Domov Slovensko Nemocnice hlásia nedostatok personálu, situácia je kritická aj v krematóriách

Nemocnice hlásia nedostatok personálu, situácia je kritická aj v krematóriách

0
0

V slovenských nemocniciach chýba personál. Nedostatok je lekárov rôznych špecializácií, najmä anestéziológov a internistov, ale aj sestier. Potrební sú aj sanitári. Situácia spôsobená pandémiou koronavírusu sa už kriticky odráža aj v krematóriách.

Ministerstvo zdravotníctva kvôli nedostatku personálu v nemocniciach adresovalo výzvu všetkým, ktorí spĺňajú odborné požiadavky, aby sa prihlásili na pomoc. Rezort taktiež pripravil zmeny, ktoré majú umožniť lepšie využitie medikov.

Študenti si prax odkrútia skôr

Nariadenie pracovnej povinnosti považuje ministerstvo naďalej za posledné riešenie, keď už nebude inak možné zabezpečiť zdravotnú starostlivosť.

„Vzhľadom na veľmi vážnu situáciu v našich nemocniciach, nakoľko počty pacientov s ochorením COVID-19 nám neustále rastú, sme v sobotu (13. 2.) na vláde schválili pre študentov medicíny, ošetrovateľstva a urgentnej zdravotnej starostlivosti možnosť vykonávať svoju letnú prax v nemocniciach a na záchrankách už teraz,“ priblížil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Letná prax štandardne trvá štyri týždne. Minister to v tejto dobe považuje za „výdatnú pomoc“ vyčerpanému personálu v nemocniciach. „Študentom koncových ročníkov táto prax zároveň umožní ukončiť svoje štúdium a čo najskôr sa zapojiť do boja s pandémiou ako zdravotným profesionálom. Vítam, že väčšina z nich ako priorizovaná skupina, je už v tejto chvíli riadne zaočkovaná,“ poznamenal Krajčí.

Pomôcť môžu študenti i lekári zo zahraničia

Zmena v organizácii letného semestra v aktuálnom akademickom roku zahŕňa presun povinnej letnej praxe z mesiacov júl a august na začiatok letného semestra.

Do nemocníc tak má priniesť na úvod letného semestra študentov 6., 5., 4. ročníka doktorského študijného programu všeobecné lekárstvo, študentov 2. a 3. ročníka dennej formy bakalárskeho študijného programu ošetrovateľstvo, študentov 2. a 3. ročníka bakalárskeho študijného programu v študijnom odbore pôrodná asistencia, ako aj študentov 3. ročníka bakalárskeho študijného programu v študijnom odbore urgentná zdravotná starostlivosť.

„Pôjde o tisícky, ktoré pomôžu vyťaženým zdravotníkom v nemocniciach. Študenti môžu prax realizovať vo vybranej nemocnici aj v mieste bydliska, alebo v inom regióne s nepriaznivou epidemiologickou situáciou,“ informovala TASR hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Pomocnú ruku môžu podľa rezortu podať aj zdravotníci aktuálne pracujúci v zahraničí. Ministerstvo zdravotníctva apeluje aj na lekárov pôsobiacich v ambulanciách, aby dobrým manažmentom svojich pacientov odľahčovali urgentné príjmy v nemocniciach.

„Výraznou pomocou je aj práca všeobecných lekárov, ktorí sa majú dôsledne starať o svojich pacientov. To môže často zabrániť zhoršeniu stavu pacienta a odvrátiť nutnosť hospitalizácie,“ podot­kla Eliášová.

Krematóriá sa plnia

Situácia začína byť kritická aj v krematóriách. Niektoré dokonca už pozastavili príjem zosnulých na kremáciu pre nedostatok kapacity.

Ako uviedol Ladislav Stríž, predseda Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb (SAPaKS), pri súčasnom náraste počtu zosnulých sa postupne prenesie problém na pohrebné služby, ktoré budú musieť uskladňovať zosnulých.

Predseda SAPaKS o situácii už informoval hlavného hygienika SR a Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ).

ano, TASR, foto: TASR/Jakub Kotian  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…