Domov Zdravie Chyby, ktoré robíme vo fitcentre

Chyby, ktoré robíme vo fitcentre

0
0

Cvičenie je pre vás určite veľmi dobrá aktivita. Avšak, ak budete cvičiť nesprávne, vami vysnívané výsledky sa nemusia dostavovať, a dokonca riskujete vznik zranenia.

Načo si treba dávať pozor pri cvičení, aby ste si neublížili

Nesprávna technika cvičenia

Je veľmi ľahké používať nesprávnu techniku, a preto sa to stáva mnohým ľudom vo fitkách. Často venujú väčšiu pozornosť veľkosti váh, ktoré zdvíhajú, a ani sa nesnažia naučiť správnu techniku.

Lenže dobrá technika prevedenia cvikov vás ochráni pred zranením a zaistí vám dlhodobo prospešný efekt.

Zanedbávanie vyváženého stravovania

Vyvážené stravovanie je dôležité pri každom cvičení. To, čo jete, bude určovať, ako rýchlo sa zbavíte tuku, ako rýchlo si vybudujete svalovú
hmotu a ako rýchlo budete pripravení na ďalší kvalitný tréning.

Monotónne cvičenie

Ak budete vykonávať stále ten istý tréning, riskujete, že si naň telo zvykne, a to ho prestane nútiť stále sa zlepšovať. Preto by ste si tréning mali stále meniť, či už zmenou samotných cvikov, alebo počtom sérií či opakovaní, alebo prestávkami medzi jednotlivými cvikmi a pod.

Málo odpočinku

Odpočinok má taktiež veľmi dôležitú úlohu a určite by ste ho v žiadnom prípade nemali zanedbávať. Treba si uvedomiť, že svaly a aj výdrž sa zväčšujú práve počas odpočinku.

Voľte si preto tréningový plán vždy tak, aby niektoré svalové partie mali minimálne 48 hodín odpočinku, zatiaľ čo zapojíte iné.

Veľmi veľa kardia

Nadpriemerné vykonávanie kardia v trvaní 1 – 2 hodín určite nemá žiadne pozitívne účinky. Okrem toho, že pri tom strávite dlhú dobu, tak takmer nič nezískate.

Oveľa výhodnejšou alternatívou je cvičenie formou HIIT alebo tabaty. Ide o vysoko intenzívne intervalové tréningy, ktoré zaberú iba minimum času, ale zato sú veľmi výhodné, ako na tvorbu svalovej hmoty, tak aj na spaľovanie tukov.

Vynechávanie dynamického alebo statického strečingu

Dynamický strečing je veľmi dôležitý na to, aby vaše kĺby a svaly získali prípravu na vykonávanie fyzickej aktivity. Budete oveľa lepšie pripravení na záťaž a existuje minimálne riziko, že sa zraníte. Statický strečing pomáha uvoľniť posťahované svalstvo po tréningu a sčasti zabraňuje aj svalovici.

Nedostatočný pitný režim

Pri cvičení si treba dávať veľký pozor na dodržiavanie pitného režimu. Voda je totižto pre telo veľmi dôležitá. Okrem toho, že tvorí približne 60 % hmotnosti tela, pomocou nej sa z tela odplavujú škodlivé látky, ochladzuje sa organizmus…

Neprecvičovanie stredu tela

Stred tela je veľmi dôležité posilňovať tak, ako aj iné svalové skupiny. To, že ho nevidíte, neznamená, že ho netreba plnohodnotne precvičovať. Posilnením stredu tela budete môcť zdvíhať ťažšie váhy a zlepšite si rovnováhu.

Zo všetkého, čo som vám vyššie napísal, vyplýva, že by ste sa mali viac sústrediť na kvalitu, ako na kvantitu tréningu. Ak sa budete zle stravovať alebo cvičiť, viac vám to ublíži, ako pomôže.

Preto dávajte pozor, aby ste sa vyhýbali vyššie uvedeným chybám, čo vám pomôže dopracovať sa k cieleným výsledkom.

Michal Lendel, cvicte.sk, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…