Domov Slovensko Prokuratúra obvinila policajného prezidenta Kovaříka, mal manipulovať výpovede a vyzradzovať skutočnosti

Prokuratúra obvinila policajného prezidenta Kovaříka, mal manipulovať výpovede a vyzradzovať skutočnosti

0
0

Krajská prokuratúra (KP) v Bratislave obvinila minulý štvrtok súčasného policajného prezidenta Petra Kovaříka zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti.

Obvinenie policajného prezidenta sa týka zastavenia zásahu Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) počas akcie v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) počas zadržiavania svedkov-kajúcnikov. ÚIS koncom júla vykonal úkony v súvislosti s medializovanými kauzami.

Dôvodom malo byť manipulovanie svedeckých výpovedí vyšetrovateľmi v týchto prípadoch. Pre rozhodnutie zastaviť zásah Kovařík bol kritizovaný aj opozičnými poslancami NR SR, ktorí ho vyzvali na odstúpenie z funkcie.

Kovařík ešte 11. augusta uviedol, že si stojí za svojím rozhodnutím prerušiť zásah s tým, že vyšetrovateľka špeciálneho tímu ÚIS Diana Santusová porušila interné predpisy a nemala na zásah povolenie od kompetentnej osoby. Zároveň zdôraznil, že o zásahu musel rozhodnúť rýchlo. Odmietol obvinenia zo strany politikov o manipulovaní s obvinenými v kauze Očistec Dobytkár.

„Všetko nech sa preverí zákonným spôsobom, a to aj činnosť ÚIS. Mám informáciu, že Santusová oklamala svojho nadriadeného a keby postupovala, ako mala, tak tu teraz nie sme,“ dodal policajný prezident. Keď sa Kovařík od riaditeľa ÚIS dozvedel, že zásah je zákonný, umožnil jeho dokončenie.

Obvinili ho, podal sťažnosť

„Dňa 26. augusta bolo vznesené obvinenie prezidentovi Policajného zboru SR Petrovi K. pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti na tom skutkovom základe, že mal zmariť prebiehajúci zásah zadržiavania ako aj vykonanie nasledovných trestno-procesných úkonov s obvinenými osobami Matej Z. a Peter P.,“ objasnil hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan. Podľa jeho slov bol policajný prezident zároveň vypočutý v postavení obvineného.

Kovařík proti vznesenému obvineniu podal sťažnosť a námietku zaujatosti voči všetkým prokurátorom Krajskej prokuratúry Bratislava. „S obvinením absolútne nesúhlasím, vypovedal som a podal sťažnosť a námietku zaujatosti voči všetkým prokurátorom Krajskej prokuratúry Bratislava. Celú vec vnímam ako pokračovanie tlaku na políciu pre vyšetrovanie veľkých prípadov na NAKA,“ uviedol Kovařík.

Odchádza do civilu

Na utorok 31. augusta zvolal šéf polície tlačovú konferenciu, na ktorej oznámil, že už deň predtým na ministerstvo vnútra doručil žiadosť o uvoľnenie zo služobného pomeru. Odísť chce k 15. septembru, po návšteve pápeža Františka na Slovensku. Odchádza do civilu.

„Rozhodol som sa tak preto, lebo som celú svoju profesionálnu kariéru a najmä posledný rok bojoval za to, aby som dvíhal dôveryhodnosť Policajného zboru,“ skonštatoval pričom, ako povedal, nevie si ďalej predstaviť svoju činnosť ako policajného prezidenta, ktorý je trestne stíhaný.

„Bez ohľadu na to, aký mám na to trestné stíhanie názor, musím rešpektovať stav, ktorý aktuálne je, a ten je, že som obvinený,“ uviedol Kovařík. „Som si vedomý zodpovednosti za svoje rozhodnutie, ktoré som urobil v čase, keď prebiehal zásah, a som pripravený brániť sa, a to aj na súde. Tak, ako je popísaný skutok, podľa mňa to nie je trestný čin,“ uzavrel.

Kto povedie políciu?

Odchod z funkcie navrhol dohodou k 15. septembru. „Musíme ešte zvládnuť návštevu pápeža na Slovensku. Bude to priestor aj na doriešenie technicko-administratívnych záležitostí,“ spresnil odchádzajúci policajný šéf.

Túto dohodu musí podľa Kovaříka ešte podpisom potvrdiť druhá strana. Vedením polície by po jeho odchode mala byť dočasne poverená súčasná prvá viceprezidentka Jana Maškarová.

Očakávaná reakcia

Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej je odstúpenie prezidenta Policajného zboru SR Petra Kovaříka očakávanou reakciou na jeho predchádzajúce obvinenie krajským prokurátorom.

„Bolo by ťažko obhájiteľné vykonávať takúto funkciu so statusom obvineného z úmyselného trestného činu a rešpektujem, že aj pán Kovařík si to takto vyhodnotil,“ konštatuje Čaputová. Podotýka, že dôvody jeho obvinenia však zo strany prokuratúry stále neboli vysvetlené. Pripomína, že dôvera verejnosti v inštitúcie na ochranu práva a v proces vyšetrovania je v demokratickej spoločnosti kľúčová.

„Preto od najvyšších predstaviteľov týchto inštitúcií očakávam, že budú konať spôsobom, ktorý dôveru verejnosti posilní a nie naopak,“ zdôraznila Čaputová. Zdôvodňovanie citlivých rozhodnutí pred verejnosťou patrí k budovaniu dôvery a patrí aj k étosu zmeny, ku ktorej sa podľa nej všetci hlásili.

Uniklo uznesenie

Ešte cez víkend unikol na verejnosť dokument o vznesení obvinenia na Kovaříka, v ktorom prokurátor popisuje dôvody obvinenia. Píše sa v ňom napríklad, že „Kovaříkov cieľ bol vyzradiť informácie nepovolaným osobám“. Kovařík vyzval prokuratúru, aby začala trestné stíhanie pre uniknutie tohto dokumentu, pričom tvrdí, že ide o snahu diskreditovať ho.

Policajný prezident poukázal na to, že uznesenie nikomu neodovzdal, nekopíroval a nezverejnil. „Vyzývam príslušné orgány prokuratúry, aby dali z úradnej povinnosti pokyn za začatie trestného stíhania vo veci pre trestný čin neoprávneného nakladania s osobnými údajmi a trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa,“ povedal.

ano, TASR, foto: printscreen



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…