Domov Cestovanie Dolomity sú miestom, z ktorého sa vám nebude chcieť odísť

Dolomity sú miestom, z ktorého sa vám nebude chcieť odísť

0
0

Dolomity sú horské oblasti ležiace v severovýchodnej časti Talianska, pohorie je súčasťou južných vápencových Álp. V hornatej oblasti sa vyskytujú strmé svahy, skalnaté útesy či rokliny. Hovorí sa, že Dolomity sú staršie viac ako 250 miliónov rokov a ich celková rozloha je približne 1 400 kilometrov štvorcových. Vybrali sme niekoľko zaujímavých skutočností o týchto nádherných veľhorách.

#1

V roku 2009 boli Dolomity zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO pre svoju jedinečnú biodiverzitu. Zistilo sa, že v kopcovitej oblasti sa nachádzali fosílie druhohôr a usadeniny vápenca.

Horské oblasti s kobaltovými modrými jazerami a zelenými dolinami sú pastvou pre oči. Súhlasíte?

#2

Dolomity sú známe aj ako „Bledé hory“ vďaka svojej jedinečnej svetlej farbe, najmä keď slnko vychádza a zapadá. Jedna legenda uvádza, že princezná z Mesiaca sa zamilovala do kniežaťa hôr.

Keď princeznej začal chýbať domov, princ požiadal svojich sluhov, aby pokryli hory mesačným hodvábom. Keď to urobili, hodváb spôsobil, že hory žiarili, čo princeznej pripomínalo domov.

#3

Archeológovia objavili morské fosílie, ktoré naznačujú, že Dolomity boli kedysi pod vodou. Preto sa predpokladá, že hory boli súčasťou atolu v oceáne, ktorý sa vytvoril sedimentáciou počas perzského obdobia takmer pred 250 miliónmi rokov.

Odvtedy ustali oceánske vody a atol sa posunul, zvetrával a narušil, aby sa stal fascinujúcimi pohoriami, ktoré dnes vidíme.

#4

Dolomity sú zložené z minerálu na báze uhlíka s názvom dolomit. Názov bol vytvorený francúzskym mineralógom Deodatom Gratetom de Dolomieu z 18. storočia.

Všimol si, že minerál talianskych Álp je kvôli svojim sedimentačným vlastnostiam podobný vápencu. Rozdiel bol len v tom, že nereaguje v kyseline ako iné minerály svojho druhu. Tak objavil nový minerál a pomenoval ho podľa seba.

#5

Horniny z Dolomitov poskytujú ľuďom viacero výhod, medzi ktoré patrí napríklad čistenie zubov. Používajú sa ako základ pri výrobe zubnej pasty, pri znižovaní kyslosti v žalúdku, čím slúžia ako antacidum.

Horniny sa tiež používajú ako doplnky vápnika pre ľudí i zvieratá. Spoločnosti zaoberajúce sa výrobou krmív pre zvieratá tiež zahŕňajú tieto horniny do výroby, aby sa zvýšila nutričná hodnota krmív.

#6

Obyvatelia Dolomitov majú svoju vlastnú kultúru a jazyk, ktorý sa líši od tradičnej taliančiny a nemčiny.

Najobľúbenejším jazykom je ladínsky jazyk, ktorý bol pomenovaný po Ladinčanoch, prvých obyvateľoch kopcovitého regiónu. Miestni obyvatelia sa zaoberajú ručnou prácou, ako je kožiarstvo a rezbárstvo.

#7

Dolomity ponúkajú úžasné športové aktivity, ako je lezenie, pešia turistika či jazda na horských bicykloch počas letných mesiacov. V zimných mesiacoch zas zasnežené hory vítajú mnohých snowboardistov a lyžiarov.

Športoví nadšenci, ktorí majú radi adrenalín, sa zapájajú do rýchlo sa rozvíjajúcich športov, ako je napríklad paragliding.

#8

Z údolia Dolomitov prichádzali a odchádzali sezónni lovci. Avšak Ladinčania boli medzi prvými stálymi obyvateľmi hornatého regiónu. V roku 1905 bola vytvorená únia s cieľom zvýšiť informovanosť o rozmanitosti a kultúre populácie Ladín.

Prvá svetová vojna bola pre ľudí zničujúca, pretože žili veľmi blízko bojiska. Po vojne si však Ladinčania vybudovali múzeá, inštitúcie, školy a tlačené noviny v ladinskom jazyku, aby posilnili svoju rozmanitosť a kultúru.

#9

Jedným z najznámejších obyvateľov Dolomitov je Otzi. Otzi je snehová múmia, ktorá žila takmer pred 5 000 rokmi.

Nemeckí turisti narazili na Otziho zamrznuté zvyšky v roku 1991. Bol pozoruhodne zachovaný a poukázal na to, aký bol život pred mnohými rokmi.

#10

Dolomity boli zjazvené Via Ferratou alebo „železnými cestami“. Cesty boli vytvorené v prvej svetovej vojne, aby pomohli talianskym vojenským jednotkám, keď cestovali po horách a bojovali proti svojim nepriateľom.

Cesty boli znovu použité v druhej svetovej vojne. V súčasnosti sú cesty ešte stále lemované drôtovými káblami, rebríkmi a vychodenými cestami.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…