Domov Slovensko Protipandemické opatrenia by sa mohli začať uvoľňovať

Protipandemické opatrenia by sa mohli začať uvoľňovať

0
0

Vzhľadom na zlepšujúce sa čísla nakazených novým koronavírusom v posledných týždňoch sa stále intenzívnejšie hovorí o uvoľňovaní prísnych opatrení. Naznačuje to ministerstvo zdravotníctva, školstva i predseda vlády.

Otvoria sa prevádzky

Od 19. apríla by sa mohli otvoriť všetky prevádzky, v ktorých nebude nutné zložiť si z tváre respirátor. V nedeľnej diskusnej relácii Televízie Markíza Na telo to uviedol predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že sa nastavujú pravidlá tak, aby boli pre ľudí zrozumiteľnejšie ako doteraz.

„Toto by malo byť hlavné pravidlo. Ak vieme zaručiť, že je to prevádzka, kde si nemusíte dávať dole respirátor, čiže budete ho mať na nose a ústach, tak tie môžeme otvoriť,“ povedal premiér. Konkrétne prevádzky nechcel bližšie špecifikovať, podľa neho budú detaily zverejnené v blízkom čase.

Dôležité však bude dodržiavať „hustotu“ ľudí v priestoroch. Tam, kde sa respirátor skladá, sa podľa neho dáva priestor na šírenie vírusu. Poznamenal tiež, že dôjde k aktualizácii COVID automatu.

Obnovia odložené operácie

Odborníci na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR taktiež naznačili, že je čas na isté uvoľnenie opatrení v zdravotníckych zariadeniach. Pre TASR to uviedla hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová. Reagovala tak na stanovisko AsocCOVID automat, COVID-.19iácie na ochranu práv pacientov (AOPP), ktorá uviedla, že pacienti s inými ochoreniami ako COVID-19 sú stále odsúvaní na vedľajšiu koľaj.

Postupne by sa mohla obnoviť odložená zdravotná starostlivosť či operácie. MZ SR v čase, keď bola situácia na Slovensku veľmi vážna, fakultným, univerzitným a všeobecným okresným nemocniciam, ktoré sú v zozname subjektov hospodárskej mobilizácie, nariadilo poskytovať pacientom v nemocniciach len neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Výnimkou boli onkologickí pacienti alebo tí, ktorým sa v nemocniciach poskytuje dialyzačná alebo biologická liečba, kde liečba pokračuje v štandardnom režime.

Odložená zdravotná starostlivosť mala podľa AOPP za následok nielen nárast počtu zbytočných úmrtí, ale aj zhoršenie zdravotného stavu či oneskorenie diagnostiky závažných ochorení. AOPP upozornilo, že je najvyšší čas uvoľniť opatrenia a zabezpečiť dostupnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých.

Žiaci sa postupne vracajú do škôl

Od pondelka 19. apríla sa majú vrátiť do školských lavíc aj deti ôsmych a deviatych ročníkov základných škôl, okrem tých, ktoré sú v tzv. čiernych okresoch. Od 26. apríla by sa mal otvoriť celý druhý stupeň základných škôl, v ružových okresoch sa uvažuje aj o otvorení stredných škôl.

Materské školy a prvý stupeň základných škôl sú už od uplynulého pondelka otvorené pre deti všetkých rodičov. Spolu s nimi sú aj naďalej otvorené špeciálne školy, stredné zdravotnícke školy, stredné školy v posledných ročníkoch či ďalšie školské zariadenia.

Umožnené je tiež vzdelávanie žiakov, ktorí nemajú prístup k dištančnému vzdelávaniu, v malých skupinách piatich žiakov a jedného pedagóga. Aj naďalej podľa platných predpisov platí podmienka pretestovania zákonného zástupcu.

red, TASR, foto: TASR/Martin Neubauer  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…