Domov Zaujímavosti Hodina Zeme aj na Slovensku

Hodina Zeme aj na Slovensku

0
0

Mestá na celom svete si v sobotu vypnutím svetiel pripomenuli Hodinu Zeme, ktorá má zvýšiť povedomie verejnosti v oblasti klimatických zmien. K tejto iniciatíve sa pripojilo aj Slovensko.

Celosvetová iniciatíva Hodina Zeme žiadala, aby ľudia v sobotu na hodinu zhasli svetlá. Takto majú vyjadriť, že im životné prostredie nie je ľahostajné. K iniciatíve sa pripojili aj viaceré slovenské mestá a kultúrne pamiatky.

Popri svetových pamiatkach ako Eiffelova veža v Paríži, rímske Koloseum a Brandenburská brána v Berlíne sa do tmy na hodinu ponoril aj Bratislavský hrad, Bojnický zámok či Prezidentský palác.

Kancelária prezidenta SR chce byť v tomto prístupe inšpiráciou a príkladom. Prezidentka Zuzana Čaputová už vlani ohlásila ambíciu prezidentskej kancelárie stať sa do roku 2030 prvou uhlíkovo neutrálnou verejnou inštitúciou na Slovensku.

Hodina Zeme upozorňuje na prepojenosť sveta v boji za ochranu planéty a klímy. Tohtoročná kampaň sa zameriava na zvýšenie tlaku na prijatie konkrétnych a ambicióznych záväzkov do roku 2030 na konferencii OSN o biodiverzite, ktorá sa bude konať koncom roka v Číne.

Organizátori uviedli, že chcú poukázať aj na prepojenie medzi ničením prírody a zvýšeným výskytom chorôb, ktoré sa šíria zo zvierat na človeka. Ľudské činnosti ako odlesňovanie, ničenie prirodzených miest výskytu zvierat a aj klimatické zmeny zvyšujú riziko výskytu takýchto ochorení.

Vedci takisto varovali pred možným výskytom ďalších pandémií. Hodinu Zeme tento rok podporil aj generálny tajomník OSN António Guterres s odkazom na to, že práve tento rok môžu lídri prijať kľúčové globálne záväzky pre ochranu životného prostredia.

red, TASR, foto: TASR/Martin BaumannNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Uzatvárame kvartál, aké sú vyhliadky?

Pozitívne je, že lockdown sa takmer nedotkol priemyslu. Gastro, hotely a maloobchody sú v …