Domov Zahraničie Slovensko chce aj naďalej otvárať podnikateľom dvere do Azerbajdžanu

Slovensko chce aj naďalej otvárať podnikateľom dvere do Azerbajdžanu

0
0

Záujem o prehĺbenie spolupráce s Azerbajdžanom potvrdzuje aj otvorenie Zastupiteľského úradu SR v Baku. Na ťahu je teraz azerbajdžanská strana, ktorá plánuje opätovne otvoriť svoju diplomatickú misiu v Bratislave.

Azerbajdžan je pre Slovensko dôležitou partnerskou krajinou v regióne južného Kaukazu, doslova na križovatke dvoch kontinentov. Napriek geografickej vzdialenosti pokračuje náš spoločný záujem o ďalší rozvoj vzájomných vzťahov.

„Rokovaniami priamo v Baku som potvrdil záujem Slovenska o pokračovanie politického dialógu aj posilnenie dvojstrannej spolupráce, s dôrazom na obchodno-ekonomickú oblasť.

Vysoká dynamika regiónu, v ktorom leží Azerbajdžan, je motiváciou aj pre malých a stredných podnikateľov zo Slovenska, ktorí majú čoraz väčší záujem o zintenzívnenie kontaktov s azerbajdžanskými partnermi,“ vyhlásil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus, počas nedávnej oficiálnej pracovnej návštevy Azerbajdžanskej republiky.

Obojstranný záujem o prehlbovanie vzťahov

O slovensko-azerbajdžanských bilaterálnych vzťahoch, perspektívach rozvoja ekonomickej spolupráce, ako aj o boji proti pandémii COVID-19, bezpečnostnej situácii v regióne južného Kaukazu či ďalších aktuálnych zahraničnopolitických témach, štátny tajomník rezortu diplomacie SR rokoval s námestníkom ministra zahraničných veci Azerbajdžanskej republiky Khalafom Khalafovom a poradcom prezidenta Azerbajdžanskej republiky pre zahraničnú politiku a vedúcim oddelenia zahraničnej politiky Kancelárie prezidenta Azerbajdžanskej republiky Hikmetom Hadžijveom.

„Som rád, že moje rokovania s azerbajdžanskými predstaviteľmi potvrdili obojstranný záujem o prehlbovanie bilaterálnych vzťahov, s dôrazom na obchodno-ekonomickú spoluprácu.

Z našej strany som deklaroval proaktívny prístup a rastúci záujem slovenských podnikateľských subjektov o pôsobenie v krajine,“ uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie SR Martin Klus s tým, že nové a priaznivé príležitosti vidí nielen v energetike či segmente nových technológií, ale aj v cestovnom ruchu.

Reč bola aj o nedávnom konflikte

Azerbajdžanskí partneri v rámci rokovaní zároveň informovali slovenskú stranu o svojich pozíciách v súvislosti so situáciou v regióne po vlaňajšom vojenskom konflikte medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach.

Štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus privítal nedávne prepustenie Arménov zadržiavaných azerbajdžanskou stranou, ako aj súbežné poskytnutie máp mínových polí Azerbajdžanu arménskou stranou.

Súčasne vyzval na ďalšie diplomatické kroky vedúce k postupnému budovaniu dôvery medzi Azerbajdžanom a Arménskom s cieľom nájdenia trvalých riešení v regióne.

V závere oficiálnej pracovnej návštevy Azerbajdžanskej republiky sa Martin Klus stretol aj s predstaviteľmi rímsko-katolíckej cirkvi v Azerbajdžane, slovenskými rehoľnými bratmi a sestrami rádu Saleziánov don Bosca a rádu Matky Terezy.

S krajanmi diskutoval o náboženskom živote v krajine, každodenných rehoľných aktivitách, ako aj o protipandemických opatreniach na Slovensku.

Za MZVEZ SR sa štátny tajomník M. Klus poďakoval rehoľným bratom a sestrám za ich obetavú prácu a potvrdil pripravenosť rezortu diplomacie pomôcť či spolupracovať aj v budúcnosti.

md, foto: archív MKNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Novela zákona o cestnej premávke, ktorá má ochrániť cyklistov, je v parlamente

Koaliční poslanci predkladajú novelu zákona o cestnej premávke, ktorá má za cieľ zlepšiť b…