Domov Ekonomika Finančný príspevok na stravu sa bude opravovať

Finančný príspevok na stravu sa bude opravovať

0
0

Gastrolístky opäť v parlamente. Možnosť vybrať si finančný príspevok namiesto gastrolístkov prechádza po pár mesiacoch novelou. Po tom ako sa po viac ako 10 rokoch snáh podarilo zdobrovoľnenie gastrolístkov, sa v praxi ukázalo, že rovnocenná finančná forma sa musí doladiť.

Momentálne sa finančná náhrada stravného, ktorá prekračuje zákonom stanovenú hodnotu, musí zdaňovať. Byrokratickú záťaž spôsobuje aj povinnosť vyplácania vopred kvôli preukázaniu účelovosti. Parlament tak opravuje chyby, ktoré ukázala prax. Novela sa prerokuje už na júnovej schôdzi.

Aké nedostatky novela odstráni?

Povinnosť vyplácania „vopred“ spôsobuje účtovníkom vo firmách nemalé problémy a zbytočnú byrokraciu. Marián Viskupič, predseda Výboru pre financie a rozpočet NR SR a člen strany SaS, ktorému sa v parlamente podarilo spolu s koalíciou gastrolístky zdobrovoľniť, tvrdí, že novela dovolí vyplácanie „pozadu“.

„Právna úprava zavedie, že stravovanie formou gastrolístkov aj finančného príspevku sa bude považovať za zabezpečenie stravovania aj vtedy, ak sa vyplatí spätne, rovnako ako všetky ostatné mzdové náležitosti. V praxi zmizne celý rad problémov, ktorý spôsobuje napr. ochorenie či neplánovaná dovolenka zamestnanca.

Zmizne dnešná dvojitá práca zálohového vyplácania finančného príspevku alebo poskytnutia gastráčov a následného zúčtovania. Po novom sa spolu so všetkými mzdovými náležitosťami v jednom kroku zúčtuje aj stravné.“

Ako je to s daňovými výhodami v prospech gastrolístkov?

Od prvého marca 2021 si môžeme raz ročne vybrať spôsob vyplácania príspevku na stravovanie – buď formou stravovacích poukážok/karty, alebo formou finančnej náhrady. Ak zamestnávateľ prispieva v rozsahu, upravenom Zákonníkom práce, finančná náhrada a gastrolístky sú rovnocennými možnosťami.

Problém však nastáva ak zamestnávateľ prispieva viac. Zamestnanca čaká nemilé prekvapenie. Táto suma sa stáva „nadrámcová“ a zdaňuje sa ako príjem zo závislej činnosti. Pri gastrolístkoch to neplatí, celá suma je oslobodená od daní. „Aplikačná prax ukázala slabé miesta, ktoré opäť nahrali emitentom stravných poukazov. Finančná náhrada tak v skutočnosti nebola vždy, technicky ani právne, rovnocennou náhradou.

Navrhovaná zmena Zákonníka práce umožňuje zamestnávateľom prispievať na stravovanie zamestnancov až do výšky 100 % sumy stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín bez toho, aby bol tento príspevok považovaný za daňovo neuznaný výdavok pre zamestnávateľa a aby bol zároveň zdanený daňou z príjmov zo závislej činnosti na strane zamestnancov,“ tvrdí Marián Viskupič, ktorý vedie skupinu poslancov predkladajúcich aktuálnu novelu.

Finančná náhrada a živnostníci

Živnostníci musia svoje stravovanie dokladovať faktúrou za gastrolístky, alebo svoje stravovanie deklarovať jednotlivými daňovými dokladmi, teda bločkami. Dokladovanie drobných súm je značná administratívna záťaž navyše. Novela upravuje aj toto.

„Pre živnostníkov odpadne povinnosť preukazovať výšku stravného daňovými dokladmi. Uvedená zmena je založená na predpoklade, že každý niečo konzumuje na obed a vždy vynaloží nejakú sumu, bez ohľadu na to, akým spôsobom si zabezpečí stravu. Stropom bude opäť suma stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín,“ vysvetľuje Viskupič.

Účinnosť novely

Účinnosť novely je navrhovaná najneskôr od 1. 1. 2022. Skončením prechodného obdobia sa možnosť zamestnávateľa poskytnúť výber formy stravovania zmení od 1. 1. 2022 na povinnosť zamestnávateľa poskytnúť aj možnosť finančnej náhrady stravného. Na gastrolístok dopláca zamestnanec aj zamestnávateľ, nemalé provízie gastroemitentom odvádzajú aj reštaurácie. Viskupič tvrdí, že:

„Povaha tejto témy je taká, že gastroemitenti budú vždy hľadať barličky, ako zabezpečiť výhody pre svoj produkt. Štát zasa musí urobiť maximum pre skutočnú, právnu i technickú rovnoprávnosť gastráčov a finančného príspevku. Som rád, že sme v koalícii našli zhodu na pokračovaní tejto snahy.“ Strana SaS bojovala s emitentami gastrolístkov ešte z lavíc opozície.

„Naším poslaním je čo najväčšie množstvo slobody a čo najštíhlejší štát. Človek má právo vybrať si za svoje peniaze spôsob stravovania. Zjednodušenie pravidiel prinesie výhody aj zamestnávateľom,“ uzatvára poslanec Viskupič.

tv, foto: internet, archív mvNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Volejbalisti sú na dobrej ceste za postupom na ME

Slovenskí volejbalisti uspeli vo svojom 4. dueli v F­‑skupine kvalifikácie o postup na ME …