Domov Ekonomika Daňové dvojičky v prospech občanov

Daňové dvojičky v prospech občanov

0
0

Strana SaS minulý týždeň predstavila daňové zákony, ktoré predložila na septembrovú schôdzu NR SR. V súlade s dlhodobou filozofiou nezvyšovania daní predložili 3 „dvojičky“. V každom návrhu zákona, v každej dvojičke, je zvýšenie jednej dane a zároveň zníženie inej dane, tak aby sa čo najviac pomohlo občanom. V parlamente sa tak bude rokovať o zvýšení dane z liehu spojené so znížením DPH v gastre na 10 %. Ďalšou dvojičkou je zdanenie tranzitnej plynovej infraštruktúry a zároveň zrušenie koncesionárskych poplatkov pre občanov aj firmy. Na programe bude aj zvýšenie dane z hazardu zároveň so zmenami a znížením registračnej dane na motorové vozidlá.

Predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet uvádza: „Vymýšľať stále nové nesystémové ad hoc balíčky a financovať ich stále novými resp. vyššími daňami je cesta do pekla a pre nás červená čiara.

Balíčky len málokedy reálne pomôžu a vyššie dane stále viac zaťažujú ľudí aj ekonomiku a znižujú konkurencieschopnosť Slovenska. Ďaleko lepšia cesta je urobiť zmeny, ktorých výsledkom je, že občan zaplatí menej – teda mu zostane viac disponibilných zdrojov.“

Zrušenie koncesionárskych poplatkov – Zavedenie dane z rúry

„Cieľom návrhu je zrušiť koncesionárske poplatky ako osobitnú finančnú záťaž občanov i podnikateľov, ktoré ide nad rámec ich daňového a odvodového zaťaženia.

Občania a firmy ušetria ročne približne 82 mil. eur, zníži sa šialená byrokracia okolo každomesačného výberu od občanov i firiem. Zmizne agenda vymáhania nedoplatkov.

Zároveň sa ušetrí 2,5 mil. eur, čo je cenovka za ročnú agendu výberu koncesionárskych poplatkov. Koncesionárske poplatky nahrádzame nárokovateľným príspevkom zo štátneho rozpočtu, ktorý sa bude každoročne upravovať o výšku inflácie.

Zdrojom financovania bude zavedenie dane z rúry, kde akceptujeme tento nápad zo strany Oľano. Rátame s čistými dodatočnými príjmami do rozpočtu vo výške 60 mil. eur ročne.

Na rozdiel od všetkých stavieb a infraštruktúry, na tranzitný plynovod doteraz nebola aplikovaná daň,“ vysvetľuje Viskupič

Zníženie registračných poplatkov – zvýšenie sadzby dane z hazardu

Zmena spôsobu výpočtu registračných poplatkov za motorové vozidlá sleduje zavedenie ekologického aspektu pri registrácii vozidiel, prináša zvýhodnenie novších vozidiel, ktoré majú nižší vplyv na životné prostredie.

Zmena umožní Slovensku, aby rovnako ako v ostatných členských štátoch EÚ, výška registračného poplatku motivovala ku kúpe ekologickejších vozidiel.

„Občania zaplatia ročne na registračných poplatkoch približne o 32 mil. eur menej. Zdrojom financovania je segment online hazardu, ktorý v posledných rokoch silne rástol, a je zrejmý priestor na zvýšenie sadzby odvodu z výťažku internetových hazardných hier.

Súčasný mechanizmus výpočtu odvodu sa ukázal ako správny, preto navrhujeme zvýšenie sadzby bez zmeny štruktúry odvodov.

Predpokladaný nárast príjmov pri zvýšení sadzby odvodu z 22 % na 27 % je približne 32 mil. eur ročne. Keďže sa nemení štruktúra odvodov, nie sú potrebné žiadne zásadné legislatívne zmeny, nie sú potrebné zmeny technológií a nezvyšuje sa ani administratívna náročnosť a to ani na strane Úradu pre reguláciu hazardných hier a ani na strane prevádzkovateľov hazardných hier,“ upresňuje financovanie druhej dvojičky Marián Viskupič.

Zníženie DPH v gastre na 10 % – zvýšenie dane z liehu

Predložený návrh zákona od 1. 1. 2023 trvalo znižuje sadzbu dane z pridanej hodnoty na úroveň 10 % pre odvetvie gastra. Gastro bolo jedným z odvetví najviac zasiahnutých pandémiou COVID19.

Reštaurácie, jedálne a pohostinstvá museli byť dlhodobo zatvorené. I počas lepších období mohli fungovať len v obmedzenom režime.

Následne prišla inflácia a gastro znovu trpí neistotou a znižujúcou sa kúpyschopnosťou obyvateľstva. „Zníženie DPH predstavuje efektívny a adresný krok na pomoc týmto ťažko skúšaným podnikateľom.

Zníženie cien dokáže prilákať väčší počet zákazníkov. Slovensko je navyše jednou z mála krajín Európskej únie, ktoré stále uplatňujú základnú sadzbu DPH na stravovacie služby. So sadzbou 20 % má Slovensko štvrtú najvyššiu DPH na gastro služby v EÚ.

Zníženú sadzbu DPH na reštauračné služby (5 % – 13 %) aplikuje 19 štátov Európskej únie,“ upresňuje poslanec Viskupič. „Ešte dôležitejším dôvodom, prečo tento zákon predkladáme, je pomoc ľuďom – gastro totiž nie sú len reštaurácie, ale aj jedálne a vývarovne, kde sa stravujú pracujúci, dôchodcovia a ľudia z nízkopríjmových skupín.

Zníženie DPH takto urobí stravu cenovo dostupnejšou a návrh zákona tak má aj sociálny rozmer. Výpadok príjmov štátneho rozpočtu očakávame na úrovni 106 mil. eur.

Zníženie DPH pomôže a zlepší situáciu práve zodpovedných podnikateľov, ktorí riadne odvádzali DPH. Zároveň som presvedčený, že zníženie DPH výrazne zníži množstvo daňových únikov a možno budeme prekvapení, že negatívny dosah na rozpočet bude nižší,“ uzavrel Marián Viskupič.

Súčasťou tretej dvojičky je aj valorizácia spotrebnej dane z liehu o 30 % na sadzbu 1 404 eur/hl 100 % liehu. Posledná zmena sadzby bola pred viac ako desiatimi rokmi a odvtedy stabilná sadzba nereflektuje postupnú infláciu. Predpoklad pozitívneho vplyvu na rozpočet verejnej správy je na úrovni 86 mil. eur.

Zníženie DPH na benzín a naftu na 8 %

SaS opätovne podáva návrh dočasného zníženia DPH na pohonné hmoty ako súčasť v NR SR ležiaceho návrhu na zdanenie mimoriadnych ziskov z ruskej ropy.

„Úprimne, doteraz nerozumieme, prečo Igor Matovič už v máji nesúhlasil s touto našou myšlienkou. Prečo? Aby neboli titulky, že vďaka SaS klesli ceny benzínu na pumpách?

Alebo fakt nechce, aby ľudia platili menej za pohonné hmoty, keď štát výrazne profituje z vysokých cien PHM?“ zamýšľa sa Viskupič.

tv, foto: TASR/Pavel Neubauer Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko navštívi holandský kráľovský pár

Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenska holand…