Domov Zdravie Najzdravšie rastlinné oleje a ich využitie (2. časť)

Najzdravšie rastlinné oleje a ich využitie (2. časť)

0
0

V minulom čísle sme si predstavili prvé druhy rastlinných olejov, ktoré vynikajú svojím zložením a teda aj zdravotnými účinkami na organizmus. V prehľade, dnes ešte stále exoticky vnímaných olejov, pokračujeme tým, že si predstavíme ďalšie z nich.

Rastlinné = zdravšie?

Keď je už reč o rastlinných olejoch, potrebné je odpovedať na otázku, či sú skutočne zdravšie ako tie živočíšne. Tu treba povedať, že toto tvrdenie nie je tak celkom pravda a neplatí o všetkých rastlinných olejoch.

Omnoho dôležitejším ukazovateľom toho, či je olej zdravý, je spôsob jeho úpravy a teda jeho celková kvalita. O kvalite rastlinných olejov vypovedá ich cena a tiež informácia o tom, že ide o olej panenský.

Tento údaj označuje olej, pri výrobe ktorého neboli použité žiadne chemické zásahy, a teda bola jeho výroba čisto mechanická. Na to, aby mal olej označenie panenský, sa pritom kladú vysoké požiadavky.

U panenského oleja platí, že nemôže prekročiť 2 % obsahu voľných mastných kyselín. Pokiaľ ide o olej extra panenský, táto hodnota nemôže prekročiť 0,8 %.

Zároveň sa u extra panenských olejov predpokladá aj to, že pri lisovaní nebola prekročená teplota 27 stupňov Celzia, a teda ho je možné označiť aj termínom za studena lisovaný.

Hroznový olej

Menej známy je olej z hroznových jadier, ktorý možno jednoznačne označiť za zázrak prírody. Hroznový olej sa vyrába z hroznových jadierok, ktoré sa lisujú za studena.

Následne  vzniká olej s množstvom pozitívnych vlastností a schopností. To je zapríčinené vysokým obsahom nenasýtených mastných kyselín, vitamínmi A, B, C, E a F, či minerálmi a proteínom.

Dôležitou zložkou je omega 9 mastná kyselina, ktorá je známa ako kyselina olejová. Tá predstavuje jeden z najzdravších tukov v tele, keďže zabezpečuje správny vývoj mozgu, reguláciu krvného tlaku a iných telesných funkcií.

Účinkov hroznového oleja je však ešte omnoho viac. Pomáha predchádzať vzniku rakoviny, posilňuje steny ciev, potláča zlý cholesterol, podporuje imunitu, zlepšuje zrak, hydratuje pokožku a pomáha hojeniu rán.

Veľkou výhodou hroznového oleja je aj jeho všestranné použitie. Vďaka neutrálnej chuti ho je možné použiť do rôznych receptov. To sa týka studenej kuchyne, ale tiež jedál z rýb a mäsa.

Arganový olej

Termínom marocké zlato býva označovaný arganový olej, ktorý je vyrábaný z orechových plodov rastliny argan. Tie sa následne lisujú, pričom vzniká olej vhodný na používanie v kuchyni, ale tiež v kozmetike.

Tento olej má bohaté protizápalové, antibakteriálne a antioxidačné účinky. Obsahuje až 80% nenasýtených mastných kyselín a zároveň žiadny zlý cholesterol.

Okrem nich arganový olej obsahuje veľké množstvo vitamínu E, pričom jeho obsah v ňom je 2 až 3-krát vyšší, než v akomkoľvek inom zdroji tohto vitamínu.

Dôležitými zložkami sú tiež vitamín A, či prírodné fenoly a fytosteroly, ktoré majú protinádorové vlastnosti. Vďaka tomu sa arganovému oleju pripisujú účinky ako urýchľovanie hojenia rán, optimalizácia tráviaceho systému, posilnenie činnosti srdca alebo pomoc pri cukrovke.

V kuchyni ho je možné použiť do šalátov alebo rôznych omáčok. Vhodný je aj na vonkajšie použitie, keďže po nanesení na pokožku ju dokonale hydratuje a vyživí, lieči ekzém a zbavuje strií. Vyživiť dokáže aj vlasy, nechty či pery.

Pestrecový olej

Z rastliny, ktorej meno je Pestrec mariánsky, sa získava pestrecový olej, ktorý je známy pozitívnymi účinkami na pečeň, tráviacu sústavu, žily a cievy, či dokonca prostatu.

V tomto oleji sa nachádzajú vitamíny A, D, E a F, kyselina linolénová a olejová a tiež minerály ako zinok, jód, meď či selén. Nechýbajú v ňom ani aminokyseliny, flavolignany a horčíny.

Preto sa olej odporúča užívať ľuďom, ktorí majú problémy s pečeňou, s nadváhou a obezitou, kožné problémy, či tým, ktorí chcú detoxikovať organizmus.  Preto sa oplatí pestrecový olej využívať aj v kuchyni, najmä čo sa týka studených jedál.

Vhodné je používať ho do šalátov, kaší, zálievok, či k rôznym cestovinám a zelenine. Aplikovať sa dá aj priamo na pokožku, alebo na vlasy, ktoré dokáže zbaviť lupín.

Avokádový olej

Všestranné využitie má aj avokádový olej. Už z jeho názvu vyplýva, že sa vyrába z avokáda, teda z jeho dužiny. Jeho príjemná oriešková chuť umožňuje použiť ho v kuchyni, najmä pri príprave šalátov, dresingov a iných jedál studenej kuchyne, keďže najvýživnejší je tepelne neupravovaný.

Vďaka vysokému bodu prepálenia ho však je možné použiť aj pri klasickom varení alebo vyprážaní. Využíva sa aj v kozmetike, keďže má množstvo pozitívnych účinkov na pleť.

To je zapríčinené množstvom vitamínov, minerálov a stopových prvkov, ktoré avokádový olej obsahuje. Preto hovoríme o niekoľkých zdravotných benefitoch, ktoré konzumácia avokádového oleja prináša.

V prvom rade pomáha pri kožných problémoch ako psoriáza, lupienka, akné, ekzémy či pri rezných poraneniach. Navyše je účinný pri prevencii kŕčových žíl, bolestiach kĺbov, detoxikácii a pri diétach.

Marhuľový olej

Skvelými účinkami sa môže pochváliť aj olej získavaný z marhuľových jadier. Vyniká najmä účinkami v kozmetike. Pomáha pri liečbe jemnej, suchej a citlivej pokožke celého tela.

Pokožku hydratuje, zjemňuje a pomáha pri liečbe rôznych kožných chorôb ako akné či ekzémy. Zároveň sa používa aj pri vlasovej kúre, pričom vlasom dodáva lesk a vlhkosť.

Marhuľový olej je možné aplikovať buď priamo na tvár, či z neho pár kvapiek pridáte do krému, ktorý následne nanesiete na pokožku.

Marhuľový olej tvorí tiež dôležitú zložku najkvalitnejších masážnych zmesí. Jeho výhodou je, že sa ľahko vstrebáva a vhodný je aj pre batoľatá a kojencov.

puma, foto: depositphotos



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…