Domov Komentáre HALGAŠOVÁ: Návrat slovenských paradajok

HALGAŠOVÁ: Návrat slovenských paradajok

0
0

Bez chuti, bez vône, nevýraznej farby. Také boli a ešte aj dnes sú paradajky na pultoch našich predajní. Na istú dobu celkom vytlačili naše domáce voňavé paradajky, pretože ich pestovatelia sa nedokázali presadiť. Ich návrat do predajní je dobrým príkladom pre našich pestovateľov a chovateľov, ako uspieť v ťažkých konkurenčných podmienkach a zvyšovaní potravinovej sebestačnosti.

Pamätáme na časy, kedy juh Slovenska bol doslova zavalený fóliovníkmi. Farmári zo Žitného ostrova zásobovali ovocím a zeleninou, najmä však paprikou a paradajkami, doslova celé Slovensko.

Po revolúcii sa z pultov obchodných reťazcov pomaly začali vytrácať slovenské potraviny. Šikovní farmári vymierali a ľudia s obľubou začali nakupovať potraviny vrátane ovocia a zeleniny zo „západu“.

Trvalo roky, keď sme si začali uvedomovať, že to, čo je domáce, naozaj chutí lepšie a je aj kvalitné. K slovenským potravinám sme sa začali vracať. Najmä mladá generácia začala myslieť viac ekologicky a vie oceniť kvalitu. Trvalo roky, kým sme sa začali vracať k tradíciám.

Na juh Slovenska sa začala vracať poľnohospodárska výroba. Deti, dnes už dospelé, sa vrátili k remeslu svojich rodičov. Ale inak. Začali budovať najmodernejšie skleníky, súťažiť v pestovaní paradajok. Ale najmä spojili sa, pretože bez spolupráce by sa na pulty predajní nedostali, pretože by nevedeli uspokojiť požiadavky reťazcov.

Založili odbytové družstvá a svojimi luxusne chutnými paradajkami zásobujú na Slovensku obchodné reťazce. Domáce ovocie a zelenina má určite vyššiu hodnotu než dovezené z tisíckilometrov vzdialeného miesta pôvodu.

Na Slovensku máme výborné potraviny a často o tom ani nevieme. Odbytové družstvá sa už osvedčili nielen u paradajok. Je to dobrý spôsob, ako spojiť malých, aby sa pri vyjednávaní s obchodom presadili a my mali na pultoch kvalitné domáce a voňavé potraviny.

Jarmila Halgašová, poslankyňa NR SR za SaS a tímlíderka strany pre pôdohospodárstvoNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
  • NAĎ: Pokračujeme

    V poslednom stĺpčeku pre Koment som písal o tom, že je najvyšší čas ukončiť vládnu krízu a…
  • RAŠI: Ako vyzerá vlastizrada?

    Igor Matovič nedávno, ešte ako premiér, ponížil slovenskú diplomaciu a žiaľ aj celú našu k…
  • KREMSKÝ: Kam miznú slovenské vynálezy

    Lietajúce auto, liek proti rakovine, Alzheimerovi, COVIDu. Alebo batéria do elektroauta, k…
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Uzatvárame kvartál, aké sú vyhliadky?

Pozitívne je, že lockdown sa takmer nedotkol priemyslu. Gastro, hotely a maloobchody sú v …