Domov Komentáre KLUS: Lži o očkovaní by mali z internetu zmiznúť

KLUS: Lži o očkovaní by mali z internetu zmiznúť

0
0

Za odstraňovanie nebezpečných antivaxerských videí si YouTube zaslúži pochvalu. Kiež by sa aktívnejšie pridala aj sociálna sieť Facebook.

Internetová stránka YouTube oznámila, že bude cielene odstraňovať videá, ktoré nepravdivo tvrdia, že schválené a overené vakcíny sú nebezpečné alebo škodlivé. Už skôr pritom známy web zakázal aj desaťtisíce iných videí, ktoré šírili klamstvá o koronavíruse.

Tento krok veľmi vítam, pretože je podľa mňa konkrétnou ukážkou toho, ako by veľké internetové platformy a sociálne siete mali brániť šíreniu dezinformácií, obzvlášť medicínskych konšpiračných teórií.

Podobne aj stránka Facebook, jedna z najpoužívanejších sociál­nych sietí na Slovensku, prednedávnom znovu zakročila proti extrémistickým a konšpiračným skupinám a napríklad zablokovala jednu nemeckú sieť šíriacu dezinformácie o ochorení COVID-19.

To však ani zďaleka nestačí, čo dokazujú aj nedávne zarážajúce odhalenia.

Bývalá zamestnankyňa spoločnosti Facebook, dnes whistleblowerka Frances Haugen, v relácii „60 Minutes“ americkej televíznej stanice CBS upriamila pozornosť na obrovský problém, a to zjavné zneužívanie sociálnej siete na šírenie dezinformácií.

O takomto niečom nepočujeme prvýkrát, no tentoraz máme pred očami jasné dôkazy o tom, že spoločnosť Facebook podľa všetkého uprednostňovala zisky namiesto toho, aby zakročila proti nenávistným prejavom, zvyšovaniu polarizácie a radikalizácie v online prostredí, či dokonca, v prípade siete Instagram obľúbenej medzi mladými, poškodzovaniu duševného zdravia u dievčat.

Tieto a podobné správy dodávajú väčšiu váhu aj (nielen mojim) opakovaným tvrdeniam o nedostatočnej motivácii niektorých sociálnych sietí či internetových platforiem nastaviť v tejto oblasti efektívne riešenia a procesy.

Predpokladám, že nové odhalenia ešte viac urýchlia náročnú, no ako vidíme nevyhnutnú diskusiu o tejto téme, a to aj na úrovni Európskej únie.

Už teraz sa na ňu teším, pretože opakovane na domácich aj európskych fórach pripomínam, že sloboda prejavu, ktorej som pevný zástanca, musí byť v rámci sociálnych sietí spojená s oveľa väčšou mierou zodpovednosti a oveľa aktívnejším zapojením do boja proti šíreniu poloprávd a klamstiev.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…