Domov Zdravie Najzdravšie rastlinné oleje a ich využitie (1. časť)

Najzdravšie rastlinné oleje a ich využitie (1. časť)

0
0

Ešte nedávno mal miesto v našej domácnosti výhradne klasický slnečnicový olej, ktorý sme používali pri príprave všetkých jedál. Dnes však na nás z regálov pozerajú rôzne druhy olejov s exotickými názvami a vyššou cenou. To sa ale súčasne odráža na ich zdraviu prospešných účinkoch. Za ktoré z nich sa teda oplatí priplatiť? 

Extra panenský olivový olej

Olivový olej sa už pomaly ale isto stáva klasikou, ktorá nechýba takmer v žiadnej domácnosti. Práve tento druh oleja sa stal najčastejšou alternatívou ku klasickému rafinovanému slnečnicovému oleju.

Aby to ale bola skutočne pravda, pri jeho kupovaní treba dbať na to, aby nešlo o žiadnu jeho lacnú napodobeninu. Skutočný olivový olej vzniká lisovaním plodov olivovníka za studena.

To, že máte dočinenie s tým pravým olivovým olejom zistíte tak, že pozorujete typickú zlato‑žltú až zlato‑zelenú farbu. Takýto olej obsahuje veľké množstvo vitamínov, omega-3 a 6 mastných kyselín a hlavne obrovské množstvo antioxidantov.

Vďaka tomuto zloženiu má olivový olej priaznivý vplyv na srdce, cievy či mozog. Olivový olej nie je však vhodný pri príprave jedál.

Dodá skvelú chuť cestovinám či letným šalátom, no pri vysokých teplotách oxiduje a stráca živiny. Používať by sa teda mal výhradne pri studených jedlách.

Olej z vlašských orechov

Ako už vieme, vlašské orechy obsahujú veľké množstvo zdravých tukov a v správnom množstve majú skvelý účinok na organizmus. To platí aj pre olej vyrobený z nich, ktorý obsahuje železo, vitamíny, antioxidanty a omega-3 a 6 mastné kyseliny.

Vďaka týmto prvkom má olej vyrobený z vlašských orechov priaznivý vplyv na funkciu srdcovocievneho systému, hladinu cholesterolu, tráviaci systém, žlčník či pečeň.

Veľmi výrazný je aj jeho vplyv na nervový systém, najmä na funkciu mozgu. Známe je o ňom, že zlepšuje pamäť, zvyšuje schopnosť koncentrácie či dokonca má schopnosť regenerácie mozgových buniek.

Ako významný zdroj železa dokonca chráni pred anémiou. Toto všetko dosiahnete, ak ho budete konzumovať pravidelne po jednej čajovej lyžičke maximálne však 3-krát denne.

Použiť ho môžete aj na dochutenie studených jedál, keďže aj on pri vyššej teplote stráca účinky. Vďaka jemnej orieškovej chuti je vhodný aj ako prísada do sladkých pokrmov, napríklad do jogurtov, koktejlov či ovocných šalátov.

Vhodný je aj na vonkajšie použitie pri masážach, ako maska na vlasy či na celkovú hydratáciu pokožky.

Sezamový olej

Veľmi populárnym olejom, najmä v čínskej kuchyni, je sezamový olej. Tu sa podáva predovšetkým čerstvým mamičkám, ktorým má pomôcť zregenerovať sa po pôrode.

Sezamový olej má ale ešte omnoho viac účinkov prospešných pre naše telo. Vďaka vitamínom A, B1, B2, B6, E, minerálom a stopovým prvkom chráni pred srdcovo‑cievnymi ochoreniami, onkologickými ochoreniami či tráviacimi problémami.

Okrem toho podporuje plodnosť, pamäť, pomáha pri astme, depresiách a harmonizuje krvný tlak a hladinu cholesterolu. Aj tento druh oleja má najviac účinkov za studena, avšak jeho výhodou je aj možné použitie pri vyprážaní, keďže dokáže odolávať vysokým teplotám.

Najviac sa však hodí do zeleninových šalátov či marinád na pečené kura. Sezamový olej nie je len ingredienciou v kuchyni. Po nanesení priamo na kožu dokáže liečiť ekzémy, popáleniny alebo otlaky. Stačí, ak ho nanesiete na vatový tampón a priložíte na postihnuté miesto.

Cédrový olej

Za poklad medzi olejmi býva často označovaný cédrový olej, ktorý sa vyrába z orieškov Borovice sibírskej, ľudovo označovanej aj céder. Olej z nich lisovaný je bohatým zdrojom vitamínov A, B, D, E a F.

Vďaka vitamínu A podporuje cédrový olej správny rast dieťaťa a podporuje tiež zrak. Vitamíny skupín B a D obsiahnuté v tomto oleji majú doslova zázračný účinok na celý nervový systém a zloženie krvi.

Vitamín E je zas dôležitý pri reprodukčnom procese, keďže podporuje správny vývin plodu a skvalitňuje materské mlieko u mamičiek. Vysoký obsah vitamínu F v cédrovom oleji je zas nenahraditeľný z pohľadu rastu a regenerácie buniek v organizme.

Je toho ešte omnoho viac, čo cédrový olej dokáže. Za zmienku stojí priaznivý vplyv na tráviaci systém, štítnu žľazu, imunitný systém, dermatologické problémy či choroby dýchacích ciest.

Aj cédrový olej je možné užívať vnútorne maximálne 2-krát denne jednu čajovú lyžičku. Vhodný je aj na vonkajšie použitie pri masážach či liečbe kožných ochorení po aplikácii priamo na pokožku.

Aplikovať ho je možné aj na vlasy, ktoré dokonale hydratuje a zbaví vás lupín. Účinná je aj kúra na nechty, ktoré budú vďaka nemu pevnejšie a vyživené.

Ľudia si ho nevedia vynachváliť ani pri liečbe kašľa či chrípky. Po jeho nanesení na hrudník uľaví od viacerých dýchacích ťažkostí.

Rascový olej

Už starovekí Egypťania vedeli o úžasných účinkoch oleja z čiernej rasce. Tie má vďaka vitamínom skupiny B, vitamínu A, D a E, ale tiež minerálov.

Medzi nimi prevláda hlavne vápnik, horčík a železo. Rascový olej priaznivo pôsobí na dýchacie ťažkosti, tráviace problémy, alergické ťažkosti či srcovo‑cievny systém.

Zistené bolo aj, že rascový olej dokáže natoľko stimulovať imunitný systém, že ten je potom schopný bojovať aj proti vážnym ochoreniam ako HIV, onkologickým ochoreniam, celiakii, cukrovke či reumatoidnej artritíde.

Dôležitou zložkou rascového oleja je kyselina listová, ktorá plní dôležitú funkciu pri tvorbe, obnove a správnej činnosti buniek. Tehotné ženy by ho teda mali užívať, aby zamedzili predčasnému pôrodu či potratu.

Vonkajšie použitie rascového oleja zas pokožku hydratuje, vyživuje, urýchľuje hojenie rán. Používa sa aj ako náhrada masážneho oleja, najmä v prípade, že je pokožka citlivá na bežné kozmetické výrobky.

puma, foto: depositphotos, internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…