Domov Komentáre KLUS: Liek proti COVID-19 zaujal aj Slovensko

KLUS: Liek proti COVID-19 zaujal aj Slovensko

0
0

Záleží nám na posilňovní vzťahov a ďalšom rozvoji spolupráce s Izraelom aj Palestínou.

Aj na pozadí vojny na Ukrajine a ruskej agresii voči nášmu susedovi sa na rezorte diplomacie snažíme pokračovať v politickom dialógu s našimi mimoeurópskymi politickými či ekonomickými partnermi.

Medzi tých kľúčových v regióne Blízkeho východu patrí Izrael, s ktorým chceme ďalej rozvíjať spoluprácu. Slovensko-izraelská spolupráca je dlhodobo na vysokej úrovni a rozvíja sa v mnohých oblastiach, vrátane obchodu, vedy, výskumu, inovácií, ako aj bezpečnosti či obrany.

Naše vzťahy sa v ostatnom období ešte viac zintenzívnili, a to vďaka zriadeniu Slovenského inštitútu v Jeruzaleme.

Nezabúdame však ani na naše vzťahy s Palestínou. V Ramalláhu som potvrdil náš pokračujúci záujem o vyvážený prístup k blízkovýchodnému sporu, ako aj o pokračovanie politického dialógu a užšej spolupráce s Palestínou.

Dobré a priateľské vzťahy medzi našimi krajinami sú tým najlepším prostriedkom na budovanie ďalšej spolupráce vo všetkých sférach spoločenského a politického života, vrátane ekonomickej spolupráce, školstva či rozvojových projektov.

Vráťme sa však ešte na chvíľu späť do Izraela, kde som navštívil aj vedcov, ktorí vyvíjajú liek proti ochoreniu COVID-19. Nedávne informácie o prvých výsledkoch klinických skúšok totiž priniesli obrovskú nádej a vyvolali doslova celosvetový záujem.

Chcel som sa o vývoji tohto lieku dozvedieť viac, a tak som zavítal aj do inovatívnej biotechnologickej spoločnosti Amorphical, ktorá liek s názvom „Amor-18“ vyvíja.

S predstaviteľmi spoločnosti som prerokoval možnosti ďalšej spolupráce so Slovenskom, vďaka čomu by sme ako jedna z prvých krajín na svete mohli získať prístup k tomuto unikátnemu lieku.

Testy lieku už prebiehajú v niekoľkých nemocniciach po celom Izraeli. V blízkom čase má byť tento liek testovaný aj v ďalších krajinách.

Najdôležitejšie teraz bude, aby sa nadviazané kontakty premenili na reálnu spoluprácu medzi Slovenskom a Izraelom, vrátane tamojšej biotechnologickej spoločnosti, čo sa, verím, podarí už čoskoro.

Pre občanov, ktorí sa v budúcnosti nakazia koronavírusom, by to bola skvelá správa.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…