Domov Slovensko Koalícia má ďalší problém. Jej poslanci hlasovali za návrh Kotlebovcov

Koalícia má ďalší problém. Jej poslanci hlasovali za návrh Kotlebovcov

0
0

Minulý týždeň sa na rokovanie parlamentu dostalo viacero návrhov, ktoré by mali upraviť interrupčný zákon. Jeden z nich, návrh poslancov z klubu OĽaNO, prešiel do druhého čítania, ďalšie dva návrhy predložené poslancami ĽS NS zas nie, avšak získali prekvapivo aj podporu viacerých koaličných poslancov.

Cieľom návrhu na zmenu interrupčného zákona, ktorého predkladateľkou je Anna Záborská z Kresťanskej únie je zmeniť okolnosti za akých sa žena rozhoduje, či ísť či neísť na potrat. Návrhy kotlebovcov smerovali k obmedzeniu interrupcií.

Ako o prvom hlasovali poslanci o návrhu Záborskej. Hoci v tejto téme nie je koalícia jednotná, predložený návrh posunuli do druhého čítania.

Za návrh však nehlasovali viacerí koaliční poslanci SaS a Za ľudí, na druhej strane ho podporili opoziční poslanci z klubu Smer-SD i ĽS NS.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: V koalícii to poriadne vrie

Hrubé porušenie koaličnej zmluvy

Väčšie vášne však vyvolala dvojica návrhov, ktoré predložili kotlebovci.

V tom miernejšom navrhovali, aby bolo možné o potrat požiadať len do ôsmich týždňov, namiesto súčasných 12-tich, v tom druhom, prísnejšom by sa možnosť interrupcií mala obmedziť len na konkrétne tri prípady.

Ani jeden z návrhov síce neprešiel, no napriek tomu vyvolal ďalšiu búrku v koaličných vodách. Za návrh kotlebovcov totiž zahlasovalo 18 koaličných poslancov – 17 z klubu OĽaNO a jeden zo Sme rodina.

Týmto konaním podľa strán Za ľudí a SaS porušili koaličnú zmluvu.

„Podpora návrhu z opozície bez toho, že by bola dohoda celej koalície, je porušením koaličnej zmluvy,“ vyjadrila sa predsedníčka poslaneckého klubu Za ľudí Jana Žitňanská.

Podľa Anny Zemanovej zo SaS sa dokonca jedná o hrubé porušenie koaličnej dohody.

„Neviem, načo chcel premiér, aby sme podpisovali koaličnú zmluvu, keď ju jeho poslanci porušujú,“ vyjadril sa podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí).

Porušenie dohody odmietajú

Ako Sme rodina tak aj OĽaNo však svojich poslancov bránia. Podľa nich sa nedopustili porušenia koaličnej dohody.

„Sú presvedčení, že hlasovali podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. A to im zaručuje ústava. Ja z toho nebudem teraz robiť drámu,” povedal predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš s tým, že nešlo o koordinovaný postup s kotlebovcami ale len o individuálny postoj jednotlivých poslancov.

ano, SITA, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…