Domov Komentáre KLUS: USA sa opäť otvoria pre občanov EÚ

KLUS: USA sa opäť otvoria pre občanov EÚ

0
0

Vedeli ste, že New York bol ešte pred pandémiou najobľúbenejšou mimoeurópskou destináciou Slovákov?

Počas septembrového zasadnutia Rady pre všeobecné záležitosti (GAC) v Bruseli, kde sme spolu s ďalšími ministrami a štátnymi tajomníkmi krajín EÚ riešili aj vývoj pandémie ochorenia COVID-19, nás zastihla dobrá správa z Washingtonu. Vláda Spojených štátov amerických oznámila, že od novembra zruší obmedzenie vstupu na svoje územie a vpustí do krajiny plne zaočkovaných cestujúcich z EÚ.

Na túto správu mnohí čakali dlhé mesiace. Po vyše roku a pol, ktorý sme prežili s koronavírusom, je táto novinka dôkazom, že situácia sa mení a svet pomaly, krok za krokom, hľadá cestičky späť do „normálu“. Vďačíme za to pokroku v očkovaní – veď v EÚ je už plne zaočkovaných vyše 70 percent dospelých a v USA už dostali obe dávky takmer tri pätiny všetkých občanov.

Na rezorte diplomacie SR vnímame rozhodnutie administratívy amerického prezidenta Joea Bidena ako jasný krok smerom k obnoveniu slobody pohybu medzi našimi kontinentami. Okrem iného s cieľom ešte viac posilniť našu biznis spoluprácu, keďže patríme nielen medzi dôležitých spojencov, ale aj obchodných partnerov.

V auguste síce EÚ opätovne vyradila USA zo zoznamu tzv. bezpečných krajín, ktorých občania sa nemusia po príchode podrobiť karanténe, no predpokladám, že po oznámení uvoľnenia na druhej strane Atlantiku dôjde čoskoro k opätovnému recipročnému „zladeniu“ opatrení.

A tiež verím, že aj napriek nášmu trvajúcemu odporúčaniu pre občanov NECESTOVAŤ! za hranice, pokiaľ to nie je nevyhnutné, toto nové uvoľnenie reštrikcií uvítajú najmä tí zaočkovaní Slováci, ktorí majú príbuzných v USA a pre doterajšie obmedzenia sa s nimi ani pri dôležitých životných udalostiach nemohli stretnúť.

Úprimne si želám, aby sa podobné „cestovné obmedzenia“ recipročne čím skôr skončili aj medzi EÚ a Ruskou federáciou či EÚ a Čínou, alebo ďalšími krajinami sveta. Na to však, ako ukazuje dobrá prax z Dánska, Portugalska či najnovšie aj Írska, ktoré nedávno zrušilo povinnú hotelovú karanténu pre prichádzajúcich cudzincov, bude potrebná dostatočná zaočkovanosť populácie.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…