Domov Zaujímavosti Seriál Hra o tróny opantal svet a ukázal najkrajšie zákutia Európy (2. časť)

Seriál Hra o tróny opantal svet a ukázal najkrajšie zákutia Európy (2. časť)

0
0

V minulom čísle týždenníka Koment sme Vám predstavili seriál, ktorý si za posledné roky získal množstvo divákov po celom svete. Z Hry o tróny sa počas 73 epizód stal najkultovejší seriál, a to aj vďaka prostrediu, v ktorom sa natáčal. K prvým desiatim zaujímavým miestam, v ktorých si filmový štáb rozložil svoj stan, pridávame v druhom pokračovaní článku ďalších desať. Všetky krásy starého kontinentu, ktoré prispeli k jedinečnosti tohto amerického seriálu, môžete navštíviť aj vy.

Þingvellir, Island (Eyrie)

Nádherná, človekom nepoznačená scenéria Islandu prepožičala tvár krajine Westorosu. Národný park Þingvellir bol zobrazený napríklad v štvrtej sérii, keď Littlefinger a Sansa Stark prichádzajú do Eyrie – Orlieho hniezda.

Národný park patrí do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a nachádza sa asi 40 kilometrov od Reykjavíku. Okrem toho sa v seriáli vyskytli viaceré nádherné prírodné úkazy z Islandu.

Býčia aréna v Osune, Španielsko (Meereen)

Obrázky z najväčšej bojovej arény v meste Meereen, v piatej sérii, boli natočené v meste Osuna, nachádzajúsom sa v provincii Sevilla na juhu Španielska. Miestna Plaza de toros hostila tradičné býčie zápasy od roku 1904, dnes sa využíva na koridu už len počas sviatkov.

Na konci piatej série bola miestom veľkej bitky, počas ktorej bola Daenerys zachránená svojimi drakmi pred Synmi harpie, ktorí sa búrili proti jej vláde nad Meereenom.

Castillo de Zafra, Španielsko (Tower of Joy)

V tretej epizóde šiestej série sa na obrazovkách zjavila kamenná veža v nádhernom prostredí. Hrad z 12. storočia, či začiatku 13. storočia leží v provincii Guadalajara medzi Madridom a Barcelonou, asi 40 kilometrov od Zaragozy.

Veža sa objavila v troch epizódach série, v retrospektívnych snímkach, ktoré odhaľovali tajomstvo Neda Starka.

Bardenas Reales, Španielsko (Dothraki Sea)

Šiesta séria akoby patrila Španielsku. Štáb navštívil aj polopúštny región v Navarre zvaný Bardena Reales, ktorý pokrýva 420 kilometrov štvorcových.

Nachádza sa vo vnútrozemí Španielska, približne 2 hodiny od San Sebastiánu. Pieskové štruktúry a kaňony prírodného parku vytvorili perfektné kulisy pre Dothracké more, domov divokého kočovného kmeňa bojovníkov.

Essaouira, Maroko (Astapor)

Nielen Európa poskytla svoje jedinečné zákutia. Africké prístavné mesto Essaouira na pobreží Atlantiku je jedným z najdôležitejších miest obchodného spojenia medzi Marokom a Európou. V seriáli Hra o tróny však malo celkom iné poslanie.

V otrokárskom meste Astapor tvorí Daenerys svoju armádu. Mestské hradby z čias portugalskej nadvlády využili tvorcovia seriálu pre zábery tréningu tých najlepších vojakov.

Historické starobylé centrum tohto nádherného mesta bolo pred dvomi desaťročiami zapísané aj do zoznamu UNESCO.

Ait Ben Haddou, Maroko (Yunkai)

A v Maroku ešte ostaneme. Mesto Ait Ben Haddou sa nachádza vo vnútrozemí Maroka a pri pohľade na nádherné hradby chrániace majestátne budovy starovekého mesta je nám jasné, prečo si tvorcovia seriálu na filmovanie vybrali práve túto lokalitu.

Aj v seriáli toto miesto znázorňuje jedno z najväčších otrokárskych miest, ktoré chce Daenerys v tretej sérii oslobodiť. Mesto bolo kedysi významnou zastávkou na Saharskej obchodnej ceste.

Dnes je mestečko takmer nezmenené a pre jeho jedinečnosť je zapísané v zozname UNESCO. Pre jeho krásu a staroveký ráz si ho filmári neraz vyberajú ako dejisko svojich diel. Dnes ho môžete vidieť asi v 20 ďalších filmoch, medzi nimi napríklad aj vo filme Gladiátor.

Rímsky most v Cordobe, Španielsko (Dlhý most Volantisu)

Aj Rímsky most ponad rieku Guadalquivir patrí k úžasným európskym pamiatkam. Veď jeho vznik sa datuje do 1. storočia pred naším letopočtom.

Objavil sa v troch sériách seriálu pod názvom Dlhý most, ktorý sa nachádzal v slobodnom meste Volantis na východe Westerosu.

V seriáli vyzeral omnoho mohutnejšie ako v skutočnosti je, a to vďaka tomu, že k nemu pridali ďalšie budovy a veže.

Hrad Doune, Škótsko a hrad Ward, Severné Írsko (Zimnohrad)

Produkčný štáb seriálu Hra o tróny zavítal aj do Škótska. V distrikte Stirling, v centrálnej časti Škótska, leží nádherný stredoveký hrad zo 14. storočia Doune.

Seriálový hrad Winterfell (Zimnohrad) dostal svoju konečnú podobu spojením viacerých lokalít. Dôležitú úlohu v tomto smere zohral hrad Doune v pilotnej epizóde.

V ďalších častiach seriálu ho už nahradil hrad Ward, nachádzajúci v juhovýchodnej časti Severného Írska v blízkosti dediny Strangford.

Hrad bol známy najmä pre mix rôznych architektonických štýlov, dnes priťahuje zvedavcov najmä pre svoju dôležitú úlohu, ktorú zohral v seriáli Hra o tróny.

A čerešnička na torte – pri príležitosti poslednej série úspešného seriálu sa majitelia hradu Doune rozhodli dočasne ho premenovať na Winterfell.

Alberta, Kanada (Direwolf – zlovlk)

V siedmej sérii pribudla k štátom, kde sa nakrúcal jeden z najúspešnejších seriálov našej doby, aj Kanada na severoamerickom kontinente. Hoci ponúka nádhernú scenériu, tvorcovia seriálu si do Alberty nešli po nádherné zábery, ale po čo najvernejšie zobrazenie nadprirodzených bytostí.

Zlovlci sú vlci, ktorí dorastajú do obrovských rozmerov a sú obdarení veľkým intelektom. Práve kvôli nahraniu reálnych zvukových stôp sa pred siedmou sériou natáčalo pár dní aj na ranči severne od Calgary, spoločne s miestnym cvičiteľom zvierat, ktorý poskytol aj vlkov pre nahrávanie.

Pevnosť Lovrijenac, Chorvátsko (Červená pevnosť)

Táto pevnosť sa nachádza na západnej strane historického centra Dubrovníka. Jej poloha predznamenáva, že plnila najmä obrannú funkciu. Hradby pevnosti, týčiace sa 37 metrov nad morom, ukrývali 10 diel, ktoré boli pripravené brániť mesto.

Hradby v smere na more majú hrúbku neuveriteľných 12 metrov, smerom do mesta len 60 centimetrov, a to preto, aby v prípade jej obsadenia, ju mohli domáci získať späť útokom z mestských hradieb.

Väčšina scén z Červenej pevnosti bola natáčaná v interiéroch tejto pevnosti, ktorú si mimochodom môžete aj prenajať, napríklad na oslavu či svadbu.

Hneď pod pevnosťou sa nachádza ďalšie miesto známe zo seriálu. V prvej epizóde druhej série sa po schodisku, ktoré sa v skutočnosti nachádza pod pevnosťou Lovrijenac, hnali kráľovské stráže, aby zavraždili všetky nemanželské deti kráľa Roberta.

Martina Milá, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…