Domov Zdravie Lekárnička na cesty: ako by mala vyzerať

Lekárnička na cesty: ako by mala vyzerať

0
0

Balenie na dovolenku je jednou z najobľúbenejších, no zároveň aj najstresujúcejších vecí. Okrem dostatočného množstva oblečenia, hygienických potrieb, či jedla, by v kufri nemala chýbať lekárnička potrebná v prípade najrôznejších zdravotných problémov.

Zdravie môže byť poriadne nevyspytateľné a nevyberá si, či sme v pohodlí domova, alebo na dovolenke, kde nemáme taký jednoduchý prístup k liekom či lekárom.

Preto je dobré myslieť na to už doma a nájsť v kufri miesto pre lekárničku. Na to, aby nám bola počas dovolenky nápomocná je nutné vedieť, čo by v nej za žiadnych okolností nemalo chýbať.

Ako a do čoho lieky baliť?

Skôr než začnete rozmýšľať nad tým, ktoré lieky si na dovolenku zobrať, je nutné nájsť pre ne to správne puzdro. V takomto prípade nie je vhodná žiadna škatuľa od topánok či iný premokavý obal.

Najvhodnejšie je puzdro z umelých vlákien, ktoré je dostatočne veľké a zároveň spratné. Ďalšia dôležitá vec, ktorú by ste mali skontrolovať pri balení liekov, je ich dátum spotreby.

Zvlášť pri liekoch ide o dôležitý údaj. Z hľadiska šetrenia miesta je ideálne nebrať lieky v papierových obaloch a krabičkách. Okrem liekov však z obalu treba vybrať aj príbalové letáky, ktoré by v lekárničke na dovolenke tiež nemali chýbať.

Jednou z prvých vecí, na ktoré by ste pri balení liekov nemali zabudnúť, sú lieky, ktoré užívate pravidelne na predpis. Ak ste zodpovedný aj za deti, či iných  členov rodiny, myslieť treba aj na ich zdravotný stav.

Ak je lekárnička, ktorú sa chystáte zobrať so sebou na dovolenku určená aj pre deti, dôležité je myslieť zvlášť na ne. Niektoré lieky sú totiž určené výhradne pre dospelých.

V takomto prípade sa teda obsah lekárničky môže až zdvojnásobiť. Pri balení liekov je treba myslieť aj na to, na akú dovolenku vyrážate. V prípade dobrodružnej dovolenky totiž na človeka číha väčšie nebezpečenstvo ako v prípade exotickej dovolenky pri mori.

Lieky proti bolestiam a zvýšenej teplote

Na trhu je dnes niekoľko rôznych druhov liekov, ktoré majú uľaviť od bolesti. Zvlášť pri týchto liekoch platí, že každému zaberá niečo iné. Preto je vhodné nesledovať žiadne reklamy a do lekárničky zbaliť ten liek, o ktorom ste si istý, že v prípade bolesti pomôže.

Výhodou týchto liekov je, že okrem tlmenia bolesti dokážu aj znižovať teplotu. Nik predsa nechce dovolenku stráviť v bolestiach, či so zvýšenou teplotou.

Keď žalúdok neposlúcha

Zmena prostredia, stravy, či celkového životného štýlu dokáže narobiť v tele poriadnu šarapatu. Často na takéto zmeny dopláca náš žalúdok, ktorý nás na ne upozorňuje rôznymi spôsobmi.

Či už ide o bolesti brucha, nevoľnosti, vracanie, či hnačky. To všetko dokáže dovolenkové dni poriadne znepríjemniť.

Preto existuje celý rad liekov, ktoré rôzne žalúdočné problémy vyriešia. Samozrejme je pri nich nutné upraviť aj stravu a dbať na zvýšený príjem tekutín.

Myslieť treba aj na dovolenkové zranenia

Dovolenka často láka k činnostiam, ktoré bežne počas roka nevykonávame. Ide o rôzne športové aktivity, či atrakcie, pri ktorých zranenia nie sú ničím neobvyklým.

Ak nejde o nič vážne a lekárska pomoc nie je nutná, v lekárničke je dobré mať lieky na ich rýchle ošetrenie. V prípade odrenín je dobré mať po ruke dezinfekčné prostriedky, o ktoré v lekárňach nie je vôbec núdza.

Okrem dezinfekcie je dobré použiť aj náplasť, či leukoplast. Ak zranenie nevyžaduje dezinfekciu, no máte pocit, že je nutné ranu stiahnuť, v lekárničke by za žiadnych okolností nemal chýbať obyčajný, prípadne elastický obväz.Ak sa ale vaša dovolenka radí do kategórie dobrodružné, a vy plánujete vysokohorskú turistiku, v lekárničke by sa malo nachádzať viac podobných vecí.

Dôjsť môže aj k nepríjemným situáciám, kedy je nutné použiť trojrohú šatku, či dokonca izometrickú fóliu.

Antihistaminiká aj pre nealergikov

Ďalším liekom, ktorý by mal mať po ruke každý dovolenkár, je liek proti alergii. U alergikov je to jedna z prvých vecí, na ktoré by pri balení mali myslieť.

Antihistaminiká by si však nemali zabudnúť pribaliť ani ľudia, ktorí doposiaľ nemali žiadne podobné problémy. Znenazdajky sa totiž môže vyskytnúť alergia na slnko, nové druhy potravín, či reakcia na bodnutie hmyzom.

Pri štípancoch, či iných kožných problémoch, je dobré mať po ruke aj masti či gély, ktoré okrem opuchu odstránia aj svrbenie či vyrážky.

Pre zdravé oči a uši

Bolesti uší a zápaly očných spojiviek si takisto nevyberajú a často sa vyskytujú práve počas dovolenkových dní. Mnohí totiž zabúdajú na vysušenie uší po pobyte vo vode, či po ponáraní. V takomto prípade  je dobré mať v lekárničke kvapky do uší a tiež gázu, či vatu.

Myslieť treba aj na zdravie očí. Zvlášť na dovolenkách sa často objavujú zápaly očných spojiviek, ktoré spravia z dovolenky doslova utrpenie. Preto by v lekárničke nemali chýbať kvapky do očí, či maste, ktoré vám v lekárni dajú bez receptu.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Cestovanie so psíkom. Prečo nie?

Nekašlite na dovolenku

Zmena klímy, silná klimatizácia, či studené nápoje. To všetko môže poriadne ohroziť náš imunitný systém. V dôsledku toho sa často objaví nádcha, kašeľ, či bolesti hrdla.

Lieky  proti takýmto problémom by nemali chýbať ani vo vašej domácej lekárničke. Preto by ste nemali zabudnúť pribaliť ich aj na dovolenku. Proti nádche zväčša postačí sprej do nosa.

V prípade kašľa a boľavého hrdla je liečba už o čosi náročnejšia. Pri kašli je nutné rozlíšiť o aký druh kašľa sa jedná. Suchý kašeľ totiž nevyliečite sirupom proti vlhkému a naopak.

Preto by ste sa mali presvedčiť, že s vašou lekárničkou si poradíte proti obom. Na bolesť hrdla zas existuje celý rad kloktadiel, sprejov, či pastiliek.

Dôležité je už len vybrať ten správny. Najmä u liekov platí, že radšej ich treba pribaliť a na dovolenke nehľadať, ako ich hľadať, a v prípade potreby nemať.


puma, foto: shutterstock, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…