Domov Ekonomika Dopad na zamestnanie a príjem domácností nebol fatálny

Dopad na zamestnanie a príjem domácností nebol fatálny

0
0

Pandémia koronavírusu priniesla okrem zdravotného problému aj negatívne dopady na ekonomiky štátov, ale najmä ľudí. Prieskum platobného správania spoločnosti Intrum však odhalil, že dopad na peňaženky Slovákov nemusí byť až taký tragický. Horšie to však je s úsporami.

Viac sa zadlžilo 15% Slovákov

Polovica Slovákov v prieskume uviedla, že koronavírus nemal dopad na ich zamestnanie. A necelá polovica nemala žiadny pokles príjmu alebo len veľmi nízky do asi 10 %.

Ako ďalej z prieskumu vyplýva, len dve percentá domácností stratilo takmer celý alebo úplne celý príjem.

Svoju úlohu zohráva aj strach z rastúcich účtov.

Až 39 % Slovákov potvrdilo, že ich účty rastú rýchlejšie ako príjmy. Celkovo polovica respondentov tvrdí, že koronakríza negatívne vplýva na ich finančnú pohodu.

V skutočnosti podľa výsledkov prieskumu však len pomerne nízka časť opýtaných, konkrétne 15 %, bola donútená sa ešte viac zadlžiť. Miestami si počas pandémie museli aj požičať, aby mohli zaplatiť svoje účty.

Spoločnosti znižujú náklady

Mnohé podniky boli pre vládne nariadenia donútené obmedziť, prípadne úplne zastaviť, svoju prevádzku. Značná časť podnikov išla cestou dobrovoľného znižovania príjmov.

Trinásť percent spotrebiteľov potvrdilo, že súhlasilo s takouto iniciatívou svojho zamestnávateľa. Až 81 % podnikateľov na Slovensku si myslí, že Slovensko sa dostalo do recesie alebo sa tak stane do jedného roka.



Ako skonštatoval výkonný riaditeľ Intrum Slovakia Martin Musil, recesiu vnímajú podnikatelia ako jednu z najväčších výziev na to, aby dokázali udržať svoju likviditu a cash flow.

Už teraz sa na ňu pripravujú. Razia hlavne cestu znižovania nákladov, ale plánujú aj zvýšiť svoje obchodné aktivity.

Sporíme menej alebo vôbec

Negatívne sa však koronakríza prejavila na našich úsporách. Až tretina Slovákov stratila možnosť sporiť v rovnakej výške ako predtým, sporia výrazne menej. Dokonca 25 % si nesporí vôbec.

Je to podľa spoločnosti Intrum znepokojivé aj preto, že podiel tých, ktorí si nevytvárali finančnú rezervu, bol ešte na jeseň 2019 len 20 %, teda v priebehu asi pol roka stratilo možnosť sporiť 5 % ľudí.

Slováci celkovo vyjadrujú nespokojnosť so svojou schopnosťou odkladať si financie do budúcnosti a majú obavy, či si budú môcť dovoliť pohodlný dôchodok. Vyjadrilo sa tak v prieskume 59 % respondentov.

Len 5 % Slovákov si je úplne istých, že si budú môcť svoj dôchodkový vek skutočne vychutnávať vďaka svojim úsporám.

red, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…