Domov Slovensko Pre núdzový stav podali podnet na ÚS

Pre núdzový stav podali podnet na ÚS

0
0

Strana Smer-SD v pondelok informovala, že chce podať návrh na Ústavný súd SR, aby preveril možnú protiústavnosť vyhlásenia núdzového stavu. Podľa strany nie je jasné, či je núdzový stav vyhlásený v súlade s ústavou.

Šéf Smeru-SD Robert Fico na tlačovej konferencii uviedol, čo sa týka vyhlásenia núdzového stavu, nie je jasné, či je núdzový stav vyhlásený na celé územie alebo nie.

To môže v praxi narobiť mnohé problémy, keďže počas núdzového stavu platia napríklad vyššie sadzby za viaceré trestné činy.

Fico povedal, že jednou z možností, ako podať návrh na ústavný súd, je obrátiť sa na prezidentku Zuzanu Čaputovú. Hlava štátu môže totiž podať návrh aj sama.

„Možno napíšem list dnes poobede pani prezidentke. Pani prezidentka, neangažovali ste sa v tejto veci, my vám predkladáme kvalifikovaný návrh, podpíšte ho a nemusíme tu viesť žiadne špekulácie, kto to podpíše, kto to nepodpíše.

Lebo už vidím titulky, keby to podpísali náhodou ľudia od Kotlebu – Smer sa spojil s fašistami a je tu obrovská téma,“ dodal Fico.

Smerákov podporil aj Hlas

Opozičný návrh podania na ústavný súd podporila aj strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD).

„Líder strany Peter Pellegrini od samého začiatku vyslovil pochybnosti, či je núdzový stav v súlade s Ústavou SR a nejde o zbytočný zásah do ľudských práv občanov.

Strana Hlas-SD trvá na tom, aby o tom nerozhodovali politici, ale kompetentný nezávislý orgán, ktorým je v tomto prípade ústavný súd,“ priblížila hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Návrh podala námestníčka GP

Návrh na začatie konania o súlade vyhlásenia núdzového stavu s Ústavou SR na ústavný súd napokon podala prvá námestníčka generálneho prokurátora SR Viera Kováčiková.

Zároveň podala aj návrh na začatie konania vo veci nariadení vlády na vykonanie niektorých opatrení hospodárskej mobilizácie v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu na zabezpečenie riešenia druhej vlny koronavírusu.

„Uvedomujúc si vážnosť situácie, navrhla alternatívne zrušenie uvedeného uznesenia alebo jeho doplnenie v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky,“ uviedla hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

Núdzový stav

Na Slovensku platí núdzový stav od 1. októbra. Vláda v stredu 30. septembra schválila návrh premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) na jeho vyhlásenie v súvislosti s druhou vlnou pandémie koronavírusu. Núdzový stav platí zatiaľ na dobu 45 dní.

Podľa článku 129 Ústavy SR ústavný súd rozhoduje o tom, či rozhodnutie o vyhlásení výnimočného stavu alebo núdzového stavu a na toto rozhodnutie nadväzujúce ďalšie rozhodnutia boli vydané v súlade s ústavou alebo s ústavným zákonom.

red, SITA, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin14
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Ramos v rekordnom zápase zahodil dve penalty

Dvadsaťpäťkrát bol z bieleho bodu v reprezentačnom drese neomylný a potom prišli dve zahod…