Domov Komentáre KREMSKÝ: Predražené teplo domova? Štát sa musí zastať občanov

KREMSKÝ: Predražené teplo domova? Štát sa musí zastať občanov

0
0

Ceny energií sú v posledných mesiacoch témou viac ako počasie a futbal. Hrozí, že príjemné chvíle v kruhu rodiny a teple domova sa poriadne predražia. Cena elektriny na európskom trhu už vzrástla na 4-násobok bežnej úrovne, zemný plyn je tiež výrazne drahší, podobne ako ropa.

Na Slovensku bude dôsledkom výrazné zvýšenie cien tepla v budúcom roku. Pre obyvateľov v bytovkách s centrálnym vykurovaním to môže byť aj o viac ako polovicu, najmä v menších mestách.

V Michalovciach napríklad o 50 %, v Ilave o 55 %, v Námestove až o 65 %. Takýto výrazný rast ceny tepla môže ťažko zasiahnuť najmä obyvateľov s nižšími príjmami, hlavne seniorov. Keď im v januári prídu zálohové faktúry vyššie o polovicu, šok bude slabé slovo.

Štát v energetike už roky nemá hlavné slovo, dodávateľmi sú zvyčajne súkromné firmy. Často však majú štátne podiely, ktoré spravuje minister hospodárstva.

Štát teda môže ovplyvniť rast cien a pre obyvateľov či malé firmy ich schvaľuje regulačný úrad ÚRSO. Posudzuje, či výška energií a distribučných poplatkov nie je privysoká.

Práve to je oblasť, kde sa štát môže rázne postaviť za občanov. Trhu s energiami totiž vládnu oligopoly – veľké pološtátne koncerny, ktorým sa ťažko konkuruje.

Regulačný úrad im musí nasadiť obojok a stanoviť hranice, koľko môžu vyberať za dodávky a distribúciu. Navyše štát vyberá obrovské ekologické dane cez emisné povolenky, teda poplatky za vypúšťanie oxidov uhlíka do atmosféry.

S povolenkami sa špekuluje na finančných trhoch ako s bitcoinom, ich cena je už 5-násobná a patrične zdražila aj ceny elektriny.

Je teda prekvapivé, že minister hospodárstva nebojuje za ľudí, mestá a firmy, ktorých ceny elektriny, plynu a tepla tlačia do ekonomických problémov.

Energie už nikdy nebudú lacné, s tým sa treba vyrovnať. Ale rast cien treba pribrzdiť tak, aby sa s tým odberatelia dokázali vyrovnať, prispôsobiť sa im a zvládnuť to. Aby sa teplo domova nestalo len smutnou spomienkou.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…