boja proti druhej vlne pandémie.

Viem, ako skvelo ste obstál, keď sa bojovalo s prvou vlnou, a plne verím, že rovnako obstojíte aj teraz vo veľmi zložitej situácii,“ vyjadril sa na margo nového ministra zdravotníctva prezident Miloš Zeman.

Nový šéf zdravotníctva to nebude mať jednoduché. Pre prudko narastajúce čísla vláda ešte v pondelok obnovila činnosť Ústredného krízového štábu.

Roman Prymula

Roman Prymula pôsobil ako prorektor a rektor Vojenskej lekárskej akadémie v Hradci Králové a v rokoch 2009 – 2016 bol šéfom Fakultnej nemocnice v tom istom meste.

Od marca 2017 do mája 2020 bol námestníkom ministra zdravotníctva a následne vládnym splnomocnencom pre vedu a výskum v zdravotníctve.

Je tiež medzinárodne uznávaným odborníkom na imunizáciu a vakcíny. V čase núdzového stavu krátko viedol aj Ústredný krízový štáb.

red, SITA, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Skryté talenty známych ľudí, ktorým nebudete veriť

Každý človek má na niečo talent. Rovnako to platí aj o známych ľuďoch. Tí majú popri talen…