Domov Cestovanie Šikmá veža v Pise: Zisťovali sme, prečo je šikmá

Šikmá veža v Pise: Zisťovali sme, prečo je šikmá

0
0

Jednou z hlavných pamiatok Talianska je nepochybne toskánsky skvost, šikmá veža v Pise. Táto veža je súčasťou komplexu chrámu, zvonice, baptistéria a cintorína Composanto Monumentale. My sme zisťovali, čo zapríčinilo, že je veža šikmá a či to bol zámer architektov.

História veže

Stavba šikmej veže v Pise začala v roku 1173 pod vedením architekta Bonanna Pisana. Jej dokončenie sa udialo až v roku 1350 architektom Tommasom Pisanom.

Ten k nej pristavil zvonicu so siedmymi zvonmi, pričom každý je naladený na sedem rôznych hudobných tónov.

Zaujímavé čísla veže

Veža je vysoká 58 metrov a jej hmotnosť je 15 000 ton. Tvorená je 8 podlažiami kamenných oblúkov a mramorových stĺpov. Ak sa chcete dostať až na jej samotný vrchol, musíte zdolať vyše 300 schodov.

Prečo je šikmá?

Zaujímavosťou je, že pôvodný plán architektov nebolo postaviť vežu šikmú. Avšak nevhodnosť povrchu a nepriaznivé pôsobenie prírody i času spravili svoje.

Dôvodom šikmosti tejto vysokej stavby je aj skutočnosť, že veža vytvára na povrch 12x väčší tlak v porovnaní s pieskovými plážami.

Najväčší odklon veže

Z roku 1997 je známy údaj o odklone veže, bolo to presne 5,2 metra od zvislej osi. V súčasnosti sa odklon veže pohybuje okolo 4 metrov.

Veža, ktorá odporuje fyzikálnym zákonom

Niekoľko rokov dokonca nebola možná obhliadka veže kvôli záchranným rekonštrukčným prácam, ktoré mali veži odporujúcej fyzikálne zákony pomôcť, aby nedošlo k jej zrúteniu sa.

V súčasnosti je však toto kultúrne dedičstvo, ktoré bolo v roku 1987 zapísané do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO, sprístupnené všetkým návštevníkom.

Aj na Slovensku máme šikmú vežu

Pre zaujímavosť spomeňme, že veža v Pise nie je najšikmejšou vežou na svete. Vo svete je možné nájsť šikmých veží hneď viacero a dokonca sa jedna nachádza aj na Slovensku.

Vytvoril ju cechmajster Cechu umeleckých kováčov Vladimír Eperješi v Novom Ruskove v mierke 1:50 z kovu.

Radoslav Hoppej, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

10 vrchov, z ktorých je najkrajší výhľad na Slovensko

Slovensko je krásna a rozmanitá krajina. Na malom priestore ponúka množstvo pohorí, údolí …