Domov Slovensko Koalíciu rozdeľuje núdzový stav

Koalíciu rozdeľuje núdzový stav

0
0

Vláda na svojom pondelkovom online zasadnutí rozhodla o predĺžení núdzového stavu, hoci s tým veľká časť koalície nesúhlasí. Núdzový stav bude tak na Slovensku platiť o ďalších 30 dní dlhšie.

Už niekoľko mesiacov sa diskutuje o tom, či je núdzový stav na Slovensku potrebný. S postupom času má stále viac a viac odporcov, a to aj v koalícii.

Možno ho presvedčia

Predseda strany Sme rodina Boris Kollár sa ešte v nedeľu v televíznej relácii TA3 V Politike vyjadril, že nie je za to, aby sa núdzový stav na Slovensku v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu predlžoval.

„Možno ma argumentmi presvedčia kolegovia a za to zahlasujem, ale dnes som nastavený tak, že by sme to nemali ďalej posúvať,“ skonštatoval Kollár. Zdôraznil, že ho presvedčia len pádne argumenty, spoločnosť by už však podľa neho nemala byť znova núdzovým stavom traumatizovaná.

Navrhujú novelu zákona o hospodárskej mobilizácii

Strana SaS už dlhšie avizuje, že núdzový stav nemá opodstatnenie a namiesto jeho predlžovania navrhuje novelizovať zákon o hospodárskej mobilizácii, čím by sa umožnilo ukladanie pracovnej povinnosti mimo núdzový stav, ktorý v sebe zahŕňa testovanie a zákaz vychádzania po 20.00 h.

„Nevidíme žiaden dôvod pokračovať v neefektívnom testovaní a zakazovaní chodiť ľuďom napríklad behať po ôsmej večer, keď je ešte svetlo,“ skonštatoval predseda SaS Richard Sulík. Ten ešte pred zasadaním vlády potvrdil, že za núdzový stav nezahlasuje.

„Myslím si, že núdzový stav sme už podporili dostatočne veľakrát na to, aby sme s tým už prestali. Je najvyšší čas, aby sme tieto problémy riešili zákonmi, ktoré budú riešiť len tie problémy, a nie všeobecným núdzovým stavom, ktorý obmedzuje slobodu občanov,“ informoval Sulík.

Musíme to predĺžiť

Strana Za ľudí k problematike nezaujala jasný postoj. Predsedníčka strany Veronika Remišová len uviedla, že sa strana bude riadiť odporúčaním Pandemickej komisie vlády SR. Tá odporučila predĺžiť núdzový stav o 30 dní.

Podľa predsedu vlády Eduarda Hegera je núdzový stav potrebný. „Musíme to predĺžiť,“ zdôraznil V politike Heger, ktorý si uvedomuje, že núdzový stav nie je pre nikoho príjemný, jeho opatrenia však považuje za nevyhnutné na ochranu zdravia a životov v súčasnej situácii.

Heger pripomenul, že vzhľadom na riziko nových, nákazlivejších mutácií nového koronavírusu je potrebné byť naďalej obozretnými.

„Ak existuje lepšie riešenie, poďme ho zrealizovať, ja som určite za. Ale pamätajme na to, že kľúčové slovo by mal mať minister zdravotníctva, pretože on nesie ťarchu zodpovednosti za všetkých pacientov, ktorí sú dnes hospitalizovaní na lôžkach v nemocniciach a ktorým nemôžeme povedať, že nemáme pre nich od zajtra starostlivosť,“ skonštatoval pred pondelkovým rokovaním vlády premiér.

Predĺženie schválili

Vláda napokon predĺženie núdzového stavu schválila. Ten tak bude na území Slovenska platiť o 30 dní dlhšie. Zároveň vláda schválila posunutie zákazu vychádzania o hodinu, teda od 21.00 h.

Núdzový stav

Koncom decembra 2020 odhlasovala Národná rada SR, že vláda môže predlžovať núdzový stav o 40 dní, a to opakovane. Dovtedy mohol byť vyhlásený maximálne na 90 dní. Každé predĺženie núdzového stavu musí odobriť aj parlament. Núdzový stav naposledy predĺžila vláda od 20. marca o ďalších 40 dní, teda do 28. apríla. Aktuálne je opäť predĺžený, a to o 30 dní od 29. apríla.

ano, TASR, foto: facebook  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…