Domov Zahraničie Koronavírus v Bielom dome. Nakazil sa aj Trump

Koronavírus v Bielom dome. Nakazil sa aj Trump

0
0

Americký prezident Donald Trump minulý piatok oznámil, že on i jeho manželka Melánia mali pozitívne testy na koronavírus. Hoci mal mať najskôr len mierne príznaky ochorenia, ešte v ten deň večer bol prevezený do nemocnice, kde mu bol podávaný experimentálny liek.

Už vo štvrtok v noci americký prezident Donald Trump oznámil, že budú s manželkou v karanténe po tom, čo mala pozitívny test jeho poradkyňa Hope Hicks.

Hicks s prezidentom v ten týždeň viackrát cestovala, letela s ním napríklad na prezidentskú debatu do Ohia či na zhromaždenie do Minnesoty.

Ako sa napokon ukázalo, pozitívne na koronavírus bol testovaný nielen prezident ale aj jeho manželka Melánia.

Má sa dobre a je v dobrej nálade

Lekár prezidenta Sean Conley najskôr vo vyhlásení informoval, že Trump aj prvá dáma sa cítia dobre a počas rekonvalescencie plánujú zostať doma v Bielom dome. Prezident mal podľa svojho lekára naďalej vykonávať svoje povinnosti, zrušil však svoje cestovné plány.

Ešte v piatok večer ho ale previezli do vojenskej nemocnice Walter Reed National Military Medical Center, kde mu dali antivirotikum remdesivir.

Biely dom informoval, že prevoz do nemocnice je preventívny a Trump bude odtiaľ aj pracovať. Podľa lekára sa mal prezident veľmi dobre, bol v dobrej nálade a nepotreboval doplnkový kyslík.

Prvá dáma mala mať mierny kašeľ a bolesti hlavy, doplnil v stanovisku Conley s tým, že zvyšok prezidentovej rodiny mal negatívne testy.

Hoci podľa informácií lekárskeho tímu u prezidenta v posledných dňoch dvakrát zaznamenali krátkodobý pokles hladiny kyslíka v krvi a nasadili liečbu steroidmi, z nemocnice ho prepustili už v utorok.

Svojej povesti neostal nič dlžný a vyzval ľudí, aby sa ochorenia nebáli. „Mnoho ľudí každý rok, niekedy aj vyše 100-tisíc, a napriek existujúcej vakcíne, zomiera na chrípku,“ napísal Trump na Twitteri a dodal:

„Chystáme sa preto uzavrieť našu krajinu? Nie. Naučili sme sa s tým žiť, rovnako ako sa učíme žiť s ochorením COVID-19, ktoré je u väčšiny populácie omnoho menej smrteľné.“

Myslel si, že jemu sa to nestane

Nákaza je pre amerického prezidenta, ktorý sa dosiaľ úporne snažil presvedčiť americkú verejnosť, že najhoršia časť pandémie koronavírusu je už za nimi a štáty by sa mali otvoriť a začať pracovať na obnove ekonomiky, veľká rana.

Mesiac pred prezidentskými voľbami musel zrušiť všetky podujatia v rámci kampane a otázna je aj budúcnosť druhej debaty s Bidenom, ktorá je naplánovaná na 15. októbra.

Sedemdesiatštyriročný prezident, ktorý opakovane zľahčoval obavy, že by mohol ochorieť na COVID-19, pritom pre svoj vek a aj to, že je z klinického hľadiska obézny, čelí vyššiemu riziku komplikácií spôsobených vírusom.

Korona úraduje v Bielom dome

V pondelok informovala o svojom pozitívnom teste na ochorenie COVID-19 už aj tlačová tajomníčka Bieleho domu Kayleigh McEnany. Tá informovala, že nemá žiadne príznaky a začala sa izolovať.

Nákaza tlačovej tajomníčky len vyvoláva ďalšie otázky, ako veľmi je koronavírus v Bielom dome rozšírený.

Okrem prezidenta a prvej dámy mali pozitívny test napríklad jeho poradkyňa Hope Hicks, asistent Nick Luna i manažér Trumpovej kampane Bill Stepien.

Vírusom sa nakazili tiež bývalá poradkyňa Kellyanne Conway, predsedníčka Republikánskeho národného výboru Ronna McDaniel, bývalý newjerseyský senátor Chris Christie a republikánski senátori Thom Tillis, Mike Lee a Ron Johnson.

ano, SITA, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin14
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Ramos v rekordnom zápase zahodil dve penalty

Dvadsaťpäťkrát bol z bieleho bodu v reprezentačnom drese neomylný a potom prišli dve zahod…